Forum Culinar: Piept de pui la cuptor. - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Piept de pui la cuptor.

#1 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 09 March 2011 - 08:06 PM

E o reteta foarte simpla si a iesit si buna, eu n-am deloc cunostinte nutritionale sau cum se numesc dar cred ca e si destul de dietetica, in nestiinta mea :P E banala tare dar poate fi de folos cuiva :P
Am cumparat 2 piepti de pui si mi-am zis, decit sa-i las in ambalajul lor mai bine ii pun un pic la marinat pina a doua zi cind i-as fi gatit. Asa ca am pus un strop de ulei de masline extravirgin din Liguria, 10 euro litrul, super sanatos super bun super fantastic :) intr-un recipient, am pus un pieptoi si deasupra am presarat sare, ierburi aromatice aduse din Corsica pentru gratare deci un mix de verdeturi, piper de 5 feluri si un strop de vin alb sec piemontez, Arneis, putin ca nu ma indur sa-l "stric" pe carne :P Am procedat la fel cu al doilea piept, pus capacul si pus in frigider.
Ieri am luat un piept,l-am aruncat in tigaia de fonta super grea si de care nu se lipeste nimic, am pus capacul si l-am pus la prajit pe ochiul mare la foc mare sa se faca cojita crocanta si sa i se sigileze sucul propriu in interior. L-am intors pe ambele parti si am procedat asemenea si cu celalalt
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-1299693600386.jpg
asta e marinata care mi-a ramas
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-12996936224869.jpg
Dupa ce i-am prajit in felul asta pe amindoi, i-am taiat in doua si i-am repus in tigaie, am varsat deasupra marinata ramasa si am mai pus niste piper si praf tandoori, ala era intr-un borcanel in fata si ala a decis destinul sa aromatizeze puiul :P
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-12996937738221.jpg
tigaia astfel aranjata am pus-o in cuptor la 180°C cred ca cel putin pentru vreo jumatate de ora, dupa care era asa
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-12996938224033.jpg
am luat fiecare piept si l-am taiat felii, era moale si suculent
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-12996938625609.jpg
ar fi fost bun de mincat dar mai era pina la ora cinei asa ca am pus capacul si am lasat sa stea cuminte tigaia in cuptorul stins dar care inca mai era cald
A fost foarte bun, moale si absolut deloc inecacios sau sec ci placut si suculent, servit cu morcovi sotè, specialitatea mamei :P
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-4-12996939962353.jpg

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi