Forum Culinar: Stelute albe - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Stelute albe

#1 Useril este offline   laura laurentiu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 18 December 2009 - 10:46 PM

Azi am dat oficial startul pregatirilor de Craciun. Evident, vreau sa am pe platouri cat mai multe prajiturele delicioase, foarte diverse si aspectuoase, asadar, nu am cum sa-mi las toata treaba pe ultima suta de metri, pentru ca risc sa petrec Craciunul istovita, in pat. Cu un minimum de planificare, oboseala poate fi diminuata - si pentru asta am stabilit mai intai care anume prajiturele sunt cel mai "longevive", alegand sa le pregatesc pe acelea mai intai. M-am oprit asupra unor biscuitei deliciosi, care, pe masura ce sunt pastrati mai indelung, devin, parca, tot mai fragezi, pe care i-am imbracat intr-o hainuta de sarbatoare:

Imagine postata

Imagine postata

Ingrediente:

Imagine postata

150 de grame de untura de porc alba, nesarata
200 de grame de zahar
1 lamaie
1 albus
330 de grame de faina (cantitatea de faina poate fluctua putin in functie de dimensiunea albusului si a lamaii)
1 plic de zahar vanilat

pentru finisat:

eu am optat, de aceasta data, pentru o glazura din 100 de grame de ciocolata alba si cateva perlute de zahar, dar, cu alte ocazii, am dar pur si simplu biscuitii cu zahar praf, sau i-am lipit cate doi cu gem de macese si i-am pudrat cu zahar dupa aceea

~ // ~


faina pentru presarat


Preparare:

Untura, zaharul si zaharul vanilat se bat spuma:

Imagine postata

Se adauga mai intai albusul, iar dupa completa omogenizare a acestuia, se adauga zeama si coaja de lamaie, mixand bine:

Imagine postata

Apoi se adauga faina si se amesteca totul pana la obtinerea unui aluat de consistenta destul de moale:

Imagine postata

Aluatul se pune intr-un bol si se da la frigider pentru jumatate de ora:

Imagine postata

Dupa trecerea acestui timp, se aprinde cuptorul, fixandu-l la 180 de grade Celsius.

Pe planul de lucru presarat cu faina, se intinde aluatul in grosime de aproximativ 3 milimetri, decupandu-se cu o forma pentru prajituri - stea (sau alta forma, dupa dorinta fiecaruia):

Imagine postata

Stelutele se transfera cu ajutorul unui cutit (sunt fragile, atentie!) pe tava acoperita cu hartie de copt (mi-au iesit doua tavi, pe care le-am copt pe rand):

Imagine postata

Se dau la cuptorul deja incins, pentru aproximativ 10 minute - trebuie sa ramana albe:

Imagine postata

Cat sunt fierbinti, sunt inca moi, dar pe masura ce se racesc vor capata o consitenta de biscuite fraged si crocant. In sectiune, biscuitii sunt aerati, cu aspect sfaramicios:

Imagine postata

Pentru a-i finisa, am topit pur si simplu ciocolata alba rupta in bucati, impreuna cu 3 linguri de apa. Am distribuit glazura cu o lingurita deasupra biscuitilor si am presarat perlutele de zahar:

Imagine postata

Mentionez ca biscuitii pudrati cu zahar (fara gluazura, deci) se pot pastra muuult si bine intr-o cutie bine inchisa. Glazurati, nus' ce sa zic, e prima data cand ii fac asa. Sunt minunati alaturi de cafea sau ceai, au un gust pronuntat de lamaie.

#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 18 December 2009 - 11:15 PM

Laura, sunt foarte frumoase stelutele! Si eu am in plan muuuuuuuulte prajituri, printre care si niste fursecuri cu forma (noi le zicem turtite - reteta o avem de la bunica). :headbang:

#3 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 18 December 2009 - 11:23 PM

Offff... numai daca ar avea ziua 48 de ore as putea sa fac ce mi-am propus pentru Craciun...
Tare bine arata stelutele, Laura :love7: :drool: :drool: :drool: :hungry: :appl:
Imagine postata

#4 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 18 December 2009 - 11:44 PM

Ce fain arata!Si ies asa fragede de la untura proaspata!!!
Si eu vreauuuuu!
Foarte frumoase stelutele tale,Laura! :hungry:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#5 Useril este offline   laura laurentiu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 19 December 2009 - 12:29 AM

foxyy a spus:

Laura, sunt foarte frumoase stelutele! Si eu am in plan muuuuuuuulte prajituri, printre care si niste fursecuri cu forma (noi le zicem turtite - reteta o avem de la bunica). :appl:


Abia astept sa vad turtitele tale, foxyy! =))

Sophie a spus:

Offff... numai daca ar avea ziua 48 de ore as putea sa fac ce mi-am propus pentru Craciun...
Tare bine arata stelutele, Laura :love7: :drool: :drool: :drool: :hungry: =))


Ma bucur ca iti plac, sophie! Eu nu mi-am propus aproape nimic, ma iau dupa inspiratiunea de moment :P , adica fac in fiecare zi cate ceva, ce am chef pe moment! Pana la Craciun ma gandesc ca se va aduna cate ceva! =))

Maya a spus:

Ce fain arata!Si ies asa fragede de la untura proaspata!!!
Si eu vreauuuuu!
Foarte frumoase stelutele tale,Laura! =))


Multumesc, Maya, ma bucur ca iti plac! Asa e, sunt foarte fragede. =))

#6 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 19 December 2009 - 12:58 AM

laura laurentiu a spus:


Ma bucur ca iti plac, sophie! Eu nu mi-am propus aproape nimic, ma iau dupa inspiratiunea de moment =)) , adica fac in fiecare zi cate ceva, ce am chef pe moment! Pana la Craciun ma gandesc ca se va aduna cate ceva! :appl:
=))


Laura, de obicei nici eu nu-mi fac liste din timp cu ce pregatesc, dar anul acesta trebuie sa-mi organizez timpul si asa putin (piticul meu are 5 luni si ma solicita la maxim :love7: ) cat mai bine..
Am si eu putina untura de porc, dar cred ca e prea putina sa le fac anul asta, da' la anu' nu mai au scapare :drool: :drool: :mrgreen: :hungry:
Apropo, nu merg si cu unt, sau o parte grasime, o parte unt? poate din acela de 80%? :drool:
Imagine postata

#7 Useril este offline   laura laurentiu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 19 December 2009 - 01:51 AM

Sophie a spus:

laura laurentiu a spus:


Ma bucur ca iti plac, sophie! Eu nu mi-am propus aproape nimic, ma iau dupa inspiratiunea de moment =)) , adica fac in fiecare zi cate ceva, ce am chef pe moment! Pana la Craciun ma gandesc ca se va aduna cate ceva! :appl:
=))


Laura, de obicei nici eu nu-mi fac liste din timp cu ce pregatesc, dar anul acesta trebuie sa-mi organizez timpul si asa putin (piticul meu are 5 luni si ma solicita la maxim :love7: ) cat mai bine..
Am si eu putina untura de porc, dar cred ca e prea putina sa le fac anul asta, da' la anu' nu mai au scapare :drool: :drool: :mrgreen: :hungry:
Apropo, nu merg si cu unt, sau o parte grasime, o parte unt? poate din acela de 80%? :drool:



Nu stiu daca vor fi la fel de fragede cu unt... eventual incearca sa amesteci cu untura...

#8 Useril este offline   Huvi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 19 December 2009 - 03:23 AM

:hungry: Laura. Daca nu nasc pana maine, promit ca maine, sambata, fac si eu biscuitii tai.

p.s Sper ca nu m-am laudat degeaba...nu am grasime de porc. Oare pot sa folosesc grasime vegetala? (http://en.wikipedia.org/wiki/Crisco)

#9 Useril este offline   laura laurentiu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 19 December 2009 - 09:11 AM

Huvi a spus:

;) Laura. Daca nu nasc pana maine, promit ca maine, sambata, fac si eu biscuitii tai.

p.s Sper ca nu m-am laudat degeaba...nu am grasime de porc. Oare pot sa folosesc grasime vegetala? (http://en.wikipedia.org/wiki/Crisco)


Draga mea, ai grija sa ajungi cu stelutele necoapte la maternitate! ;) Lasa-i incolo, nu te obosi tu cu prajituritul! ;) Nu stiu ce sa zic de untura vegetala... identic nu are cum sa iasa, dar ceva-ceva tot va iesi ;) !

#10 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 19 December 2009 - 10:47 AM

Laura. faine tare stelutzele tale.

#11 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 December 2009 - 02:08 PM

Sophie a spus:

Apropo, nu merg si cu unt, sau o parte grasime, o parte unt? poate din acela de 80%? ;)

laura laurentiu a spus:

Nu stiu daca vor fi la fel de fragede cu unt... eventual incearca sa amesteci cu untura...


Sophie, merg foarte bine cu unt! Si bunica-mea tot cu untura le facea, dar la oras noi le facem cu unt, de ala mai gras, cum zici si tu: 80%. Nu prea avem de unde scoate untura si-n plus sunt cam grase fursecurile (nu uleioase, ci au multe grasimi in compozitie!). Am facut acum vreo luna fusecuri cu unt si au iesit minunate! Daca ai si ceva untura in casa, pune o parte unt si-o parte untura, asa cum zice si Laura!

#12 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 19 December 2009 - 04:06 PM

Le-am framantat.. am pus 1/3 pachet de unt (n-aveam in casa din ala de 80% si am pus de 65% :mrgreen: ) si vreo 4 linguri de untura.. acu' sa vedem ce-o iesi. Pare foarte fraged si bun deocamdata..
L-am pus la rece.. Ma duc sa-mi adorm piticul :) si le dau forma dupa aceea. Tineti-mi pumnii :pupic:
Imagine postata

#13 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 December 2009 - 04:14 PM

Sophie a spus:

Le-am framantat.. am pus 1/3 pachet de unt (n-aveam in casa din ala de 80% si am pus de 65% :mrgreen: ) si vreo 4 linguri de untura.. acu' sa vedem ce-o iesi. Pare foarte fraged si bun deocamdata..
L-am pus la rece.. Ma duc sa-mi adorm piticul :D si le dau forma dupa aceea. Tineti-mi pumnii :)



Spor!!!!!!!!!! :pupic:

#14 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 19 December 2009 - 10:34 PM

Tadada dam...
Imagine atasata: 141_f8fe9771179b5acca96a15faab1c5ebf.jpg

M I N U N A T E :P Laura, saru'mana de reteta :P
Foarte fragede chiar si cu jumatate unt, jumatate untura.. nici nu vreau sa ma gandesc cum sunt doar cu grasime :roll:
Eu le-am taiat sub forma de bradut si le-am glazurat cu o glazura din putina apa si zahar praf pana am obtinut o pasta usor de intins, dar necurgatoare, dupa care le-am presarap cu "viermisorii" astia colorati..
Eu am intins aluatul direct pe foaia de copt, am taiat formele si am curatat resturile de aluat dintre braduti, apoi i-am transferat in tava si la cuptor cu ei..
Nu stiu zau daca mai apuca Craciunul :drool:
Ma duc sa mai savurez un fursec :P
Pupici, Laura :pupic: {SMILIES_PATH}/6.gif:D<" title="arms" />
Imagine postata

#15 Useril este offline   laura laurentiu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 20 December 2009 - 01:06 AM

Sophie, sunt superbe :P ! Arata atat de festiv prajiturelele tale incat iti vine sa le agati in pom! Zici ca au o consistenta frageda? Ma bucur mult! :pupic:

#16 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 20 December 2009 - 01:13 AM

laura laurentiu a spus:

Sophie, sunt superbe :D ! Arata atat de festiv prajiturelele tale incat iti vine sa le agati in pom! Zici ca au o consistenta frageda? Ma bucur mult! :P


Multumesc, Laura {SMILIES_PATH}/6.gif:D<" title="arms" /> :P
Sa stii ca nu e o idee rea sa le agat in pom.. oricum nu ma omor dupa bomboanele alea speciale de pom. Asa, cand trec pe langa brad, musc dintr-un fursec :pupic: :mrgreen:
Imagine postata

#17 Useril este offline   Huvi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 20 December 2009 - 02:16 PM

Nu mi-a dat prin gand sa pun unt si am citit ca grasimea vegetala nu-i buna pentru mine in perioada asta :D. Sa speram ca gasim grasime de porc la vreun magazin romanesc ca mi-a ramas gandul la stelute. Insa acum fac celelalte fursecuri ale tale Laura (cu gem in mijloc si tavalite in nuci...portie dubla).

#18 Useril este offline   Misha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 346
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationtimisoara

Postat 20 December 2009 - 08:17 PM

leam facut
am pus doar 150 gr zahar ca mi se parea ca vor fi prea dulci
sunt fff bune
inca nu leam pus cioco si nici zahar
cred ca o sa lipesc cate doua cu ceva dulceata,sau,,,inca nu stiu pt moment sunt facute si stau acolo cuminti
dar si asa simple merg,ca biscuiti
ii plac si la bubu ceea ce e bine
:lol: merci de reteta :)
Imagine postataImagine postata

#19 Useril este offline   laura laurentiu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 21 December 2009 - 01:12 PM

Misha a spus:

leam facut
am pus doar 150 gr zahar ca mi se parea ca vor fi prea dulci
sunt fff bune
inca nu leam pus cioco si nici zahar
cred ca o sa lipesc cate doua cu ceva dulceata,sau,,,inca nu stiu pt moment sunt facute si stau acolo cuminti
dar si asa simple merg,ca biscuiti
ii plac si la bubu ceea ce e bine
:love7: merci de reteta :love7:


Ma bucur mult, Misha, ca iti plac, si mai ales ca ii plac si Buburuzei cuminti! :love7: Sa va fie de bine!

#20 Useril este offline   Misha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 346
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationtimisoara

Postat 25 December 2009 - 09:01 PM

am venit cu dovada
in stanga sus se vad stelutele
nu leam mai decorat si nu leam mai umplut cu nik
sunt mai bune asa
si sau si fragezit
si daca la bubu ii plac asa nu le mai fac nik
merci de retet :floare:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: 118_fa52c2fb98e13c27100912bfc49034a1.jpg

Imagine postataImagine postata

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi