Forum Culinar: Choco Cookies - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Choco Cookies

#1 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 07 November 2011 - 07:30 PM

Dupa placinta cu mere, care a fost un succes, va prezint un alt experiment dulce cu faina de spelta.

Imagine atasata: monthly_11_2011/post-5-13206866304897.jpg


Ingrediente:

  • 250 g unt moale, taiat cuburi
  • 120 g zahar brun
  • 120 g zahar
  • 2 oua (100 g )
  • 1 pastaie vanilie, doar maduva / sau extract, aroma ... ce aveti de vanilie :notworthy:
  • 1 vf. cutit scortisoara macinata
  • 5-10 g cacao dark
  • 1 priza fina sare
  • 380 g faina de spelta sau grîu
  • 8 g praf de copt
  • 1 vf. cutit bicarbonat
  • 150-200 g picaturi de ciocolata amaruie


Se freaca bine untul cu zaharul brun si cel alb.

Imagine atasata: monthly_11_2011/post-5-13206866452127.jpg

Se adauga ouale, maduva de vanilie, scortisoara, praful de sare, si se omogenizeaza.

Imagine atasata: monthly_11_2011/post-5-13206866585171.jpg

Se adauga faina, cacaoa, praful de copt si bicarbonatul, se mixeaza bine.
Picaturile de ciocolata se adauga în final, si se încorporeaza în aluat cu o spatula.

Imagine atasata: monthly_11_2011/post-5-1320686669458.jpg


Aluatul se împarte în doua parti pe foi de celofan sau folie alimentara transparenta, si se roleaza suluri cu circumferinta de 5 cm, care se dau la congelator pîna se întaresc. Cel putin 30 minute. Sub aceasta forma aluatul se poate congela si pastra timp îndelungat, fara probleme. Eu recomand cocerea biscuitilor dupa congelarea completa. Sulul congelat se feliaza mult mai usor, iar biscuitii îsi pastreaza forma la copt. Asta am observat cînd am facut a doua tura de bisciti din sulul congelat beton. Cei din prima tura au iesit mai mari si mai subtiri, dar la fel de buni.

Imagine atasata: monthly_11_2011/post-5-13206866851688.jpg

Se taie felii de 2 cm grosime, si se dau în cuptorul preîncalzit la 170-180°C timp de 12-14 minute din aluatul necongelat si 16-18 minute daca e congelat/ în functie de grosime, marime. În orice caz, nu-i rumeniti deasupra. Cînd sînt rumeni pe dos, sînt copti. Se lasa la racit în tava sau pe ceva drept, altfel se deformeaza.

Imagine atasata: monthly_11_2011/post-5-13206867060749.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2011/post-5-13206867365421.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2011/post-5-13206867226074.jpg



Notite:

- combinatia de zaharuri este necesara pentru a obtine textura tipica choco cookies-ilor
- daca folositi faina de grîu, biscuitii ies mai crocanti cu o textura mai densa. Sînt mult mai apropiati de original la textura, decît ei cu faina de spelta.
- cu faina de spelta ies fragezi, se topesc în gura
- în ambele variante, biscuitii sînt deliciosi
- daca doriti biscuiti mai ciocolatosi, adaugati înca 10 g cacao
- pentru a fi mai oachesi, înaite de a-i introduce în cuptor, decorati fiecare biscuite cu 5-6 picaturi/buline de ciocolata
- puteti înlocui bulinele de ciocolata cu bucatele de mere uscate, fructe confiate, chips-uri de cocos, nucoase sfîrmate grob, stafide... sau combinati dupa bunul plac.
- merg perfect la micul dejun lînga o cafea, ceai, lapte, ciocolata calda sau îi puteti folosi la Cookies Ice.

-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#2 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 07 November 2011 - 08:29 PM

[quote name='Maya' date='07 November 2011 - 07:30 PM' timestamp='1320687038' post='109853']



Io ma convertesc la SPELTA ! Imagine postata Imagine postata

Ma duc sa caut in magazinele naturiste ca mai nou acolo gasesti si lacrimi de ingeri daca cauti .Imagine postata


P.S.

De ce nu faci un Capitol separat cu tot ce faci tu cu Spelta(toate topicurile) ,sa ne fie mai usor sa gasim retetele .
Nu conteaza daca-s chifle,paine sau dulciuri .
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#3 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 07 November 2011 - 10:30 PM

Io nu stiu ce e spelta dar daca se pot face si cu faina normala le pun pe lista de biscuiti pentru Craciun ca prea bine arata cu ochisorii aceia de ciocolata :notworthy:

#4 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 07 November 2011 - 10:31 PM

A zis google ca e farro

#5 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 08 November 2011 - 12:03 AM

cescuta, farfurioara, cutiuta la fel :love7: si biscuiti de casa cu lacrimi de ciocolata Ufff :appl: , manutele alea doua ... cu pasiune si cu dragoste ... ma uimesc si umplu de admiratie, zi dupa zi. Maya, vreau sa fiu si eu surioara ta :105: . Nu fac asa ceva ca as manca pana as crapa... unii nu sunt in stare sa se opreasca ...iar in decorurile create de tine cred ca si unui calugar i-ar fi aproape imposibil sa nu cada in pacatul culinar ...
Te rog, lasa 1 cutiuta cu minunatii :71: diseara pe pervaz ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#6 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 08 November 2011 - 02:13 AM

Vezi postareaPiscotel, la 07 November 2011 - 08:29 PM, a spus:




Io ma convertesc la SPELTA ! Imagine postata Imagine postata

Ma duc sa caut in magazinele naturiste ca mai nou acolo gasesti si lacrimi de ingeri daca cauti .Imagine postata


P.S.

De ce nu faci un Capitol separat cu tot ce faci tu cu Spelta(toate topicurile) ,sa ne fie mai usor sa gasim retetele .
Nu conteaza daca-s chifle,paine sau dulciuri .


Hahhaha, convertito!
Pisco, o sa le adun cînd am macar vreo cinci :love7:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#7 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 08 November 2011 - 02:18 AM

Vezi postareaAdriana, la 07 November 2011 - 10:30 PM, a spus:

Io nu stiu ce e spelta dar daca se pot face si cu faina normala le pun pe lista de biscuiti pentru Craciun ca prea bine arata cu ochisorii aceia de ciocolata :love7:



Vezi postareaAdriana, la 07 November 2011 - 10:31 PM, a spus:

A zis google ca e farro

Farina di farro spelta, da, asta este. Dar sa stii ca ies foarte bine si cu faina de grîu. Înainte asa îi faceam. Cu faina de spelta ies mai aerati, iar cu cea de grîu mai densi, dar bune-s ambele variante.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#8 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 08 November 2011 - 02:25 AM

Vezi postareaDaniella, la 08 November 2011 - 12:03 AM, a spus:

cescuta, farfurioara, cutiuta la fel :appl: si biscuiti de casa cu lacrimi de ciocolata Ufff :105: , manutele alea doua ... cu pasiune si cu dragoste ... ma uimesc si umplu de admiratie, zi dupa zi. Maya, vreau sa fiu si eu surioara ta :71: . Nu fac asa ceva ca as manca pana as crapa... unii nu sunt in stare sa se opreasca ...iar in decorurile create de tine cred ca si unui calugar i-ar fi aproape imposibil sa nu cada in pacatul culinar ...
Te rog, lasa 1 cutiuta cu minunatii :) diseara pe pervaz ...


Cescute si farfurioare am cîte doua, e un set defapt, iar cutia este ambalajul lor. Nu m-am încumetat s-o azvîrl :love7:
Din zona Venetiei am cumparat setul, si m-am îndragostit de el la prima vedere... ca de toate vasaraiele :D

Daniela, sora mea, deci eu nu las cutia pe pervaz, ca ai sa manînci biscuiti înmuiati de ploaie!
Bati la geam, si ti-i dau înmuiati în espresso, ca-s mai buni asa :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#9 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 09 November 2011 - 08:55 AM

Mai ai si pentru mine? :o
Superb! B) Si reteta (simpla-rau!) si poze si prezentare....... Foarte frumoase ceramicile tale! =))
Tre' sa merg si eu pe la plafare, sa vad care-i treaba cu spelta. Desi, la ce-am vazut pana acum, precis costa de ma cocarjeaza... :occasion14: Ca deh, suntem in Romania si fiecare pune ce pret are chef! =((

#10 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 09 November 2011 - 01:53 PM

Vezi postareaMaya, la 08 November 2011 - 02:25 AM, a spus:

Cescute si farfurioare am cîte doua, e un set defapt, iar cutia este ambalajul lor. Nu m-am încumetat s-o azvîrl =))
Din zona Venetiei am cumparat setul, si m-am îndragostit de el la prima vedere... ca de toate vasaraiele ;)

Daniela, sora mea, deci eu nu las cutia pe pervaz, ca ai sa manînci biscuiti înmuiati de ploaie!
Bati la geam, si ti-i dau înmuiati în espresso, ca-s mai buni asa :D


:D stiam eu ca ma dau pe cele mai bune manute :rolleyes: Deci expresso nu era doar de decor, chiar asa mananci choco cookies? Doamne daca as sta 1 luna pe langa tine, m.as ingrasa 5 kg pe putin

Ce nu inteleg eu este: unde tineti voi atata vasaraie+accesorizari? Eu am muuulte dulapuri in bucatarie si totul e plin ochi numai in 2 ani jumate (e drept ca pe multe le stransesem inainte de bucataria cea noua), nu mai pot sa cumpar un dop! E drept ca nu am camara, sau alt spatiu de depozitare. Si asta in conditiile in care cel mai mare vas al meu are 3.5 l. Acu o saptamana am dereticat toate interioarele din bucatarie, ca nu se mai intelegea om cu persoana prin dulapuri. :D

Cre'k intr.o zi tb sa ne fotografiem dulapurile din bucatarie, sa vad io toate minunatiile astea de le tineti voi si mai ales cum le tineti ;) V-as manca toate cookiesurile dosite pe acolo ;)

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi