Forum Culinar: Inimioare cu cocos - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Inimioare cu cocos

#1 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 06 November 2012 - 07:50 PM

Imagine atasata: monthly_11_2012/post-13-13522240297776.jpg
O reteta simpla, rapida, cu ingrediente pe care cu siguranta le avem mereu in casa. Cel putin la mine asa e.
Sunt minunati mancati ca atare sau inmuiati in lapte.
Reteta o am dintr-o carticica atasata la o cutie de cereale.

Ingrediente pentru circa 34 de inimioare:
250 gr faina cu agent de crestere
125 gr zahar brun
125 gr cocos uscat
un varf de sare
125 gr unt rece bucatele
2 galbenusuri (eu am pus 3 mai mici)
2 linguri de lapte (eu am pus 4 )

Se amesteca inte-un castron faina, zaharul, cocosul, sarea si untul rece taiat bucatele. Se amesteca cu mana pana ce obtinem un aluat nisipos. N-am bagat robotul in functiune, am facut chiar cum scria in carticica.
Se adauga galbenusurile si laptele, se amesteca bine, dupa care punem aluatul la frigider pentru circa jumatate de ora.
Se intinde aluatul intr-o foaie inalta de circa 5 mm si se taie cu forma. Nu neaparat inimioare, puteti folosi forma care va place mai mult.
Se pun biscuitii obtinuti pe tava acoperita cu hartie de copt.
Imagine atasata: monthly_11_2012/post-13-13522239659652.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2012/post-13-13522239788239.jpg

Se dau la cuptorul preincalzit la 180 de grade timp de 12 minute. Eu i-am lasat 14 minute.
Imagine atasata: monthly_11_2012/post-13-13522240691951.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2012/post-13-13522240899768.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2012/post-13-13522241083027.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2012/post-13-13522241224341.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2012/post-13-1352224143506.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2012/post-13-13522241602718.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2012/post-13-13522241814846.jpg

#2 Useril este offline   9Ramy9 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 671
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationItalia

Postat 06 November 2012 - 11:13 PM

Arata apetisanti.Am notat reteta,sigur o sa-mi placa.

#3 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 06 November 2012 - 11:52 PM

Of,Any,ce-mi faci tu mie cu ispitele culinare! :hug:

Ma intorci din drum la lista de fursecuri pe care le-aveam in plan de sarbatori.Dar daca nu le apuc de Craciun,le fac de Valentine's, la cat de inimoase sunt :)


E semn c-ai terminat dieta?Altfel nu pot sa cred ca nu te-au ispitit sa le savurezi.

#4 Useril este offline   cristinaD 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 328
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationV.A.

Postat 07 November 2012 - 12:57 PM

O reteta simpla, dar zaharul brun si nuca de cocos cred ca dau o savoare deosebita biscuitilor.
Trebuie incercati neaparat. Felicitari Any :thumleft:

#5 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 07 November 2012 - 12:57 PM

Vezi postarea9Ramy9, la 06 November 2012 - 11:13 PM, a spus:

Arata apetisanti.Am notat reteta,sigur o sa-mi placa.


Multumesc Ramy, noua ne-au placut foarte mult, sa speram ca vor place si altora :(!

Vezi postareaEllani, la 06 November 2012 - 11:52 PM, a spus:

Of,Any,ce-mi faci tu mie cu ispitele culinare! =))

Ma intorci din drum la lista de fursecuri pe care le-aveam in plan de sarbatori.Dar daca nu le apuc de Craciun,le fac de Valentine's, la cat de inimoase sunt :rolleyes:


E semn c-ai terminat dieta?Altfel nu pot sa cred ca nu te-au ispitit sa le savurezi.


Nu, n-am terminat,de fapt nici n-as avea nevoie, dar am eu un fix, cateva perechi de blugi in care-ar trebui sa intru,.
Eu daca nu gatesc nu-s eu, asa ca din cand in cand mai fac cate ceva si oricum i-a mancat mai mult dl.Any. Eu am gustat numai.
Perfecti si pentru Valentine's :thumleft: !

#6 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 07 November 2012 - 12:58 PM

Vezi postareacristinaD, la 07 November 2012 - 12:57 PM, a spus:

O reteta simpla, dar zaharul brun si nuca de cocos cred ca dau o savoare deosebita biscuitilor.
Trebuie incercati neaparat. Felicitari Any :thumleft:


Da, nuca de cocos in special se simte bine.
Multumesc Cristina :rolleyes: !

#7 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 07 November 2012 - 02:10 PM

Ti-am mai spus si pe log, tare faine, rapide si delicioase.
Ma uitam si acum a ultima poza si voiam sa te intreb ce ai ornat acolo si abia acum mi-am dat seama ca defapt e vasul pt biscuiti :rolleyes: :thumleft:
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#8 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 14 November 2012 - 04:55 PM

Vezi postareaIoana, la 07 November 2012 - 02:10 PM, a spus:

Ti-am mai spus si pe log, tare faine, rapide si delicioase.
Ma uitam si acum a ultima poza si voiam sa te intreb ce ai ornat acolo si abia acum mi-am dat seama ca defapt e vasul pt biscuiti :mellow: :rolleyes:


Multumesc Ioana!
Da, vasul de biscuiti care-i foarte chipes, iti vine sa-l mananci :mellow: !

#9 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 17 November 2012 - 03:27 PM

Vezi postareaIoana, la 07 November 2012 - 02:10 PM, a spus:

Ma uitam si acum a ultima poza si voiam sa te intreb ce ai ornat acolo si abia acum mi-am dat seama ca defapt e vasul pt biscuiti Imagine postata Imagine postata



Hehe,si eu am facut acum acelasi lucru Imagine postata


Acum am facut aluatul!Miroase atata de bine incat Patrick a zis ca ii vine sa manance aluat crud Imagine postata .

Abia asteapt sa coacem fursecurile .revin mai tarziu cu impresii Imagine postata


Edit:


Am facut fursecurile;sunt delicioase si puse pe lista de executat pentru Craciun.Am facut si un "experiment":am facut o crema caramel si am lipit fursecurile.Caramelul l-am facut tot cu zahar brun,putina smantana pt frisca si putin unt.A iesit...mmmmm si fursecurile lipite sunt tare bune.Sunt curioasa cum vor fii maine cele lipite,daca se intaresc de la caramel sau raman fragede.Astea umplute le-am decorat cu putina crema caramel si nuca de cocos.

Nu am mai pudrat cu nimic inimioarele simple,le-am lasat asa ca le mananca mai bine copiii.Amelie s-a jucat cu cateva si le-a pictat,dar a fost dezamagita ca nu am mai avut culori Imagine postata

Imagine atasata: monthly_11_2012/post-59-13531700631795.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2012/post-59-1353170061683.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2012/post-59-13531700647248.jpg


Multumesc,Any,ca ai impartasit reteta cu noi :notworthy:
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#10 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 18 November 2012 - 08:22 AM

Foarte faine fursecurile Any .
Si mie imi place nuca de cocos si e o idee buna pentru pachetelele de Craciun .Sunt deja in cautare de retete .

Dar vorba Ioanei ,cand am vazut ultima poza ,am intzepenit .
Ma tot uitam cum ai ornat asa de fain biscuitele final .Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#11 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 18 November 2012 - 08:44 AM

foarte bine-mi suna astea cu zahar brun si cocos. Oare merg facute si cu pistoletul? Imi place vasul de fursecuri! ... ce ne-ai pacalit pret de cateva secunde!

Petu, ce sunt culorile/vopselurile acelea? unde se gasesc? Te rog da-mi si mie cantitati pt umplutura/glazura de caramel.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#12 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 18 November 2012 - 09:49 AM

Petu, ma bucur ca le-ai facut, ai vazut ce simple sunt? Si cu ocazia asta a avut si Amelie "de lucru" :lol:!
Ideea cu umplutul am avut-o initial cu o crema de cioco ceva, apoi am renuntat ca le vroiam simple de inmuiat in lapte. Dar asa cum le-ai facut tu sunt foarte aratoase :blush: !
Mai am alte retete asa simple din carticica aceea, o sa le fac rand pe rand.
Petu :floare: .


Pisco, sunt super pentru pachetelele de Craciun, simple de facut si de efect ai vazut la Petu mai ales umplute cu ceva.
V-am pacalit pe toate cu muffinsul meu gigant!

Dani, ma-ndoiesc ca se pot face cu pistolul, eu nu l-am folosit niciodata, dar cred ca o inimioara perfecta sau orice alta forma plata, n-ai s-o poti face cu pistolul. E foarte simplu de facut asa, intinzi aluatul, tai forme, apoi din restul aluatului faci iar o bila cu mana, iar o intinzi si tot asa pana ce termini tot aluatul.

#13 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 18 November 2012 - 12:24 PM

Vezi postareaDaniella, la 18 November 2012 - 08:44 AM, a spus:

foarte bine-mi suna astea cu zahar brun si cocos. Oare merg facute si cu pistoletul? Imi place vasul de fursecuri! ... ce ne-ai pacalit pret de cateva secunde!

Petu, ce sunt culorile/vopselurile acelea? unde se gasesc? Te rog da-mi si mie cantitati pt umplutura/glazura de caramel.


Daniela,culorile sunt din alea alimentare,cu zahar;le gasesti la raionul cu chestii pt prajitura,budinci,etc;eu din Kaufland le-am cumparat.

Nu-ti pot da cantitati exacte la crema,ca am facut-o la ochi;am caramelizat vreo trei linguri zahar brun;apoi am adaugat smantana pt frisca(am oprit focul,dar am lasat cratita inca pe ochi) pana mi s-a parut ca nu mai are tentinta sa se intareasca ca si bomboanele alea de caramel,am lasat putin la racit si am mixat cu o bucatica de unt.


Vezi postareaany_annette, la 18 November 2012 - 09:49 AM, a spus:

Petu, ma bucur ca le-ai facut, ai vazut ce simple sunt? Si cu ocazia asta a avut si Amelie "de lucru" Imagine postata!
Ideea cu umplutul am avut-o initial cu o crema de cioco ceva, apoi am renuntat ca le vroiam simple de inmuiat in lapte. Dar asa cum le-ai facut tu sunt foarte aratoase Imagine postata !
Mai am alte retete asa simple din carticica aceea, o sa le fac rand pe rand.
Petu Imagine postata .


Pisco, sunt super pentru pachetelele de Craciun, simple de facut si de efect ai vazut la Petu mai ales umplute cu ceva.
V-am pacalit pe toate cu muffinsul meu gigant!

Dani, ma-ndoiesc ca se pot face cu pistolul, eu nu l-am folosit niciodata, dar cred ca o inimioara perfecta sau orice alta forma plata, n-ai s-o poti face cu pistolul. E foarte simplu de facut asa, intinzi aluatul, tai forme, apoi din restul aluatului faci iar o bila cu mana, iar o intinzi si tot asa pana ce termini tot aluatul.


Sunt excelente,Any. Patrick nu a apucat ieri sa manance din alea umplute ca a fost la antrenament,dar azi dimineata cand s-a trezit s-a dus direct la doza.A spus ca sunt foarte bune si sa mai fac si umplute .O sa fac si pentru Craciun si simple si cu crema,caci sunt usor de facut si sunt tare bune.Aluatul se lucreaza super iar eu nici macar nu l-am lasat in frigider.



Aaaa,eu nu am avut faina cu agent de crestere,dar am pus putin praf de copt.
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#14 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 18 November 2012 - 02:12 PM

Vai ce bine-mi pare Petu :) !
O sa le fac si eu umplute :)!
Tu iar ai dat startul la biscuitii de Craciun, mi se pare ca in fiecare an esti prima la experimentat. Asa ca mi-ai facut pofta de fursecarit!

#15 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 18 November 2012 - 09:59 PM

Vezi postareaany_annette, la 18 November 2012 - 02:12 PM, a spus:

Vai ce bine-mi pare Petu Imagine postata !
O sa le fac si eu umplute Imagine postata!
Tu iar ai dat startul la biscuitii de Craciun, mi se pare ca in fiecare an esti prima la experimentat. Asa ca mi-ai facut pofta de fursecarit!


Nu stiu daca sunt prima,dar da,in fiecare an experimentez si fac cateva retete noi,ca nu-mi place sa am surprize atunci cand sunt presata de timp.

Vezi poate mai ai ceva retete din astea simple dar delicioase,eu te astept sa postezi,ca vreau de lucru pt WE viitor Imagine postata
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#16 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 19 November 2012 - 05:42 PM

Bravo, Petu, imi place tot ce ai facut si cred ca a fost foarte buna crema caramel. Despre pictorita, ce sa mai spun, iti vine sa o manaci si pe ea!
Si eu am cumparat de la Kaufland culori pentru pictat prajituri si astept sa le folosesc!
Astept retete noi, Any, inimioarele sunt pe lista de cand le-am vazut, dar de Sf. Nicolae sigur le incerc! :occasion15:

#17 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 22 November 2012 - 12:40 PM

Vezi postareapetunie, la 18 November 2012 - 09:59 PM, a spus:


Vezi poate mai ai ceva retete din astea simple dar delicioase,eu te astept sa postezi,ca vreau de lucru pt WE viitor Imagine postata


Da, numai ca ideea e ca trebuie sa le testez si eu intai, sa vad ce mai scormonesc :rolleyes: .

Vezi postareaGelutza, la 19 November 2012 - 05:42 PM, a spus:

Bravo, Petu, imi place tot ce ai facut si cred ca a fost foarte buna crema caramel. Despre pictorita, ce sa mai spun, iti vine sa o manaci si pe ea!
Si eu am cumparat de la Kaufland culori pentru pictat prajituri si astept sa le folosesc!
Astept retete noi, Any, inimioarele sunt pe lista de cand le-am vazut, dar de Sf. Nicolae sigur le incerc! :violent1:


Gela, ma bucur ca-ti plac, ai sa vezi ca si la gust sunt tare buni. Astept sa le faci :rolleyes:

#18 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 22 November 2012 - 03:08 PM

Vezi postareaany_annette, la 22 November 2012 - 12:40 PM, a spus:

Vezi postareapetunie, la 18 November 2012 - 09:59 PM, a spus:


Vezi poate mai ai ceva retete din astea simple dar delicioase,eu te astept sa postezi,ca vreau de lucru pt WE viitor Imagine postata


Da, numai ca ideea e ca trebuie sa le testez si eu intai, sa vad ce mai scormonesc :rolleyes: .

Vezi postareaGelutza, la 19 November 2012 - 05:42 PM, a spus:

Bravo, Petu, imi place tot ce ai facut si cred ca a fost foarte buna crema caramel. Despre pictorita, ce sa mai spun, iti vine sa o manaci si pe ea!
Si eu am cumparat de la Kaufland culori pentru pictat prajituri si astept sa le folosesc!
Astept retete noi, Any, inimioarele sunt pe lista de cand le-am vazut, dar de Sf. Nicolae sigur le incerc! :violent1:


Gela, ma bucur ca-ti plac, ai sa vezi ca si la gust sunt tare buni. Astept sa le faci :rolleyes:

M-am dat cu tricotatul, dar abia astept sa "crosetez" ceva dulce, dar am voie doar in week. sa fie lumea acasa,pe langa mine si sa ma ajute, cica IO doar sa comand si se executa, au viata mea, cum naiba o fi si asta, ca mie-mi place sa fiu stapana pe bucatarie ! :105:

#19 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 22 November 2012 - 04:26 PM

Eu o sa le refac maine sau sambata,ca au fost tare dezamagiti copiii marti cand nu am mai avut nimic,nici un fursec Imagine postata .Nu am apucat sa gust daca cele cu caramel s-au inmuiat sau nu dupa cateva zile,pentru ca nu am mai avut ce gusta.O sa fac de data asta portie dubla si le recomand tuturor :sad4:
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#20 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 22 November 2012 - 11:28 PM

Gela, astia-s asa usor de facut, lasa-i pe-ai tai sa-i faca, te distrezi si tu pe langa ei, le dai indicatii, etc :biggrin: .

Petu, ma bucur enorm si ce-i mai important e ca le-au placut la copii :floare:.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi