Forum Culinar: Ciorba de miel - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ciorba de miel

#1 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 28 January 2010 - 04:51 PM

Zilele trecute am fost in oras, cu ceva treburi si, pentru ca aveam ceva timp pana sa ma aduca jupanu' inapoi acasa, am facut ceva cumparaturi la pretinu' meu Abdul :mrgreen: Printre altele, am luat si una bucata coasta miel (nici prea-prea, nici foarte-foarte!):

Imagine atasata: 97_c49291b0db44a2ca3d27dd773e65da7e.jpg
Am kilarit bine carnea si coastele, le-am spalat si mai bine, apoi le-am pus in oala:

Imagine atasata: 97_696b3c00a04739c8deb1cc3a1b454a9e.jpg
Dupa ce-am luat spuma, am turnat cativa morcovi:

Imagine atasata: 97_1b211228bd44783de714b9c93f959378.jpg
Am lasat sa dea vreo doua clocote, apoi am pus o ceapa maruntita, niste albituri rase (amestec de telina cu pastarnac si patrunjel radacina - din congelator) si ceva tarhon uscat:

Imagine atasata: 97_c9fcfd581d723b12cb7ea21254a877f3.jpg
Am luat si niste taitei (de la Norma, de asta data):

Imagine atasata: 97_07d1d84b8d6a97eb29d2c5c2c73ac30f.jpg
Am pus in oala cativa taitei (nu chiar toata punga, ca iesea o papa) si-am lasat iar zeama sa fiarba, verificand din cand in gand taiteii:

Imagine atasata: 97_d26b424b0b14a206f998b7ee406b090d.jpg
Dupa ce s-au inmuiat pastele, am pus cateva frunze maruntite dintr-o salata:

Imagine atasata: 97_f076e88d24d1d9292de4a232ba243c87.jpg
La final am pus bors, am potrivit de sare si-am pus in farfurie. Am servit ciorba de mielut cu ceva patrunjel uscat si-un ardei rosu (iute rau!):

Imagine atasata: 97_92795d524d56148064b4d3f3ea89e93c.jpg
Jupanului i-am facut o mare ciurpriza cu borsucu' de mieeeeeeelule! Noua ne place tare mult. :D Am fost nevoita sa improvizez nitel, pentru ca n-am gasit nicaieri stevie - asa c-am pus salata. Nici leustean n-am gasit. :P Am bagat in schimb tarhon si putina salvie. Super buna!!! :floare:

Reactia jupanului? :floare: :oops:

#2 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 January 2010 - 08:03 PM

:floare: :drool: :drool:
Voi in loc de porc ati taiat mielu' la Vaslui? Pfuai ce pohta ni-ei facut!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#3 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 28 January 2010 - 08:40 PM

Mama ce ciorba buna !
Mor de invidie ca esti prietena cu Abdul,care are carne de miel....
Aici,in tara ciobanilor,miel nu este ,numai de Pasti.Sau la magazin,adusa din import,
la preturi exorbitante.
Dar lasa ca numai un pic mai e pana la Pasti.
Pana atunci ling un pic ecranul. :floare:
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#4 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 28 January 2010 - 09:13 PM

Lapona Enigel a spus:

:drool: :-h :drool:
Voi in loc de porc ati taiat mielu' la Vaslui? Pfuai ce pohta ni-ei facut!


:-h Draga mea, mielutu' e luat d-acilea, din Germania - de la un magazin turcesc. Ai mei n-au nici porc, nici miel, numa' o birmaneza s-un persan - iar noi chinezi nu suntem! (desi mai fac din cand in gand Kung Pao :mrgreen: ). Cata si tu un turcalete prin zona si ia o halca de melut sa-ti faci pohtele! :floare: :-h

#5 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 28 January 2010 - 09:22 PM

Piscotel a spus:

Mama ce ciorba buna !
Mor de invidie ca esti prietena cu Abdul,care are carne de miel....
Aici,in tara ciobanilor,miel nu este ,numai de Pasti.Sau la magazin,adusa din import,
la preturi exorbitante.
Dar lasa ca numai un pic mai e pana la Pasti.
Pana atunci ling un pic ecranul. :drool:


:-h Saracu' ecran.... :D Macar o sa capete luciu! :-h Si mie care-mi facusera cu ochiu' si pulpele amicului Abdul..... alea din galantar, nu din dotarea proprie! :drool: Tot de miel, normal! Daca luam si-o pulputa de aia si tranteam o friptana la cuptor, plina de usturoaie si alte ierburi..... cred ca inghiteai monitoru'! :-h
Da' nu stii nici un bade Gheorghe - cioban de felu' sau? Sa-ti dea vreo 2 coaste de miel? :floare:
Carne de miel inghetata nu se gaseste nicaieri? Pe la nici un supermarket? Io am vazut aici mai mereu (e drept, la hypermarket-uri). :laughing7:

#6 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 28 January 2010 - 10:44 PM

Yo stau la 10 km de oras.
Aci,badea Vasile e portar la Spitalul Judetean,Badea Gheorghe e portar la Metro,
Badea Ion e paznic la BCR,restul s-au pensionat de boala ,ca s-au extenuat muncind =)) ...si uite asa cu un sat de portari si paznici,septeul a disparut
incet ,incet.Mai sunt vreo 10 vaci si ceva gaini....
Te rog sa nu mai gatesti miel pana la Pasti daca mai vrei sa stai de vorba cu mine. :lol:
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#7 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 28 January 2010 - 11:12 PM

Piscotel a spus:

Yo stau la 10 km de oras.
Aci,badea Vasile e portar la Spitalul Judetean,Badea Gheorghe e portar la Metro,
Badea Ion e paznic la BCR,restul s-au pensionat de boala ,ca s-au extenuat muncind :lol: ...si uite asa cu un sat de portari si paznici,septeul a disparut
incet ,incet.Mai sunt vreo 10 vaci si ceva gaini....
Te rog sa nu mai gatesti miel pana la Pasti daca mai vrei sa stai de vorba cu mine. :D


Ufffff....... La ce cazne vrei sa ma supui..... :oops: Si io care-mi faceam planu' cincinal cu o pulpa de behehe. Ma gandeam sa merg iar pe la magazinu' cu precina sambata si sa-i arat jupanulu' bunatate de pulpane. =)) Da' bine, fie.... Nu mai postez aici nica pe baza de miel pana la Paste! E bun asa? :D Ca nu poci pentru ca sa jur ca nu mai fac vreun bors ori o fripturica... Sa nu mai pomenesc nica de drob.... :D

#8 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 28 January 2010 - 11:16 PM

Fata buna,
Tu nu ai vazut ca am pus emoticon razaretz la sfarsit ? =))
Cumpara maica si posteaza,ca asa mai invatam retete noi,sa avem din ce alege pana la Pasti. :lol:
O pulpa la cuptor cu rozmarin si lamaie e demential.
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#9 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 28 January 2010 - 11:19 PM

Piscotel a spus:

Fata buna,
Tu nu ai vazut ca am pus emoticon razaretz la sfarsit ? =))
Cumpara maica si posteaza,ca asa mai invatam retete noi,sa avem din ce alege pana la Pasti. :lol:
O pulpa la cuptor cu rozmarin si lamaie e demential.



Io am vazut jambaretu', da' 'mneata i-ai vazut p-ai mei? :D
Hmmmm...... chiar ca-mi facusi pohte cu rozmarinu'...... parca simt deja o aroma de friptura! Dac-o fac, tre' sa-nchid bine toate geamurile si sa-ncui si usa, altfel navalesc vecinii! :D

#10 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 29 January 2010 - 12:11 AM

Foxxy, esti pretina mea , ca si eu is fan miel. am o pulpa in conjelator, si o voi face curand. iar ciorba de miel eu o fac oleaca altfel :lol:.
firb cele bucati de carne , apoi dupa ce e fiarta pun zarzaveituri ( morcov, telina, pastarnac, patrunjel radacina , ardei gras , rosii), o mana de orez , si la sfarsit mai pun si vreo doua perisoare din carne tocata de miel amestecata cu vaca =)). acrit si din belsug patrunjel, marar si leustean. cate unii isi pun si smantana, eu una mananc cu ardei iute ( facui reteta drupului si is wow).

#11 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 29 January 2010 - 01:18 PM

stella a spus:

Foxxy, esti pretina mea , ca si eu is fan miel. am o pulpa in conjelator, si o voi face curand. iar ciorba de miel eu o fac oleaca altfel =)).
firb cele bucati de carne , apoi dupa ce e fiarta pun zarzaveituri ( morcov, telina, pastarnac, patrunjel radacina , ardei gras , rosii), o mana de orez , si la sfarsit mai pun si vreo doua perisoare din carne tocata de miel amestecata cu vaca =)). acrit si din belsug patrunjel, marar si leustean. cate unii isi pun si smantana, eu una mananc cu ardei iute ( facui reteta drupului si is wow).



Stella, multumesc mult pentru aprecieri! {SMILIES_PATH}/6.gif:D<" title="arms" /> Eu am uitat de smantana :cry: desi in general pun in strachina! Da' de data asta am uitat sa cumpar, asa c-am mancat ciorba fara. Data aviatoare n-o sa mai uit! :pupic: :love3:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi