Forum Culinar: Chocolate cheesecake - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Chocolate cheesecake

#1 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 27 August 2010 - 09:53 AM

Am vazut-o pe Nigella si ca de obicei n-am putut rezista si cum trebuia sa duc o prajitura la o cina la care mergeam am decis sa o fac, e insa un pic cam prea grea si grasa pentru mine, prefer dulciurile mai lejere sau tortul ei ciocolatos cu apa fierbinte pe care l-am facut anul trecut = http://adriananicole...chocolate-cake/
Reteta originala e aici:
http://www.foodnetwo...cipe/index.html
Eu din lipsa de ingrediente si din refuz de a face totul ca ea ;) am adus niste modificari la reteta :)
Ingrediente pentru blat
420 gr biscuiti cu cacao (ea foloseste Digestive si adauga cacao, eu nu i-am gasit asa ca am cumparat biscuitii care aveau deja ingredientul incorporat)
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-4-128289499425.jpg
160 gr unt la temperatura camerei
Mai intii am mixat in Thermomix biscuitii
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-4-128289510204.jpg
apoi am adaugat untul si mixat din nou, pus in forma si in congelator in timp ce am pregatit crema
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-4-128289512271.jpg
Ingrediente pentru crema
600 gr de brinza cremoasa
3 oua intregi
160 gr zahar tos
1 lingura de crema de vanilie praf
180 gr ciocolata topita pe abur

Am amestecat totul in Thermomix si am adaugat ciocolata topita pe abur si amestecat iar
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-4-12828952736.jpg
am varsat crema peste stratul de biscuiti, am infasurat de jur imprejur forma cu film alimentar si apoi cu aluminiu, am pus-o intr-o tava mai mare in care am varsat apa fierbinte si am copt o ora la 180°C
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-4-128289530206.jpg
Am decorat-o dupa ce s-a racit cu un pic de ciocolata topita
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-4-128289532259.jpg

#2 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 24 October 2010 - 12:29 PM

Excelent, Adriana! Felicitari!

Vreau sa intreb si eu aici, datorita tie, daca stie cineva despre o reteta anume a Nigellei. Am vazut odata in Romania, la tv, o reteta a ei, care m-a incitat. Am facut-o, a fost cea mai buna prajitura cu ciocolata mancata si facuta de mine vreodata, dar cineva neatent din familie mi-a aruncat bucatica de hartie pe care am scris reteta :sad1:(((( Din pacate, am descoperit "crima" mult prea tarziu ca sa mai pot repara raul facut, sau sa pot sa recompun reteta din amintiri. De atunci o tot caut, dar nu o gasesc niciunde pe net. De asta apelez la voi, la toate, poate reusesc s-o aflu din nou.
Particularitatea retetei este ca e extrem de simpla si un ingredient de baza este ...apa! Exact cum cititi: apa. Nu se pune lapte, nu smantana, nu ulei, din cte imi mai amintesc, ci apa - pe langa alte ingrediente.
Cand a inceput sa faca prajitura, a spus ca e o reteta simpla, pe care o face des pentru copiii ei, cand nu are timp de prea multe migaleli. A pus toate ingredientele, intr-o ordine oarecare, a adaugat apa, a mixat, a avertizat ca ni se va parea amestecul prea lichid, dar sa nu ne facem probleme. A pus la cuptor pentru o ora jumatate, daca nu chiar doua ore si a scos un fel de balt, care a spus ca poate fi acoperit cu o crema de ciocolata, sau un ganache, dar ca ea il ofera si simplu, de multe ori.
A taiat o felie si interiorulera usor cremos, nu complet solid, ca la prajiturile obisnuite. Exact asa mi-a iesit si mie si avea un gust si o textura divine
DACA A URMARIT CINEVA RETETA, SAU DACA STIE UNDE ESTE, VA ROG AJUTATI-MA. Cand vreau sa-mi fac sange rau, imi aduc aminte de prajitura asta si cum am ramas eu fara reteta.....

#3 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 24 October 2010 - 02:40 PM

Nu am urmarit, dar doar asta are cu gogu

http://www.youtube.c...h?v=Sk-obgix23Y

#4 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 24 October 2010 - 09:49 PM

Vezi postareaAdriana, la 27 August 2010 - 09:53 AM, a spus:

Am vazut-o pe Nigella si ca de obicei n-am putut rezista si cum trebuia sa duc o prajitura la o cina la care mergeam am decis sa o fac, e insa un pic cam prea grea si grasa pentru mine, prefer dulciurile mai lejere sau tortul ei ciocolatos cu apa fierbinte pe care l-am facut anul trecut = http://adriananicole...chocolate-cake/

Vezi postarearedivivus, la 24 October 2010 - 12:29 PM, a spus:

Vreau sa intreb si eu aici, datorita tie, daca stie cineva despre o reteta anume a Nigellei.

Pai deschide linkul de mai sus.

#5 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 25 October 2010 - 05:02 PM

pai crezi ca nu l-am deschis??...nu e...
mai astept, poate a vazut cineva
e DEOSEBITA, pentru ca are in compozitie apa, dar poate ca tocmai de aceea nu s-a incumetat nimeni sa o bage in seama

#6 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 25 October 2010 - 05:22 PM

Pai cea din linkul pus de mine e cu apa, vrei sa zici ca ar avea mai multe ricette de tort de ciocolata in care pune apa?
Pe linkul asta te-ai uitat, unde sunt retetele ei?
http://www.foodnetwo...ipes/index.html

#7 Useril este offline   BogdanFo 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 14-November 10

Postat 14 November 2010 - 02:27 AM

sara buna, tocmai am incercat si eu aceasta reteta si a iesit minunata. E adevarat ca am modificat-o putin si aluatul de baza l-am preluat de la cea mai buna reteta de prajitura cu ciocolata de pe un blog culinar, insa altfel a fost un deliciu. Multumiri acestui forum de retete si blogului gastronomic...

#8 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 November 2010 - 02:39 AM

Vezi postareaBogdanFo, la 14 November 2010 - 02:27 AM, a spus:

sara buna, tocmai am incercat si eu aceasta reteta si a iesit minunata. E adevarat ca am modificat-o putin si aluatul de baza l-am preluat de la cea mai buna reteta de prajitura cu ciocolata de pe un blog culinar, insa altfel a fost un deliciu. Multumiri acestui forum de retete si blogului gastronomic...

Multumim pentru comentariu, dar am dori sa primim in direct toate impresiile, nu prin intermediul altor site-uri / blog-uri.

#9 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 14 November 2010 - 01:10 PM

Oh, mamma mia.
Si eu care tocmai vroiam sa mai fac un tort cu ciocolata de-al Nigellei! :love7:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi