Forum Culinar: Banuti cu scortisoara - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Banuti cu scortisoara ... si fulgi de ovaz

#1 Useril este offline   floricris 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 18 December 2012 - 02:48 PM

Iata inca o propunere pentru lista fursecurilor scort(z)is(h)oristice de Craciun.
Reteta o prestez de vreo 4-5 ani (daca nu ma inseala memoria) si e culeasa din revista Secretele Bucatariei. Din pacate nu stiu din ce numar e, nu am revista la mine.
In decursul anilor reteta a mai fost corectata si ajustata pentru gusturile noastre.

Avem nevoie de:
100g faina de grau integrala (de data asta am pus faina normala T65)
150g unt
170-180g fulgi de ovaz (depinde de untul folosit)
175g zahar
2 oua
zahar vanilat (eventual si alte arome, gen rom sau coaja rasa de portocala)
o lingura cu varf de nuci macinate
1/2 lingurita praf de copt
1 lingurita (nici rasa, nici cu varf) de cacao
1 lingurita cu varf de scortisoara macinata
optional: nucsoara macinata, ienibahar macinat, cardamom macinat (dupa gust)

Se face un aluat din : 100g faina, 100g unt la temperatura camerei, 120g fulgi de ovaz (intra chiar 125-130g daca se foloseste unt 82%), 75g zahar, 1 ou, 1 praf de sare, zahar vanilat. Eu am mai adaugat o picatura de rom si o lingurita de coaja de portocala (coaja rasa de portocala pusa cu nitel zahar in borcanel). Iese o chestie destul de lipicioasa, ce trebuie neaparat sa stea 20-30 min la frigider.

Separat, intr-o tigaie pe foc se topesc 50g unt, apoi se adauga 100 g zahar (de data aceasta zaharul asta l-am inlocuit cu 4 linguri de miere lichida), 50 g fulgi de ovaz, nucile macinate (eu am uitat sa le pun!). Se lasa un pic sa se caramelizeze. Pentru ca am folosit miere si nu vedeam caramelu', am lasat-o cam un minut pe focul mai molicel, invartind continuu cu lingura. Am tras tigaia de pe foc si am inceput sa adaug praful de copt, cacaoa, scortisoara si celalalt ou (intreg). Se amesteca cu lingura pana se omogenizeaza maglavaisul. Eu am mai adaugat cate un varf de lingurita de nucsoara, ienibahar si cardamom (toate macinate, biensur).

Acum sa revenim la aluatul ce statea cuminte in frigider: se scoate de la rece, se pune faina pe masa de lucru, se incearca (va chinuiti un picut) sa se intinda din aluat o foaie cam de cca 5 mm grosime si se taie discuri de cca 4 cm diametru. Cine s-a saturat de cercuri (si nu vrea banuti), poate incerca si stelute, patratele, inimioare sau semilune.
Se uda tava, se pune hartia de copt, se aseaza formele in tava. Apoi, fiecare forma se unge deasupra cu maglavaisul cu scortisoara.
Se pune tava in cuptorul incins si se tine cam 18-20 min (cuptorul meu era reglat pe la 175 grade). Se scot si se lasa sa se raceasca.

Rezultatul final e acesta:
Imagine atasata: monthly_12_2012/post-146-13558337864537.jpg

In caz ca cineva doreste si reteta originala, iat-o:
Imagine atasata: monthly_12_2012/post-146-13558339440156.jpg

#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 18 December 2012 - 02:51 PM

Bun venit pe la noi! :toothy9;

Interesanta reteta. =)) Avand si nuca, imi cam surade ideea de-a le face. :floare: Dar vin cu o intrebare: ce e aia faina T65? :tongue3: N-am vazut niciodata in Romania. :floare:

#3 Useril este offline   floricris 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 18 December 2012 - 03:18 PM

 Foxyy, la 18 December 2012 - 02:51 PM, a spus:

Bun venit pe la noi! :toothy9;

Interesanta reteta. =)) Avand si nuca, imi cam surade ideea de-a le face. :floare: Dar vin cu o intrebare: ce e aia faina T65? :tongue3: N-am vazut niciodata in Romania. :floare:


Multumesc!
Faina mea T65 vaz ca-i produsa in Franta, dar ar trebui sa fie echivalentul tipului 650 din Romania. Nu stiu de ce unele tari folosesc coduri cu 2 cifre si altele cu 3 cifre. Parca si faina ungureasca ce o aduceau la noi (si o cumparam de la Cora Lujerului) era codificata tot cu 2 cifre (daca nu ma insel).

#4 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 18 December 2012 - 03:19 PM

 floricris, la 18 December 2012 - 03:18 PM, a spus:

 Foxyy, la 18 December 2012 - 02:51 PM, a spus:

Bun venit pe la noi! :toothy9;

Interesanta reteta. =)) Avand si nuca, imi cam surade ideea de-a le face. =)) Dar vin cu o intrebare: ce e aia faina T65? :tongue3: N-am vazut niciodata in Romania. :floare:


Multumesc!
Faina mea T65 vaz ca-i produsa in Franta, dar ar trebui sa fie echivalentul tipului 650 din Romania. Nu stiu de ce unele tari folosesc coduri cu 2 cifre si altele cu 3 cifre. Parca si faina ungureasca ce o aduceau la noi (si o cumparam de la Cora Lujerului) era codificata tot cu 2 cifre (daca nu ma insel).

Am inteles, o sa caut faina 650 la noi si-ncerc o tura, sa vad ce iese! :floare:

#5 Useril este offline   Giorgiana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 4,405
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 18 December 2012 - 03:20 PM

 Foxyy, la 18 December 2012 - 02:51 PM, a spus:

Bun venit pe la noi! :toothy9;

Interesanta reteta. =)) Avand si nuca, imi cam surade ideea de-a le face. :floare: Dar vin cu o intrebare: ce e aia faina T65? :tongue3: N-am vazut niciodata in Romania. :floare:


Uite ce am gasit eu, dand o cautare pe google:

http://www.cauti.ro/...5~~9528543.html
Este o faina frantuzeasca, folosita in patiserie.

Mie mi-a suras retata ca este cu scortisoara, tot zic fetele pe aici ca eu, personal, ma hranesc doar cu "scortisoara". =))

Si bun venit, floricris!
GEORGIA

#6 Useril este offline   floricris 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 18 December 2012 - 04:03 PM

 Giorgiana, la 18 December 2012 - 03:20 PM, a spus:

 Foxyy, la 18 December 2012 - 02:51 PM, a spus:

Bun venit pe la noi! :toothy9;

Interesanta reteta. :) Avand si nuca, imi cam surade ideea de-a le face. :) Dar vin cu o intrebare: ce e aia faina T65? :notworthy: N-am vazut niciodata in Romania. :)


Uite ce am gasit eu, dand o cautare pe google:

http://www.cauti.ro/...5~~9528543.html
Este o faina frantuzeasca, folosita in patiserie.

Mie mi-a suras retata ca este cu scortisoara, tot zic fetele pe aici ca eu, personal, ma hranesc doar cu "scortisoara". :D

Si bun venit, floricris!

Multumesc.
Reteta originala chiar cerea un pic mai multa scortisoara. Eu am mai scos din scortisoara si am pus amestecul de nucsoara, cardamom si ienibahar (putin din fiecare) ca sa vad cum iese. In final mi-a placut, iar aroma rezultata e mult mai puternica.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi