Forum Culinar: "Portofele" de cod cu fasole verde - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

"Portofele" de cod cu fasole verde

#1 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 25 April 2010 - 04:45 PM

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-64-127220566832.jpg

Ingrediente:

600 g file cod
100 g cascaval ras
400 g fasole verde congelata sau din conserva
100 g faina
2 oua
150 g pesmet
1 lamaie
1 legatura patrunjel
sare
piper
ulei pentru prajit

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-64-127220572602.jpg

File-urile de cod se spala si se taie in patru bucati (daca aveti din ce, eu le-am lasat intregi pentru ca erau mai mici) si se scurg bine de apa

Se amesteca cascavalul ras cu fasolea verde taiata bucatele si patrunjel tocat fin

Se umplu file-urile cu amestecul de fasole

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-64-127220578391.jpg

Condimentam cu sare si piper si se stoarce zeama de lamaie deasupra

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-64-127220584191.jpg

Rulam si prindem cu o scobitoare sau cu mai multe in caz de nevoie

Puteti bate ouale si sa le amestecati cu faina (fiecare stie cum e obisnuit), de aceea eu am facut fiecare procedeu separat.

Dam pestele prin faina

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-64-127220611965.jpg

Apoi batem ouale si tavalim pestele prin ouale batute

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-64-127220600451.jpg

Si ultima data prin pesmet

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-64-127220603556.jpg

Si se pajesc in ulei incins

Si gata de servit! Astfel va doresc Pofta Buna!

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-64-12722063081.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-64-127220566832.jpg


#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 25 April 2010 - 07:17 PM

Acu' ti-ai gasit sa postezi reteta asta minunata? Da' joi ori vineri ce-ai pazit? Ca am facut si io cod, da' mai simplu: i-am pus alaturi legume si salut! Reteta ta e mult mai faina! :tongue3:

#3 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 25 April 2010 - 07:59 PM

Cod,fasole verde,cascaval si orez.....lamaie si patrunjel mmmmm ce bun.
Arata mortal !
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#4 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 25 April 2010 - 09:10 PM

Reteta e facuta de Pasti insa inca nu am apucat sa ma pun sa scriu :tongue3: si mai mult pozele nu au fost facute de me ca nu reusesc sa fiu si cu mancarea pe foc si cu mana pe aparat si mai ales curata pe maini :tongue3: sunt dezastru la fotografiat rapid de aceea imi e greu sa fac pas cu pas.

De aceea toata stima pentru fetele, baietii care reusesc sa fotografieze ceea ce fac!

#5 Useril este offline   claudia-andi 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 07-February 10
  • LocationPitesti

Postat 26 April 2010 - 01:28 PM

Arata grozav! Cred ca le incerc duminica! Daca nu plec de-acasa!
Felicitari!

#6 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 26 April 2010 - 01:28 PM

Vezi postareayoyo, la 25 April 2010 - 09:10 PM, a spus:

Reteta e facuta de Pasti insa inca nu am apucat sa ma pun sa scriu :love7: si mai mult pozele nu au fost facute de me ca nu reusesc sa fiu si cu mancarea pe foc si cu mana pe aparat si mai ales curata pe maini :floare: sunt dezastru la fotografiat rapid de aceea imi e greu sa fac pas cu pas.

De aceea toata stima pentru fetele, baietii care reusesc sa fotografieze ceea ce fac!


E foarte bine Yoyo, fotografiile sunt explicite, chiar si un barbat incepator in ale bucataritului ar reusi reteta. :pupic:
Pe mine ma framanta o intrebare...esti sigura ca-s fileuri de cod si nu de merlucius? :occasion15: Stii de ce te intreb? Eu aici nu gasesc fileuri de cod in forma asta, la noi codul se vinde taiat in jumatate sarat si uscat, iar jumatatile alea uneori au si 2 m lungime. Poate parea ciudat dar eu nu stiu cum arata codul in forma "proaspata". :occasion14:
Oricum eu am retinut reteta ta, cum n-am cod o voi face cu merlucius ori pangasius, sigur va fi gustoasa. :boohoo:

#7 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 April 2010 - 01:41 PM

Vezi postarealaura_lala, la 26 April 2010 - 01:28 PM, a spus:

Vezi postareayoyo, la 25 April 2010 - 09:10 PM, a spus:

Reteta e facuta de Pasti insa inca nu am apucat sa ma pun sa scriu :P si mai mult pozele nu au fost facute de me ca nu reusesc sa fiu si cu mancarea pe foc si cu mana pe aparat si mai ales curata pe maini :pupic: sunt dezastru la fotografiat rapid de aceea imi e greu sa fac pas cu pas.

De aceea toata stima pentru fetele, baietii care reusesc sa fotografieze ceea ce fac!


E foarte bine Yoyo, fotografiile sunt explicite, chiar si un barbat incepator in ale bucataritului ar reusi reteta. :love7:
Pe mine ma framanta o intrebare...esti sigura ca-s fileuri de cod si nu de merlucius? :occasion14: Stii de ce te intreb? Eu aici nu gasesc fileuri de cod in forma asta, la noi codul se vinde taiat in jumatate sarat si uscat, iar jumatatile alea uneori au si 2 m lungime. Poate parea ciudat dar eu nu stiu cum arata codul in forma "proaspata". :boohoo:
Oricum eu am retinut reteta ta, cum n-am cod o voi face cu merlucius ori pangasius, sigur va fi gustoasa. :floare:



Laura, eu am cumparat fileuri de cod la fel ca ale lui Yoyo. Nu stiu de ce la tine se vand numai file-uri mari... :occasion15:

#8 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 26 April 2010 - 02:17 PM

Vezi postareaFoxyy, la 26 April 2010 - 01:41 PM, a spus:

Laura, eu am cumparat fileuri de cod la fel ca ale lui Yoyo. Nu stiu de ce la tine se vand numai file-uri mari... :occasion15:


Ooo aici se vinde asa fiindca portughezii il mananca doar in forma asta, deshidratat si sarat, se cheama bacalhau si e mancarea nationala portugheza. Se mananca asa si prin Spania, in Italia si Brazilia. Insa portughezii sunt inebuniti dupa bacalhau si-l gatesc in sute de feluri dupa ce-l re-hidrateaza si desareaza. Prelucrat asa are un gust destul de puternic/ciudat, mie mi-a trebuit cam un an de "degustari" pana sa inceapa sa-mi placa. Acum de abia astept sa gateasca soacra-mea.

Arata asa: - poza de pe net

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-97-127228426204.jpg

Edit: Am reeditat deshidrateaza, mersi Zerda. :occasion14:

#9 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 26 April 2010 - 03:34 PM

Laura cred ca ai vrut sa spui ca-l re-hidrateaza si-l desareaza.
M-ar interesa cateva retete de bacalhau :headbang: , pliiiiiiz!!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#10 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 26 April 2010 - 06:38 PM

Vezi postareazerda, la 26 April 2010 - 03:34 PM, a spus:

Laura cred ca ai vrut sa spui ca-l re-hidrateaza si-l desareaza.
M-ar interesa cateva retete de bacalhau :headbang: , pliiiiiiz!!


Uite am postat aici: Bucatariile lumii, o reteta pentru tine. Vad ca esti din Bucuresti. Pai voi gasiti pe acolo cod sarat ori cod re-hidratat? Ori ai vreo sursa de unde sa-l primesti?

Scuze Yoyo de off-topic! :violent1:

#11 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 26 April 2010 - 07:01 PM

Multumesc eu am taletul sa-i determin pe cate unii sa-mi fac damblaua! :headbang:
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#12 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 26 April 2010 - 07:03 PM

Claudia-andi multumesc. Te astept cu poze sa vad cum ti-a iesit si tie.

Laura_lala multumesc tare mult , ma bucur ca am reusit sa o prezint asa cum trebuie reteta :headbang:.
Cum spune si Foxyy la noi in Romania sunt fileuri mici (de aceeala inceputul retetei spun ca "se taie in patru bucati" astfel revista facea referire la tipul de cod mare ca si la voi) insa la noi sunt ca si in poza aceasta luata de pe internet si astfel nu am ce sa tai in 4 bucati.

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-64-127230111809.jpg

File-uri sunt mici adica pui umplutura pana la jumatate si apoi intorci cealata parte a fileului peste si gata, insa la tine daca spui ca e asa mare codul il imparti ca sa iasa o bucata buna de impaturat.

Nu ma pricep foarte tare la pesti doar ce am observat la fileul meu care era congelat ca proaspat nu exista la noi are carnea alba in comparatie cu pangasius care e putin rozalie pe alocuri.

#13 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 26 April 2010 - 07:18 PM

Vezi postareayoyo, la 26 April 2010 - 07:03 PM, a spus:

Claudia-andi multumesc. Te astept cu poze sa vad cum ti-a iesit si tie.

Laura_lala multumesc tare mult , ma bucur ca am reusit sa o prezint asa cum trebuie reteta :bounce:.
Cum spune si Foxyy la noi in Romania sunt fileuri mici (de aceeala inceputul retetei spun ca "se taie in patru bucati" astfel revista facea referire la tipul de cod mare ca si la voi) insa la noi sunt ca si in poza aceasta luata de pe internet si astfel nu am ce sa tai in 4 bucati.

Atasament file_de_cod_alaska.jpg

File-uri sunt mici adica pui umplutura pana la jumatate si apoi intorci cealata parte a fileului peste si gata, insa la tine daca spui ca e asa mare codul il imparti ca sa iasa o bucata buna de impaturat.

Nu ma pricep foarte tare la pesti doar ce am observat la fileul meu care era congelat ca proaspat nu exista la noi are carnea alba in comparatie cu pangasius care e putin rozalie pe alocuri.


Ahaaa, m-am lamurit! Voi sunteti norocosi, il gasiti gata transat, filetat si congelat. Aici unde locuiesc eu nu gasesc nici cod proaspat, nici congelat. Dar nu-ti fa probleme, cumpar fileuri de merlucius si voi face, cu siguranta vor fi delicioase preparate asa ca-n reteta ta! :bounce:

#14 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 26 April 2010 - 10:58 PM

Astept sa-mi spui impresiile despre reteta!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi