Forum Culinar: am primit de la ambasada - Forum Culinar

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

am primit de la ambasada

#41 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 02 December 2009 - 09:46 PM

Nu mi-ar fi dat prin cap! :headbang:
raluca elena

#42 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 02 December 2009 - 09:50 PM

KikenHana a spus:

Intreb eu: da cine-i Charon asta?

Din 25 de studenti nimeni, nimic, nici macar fata cu referatul...Da macar unul dintre voi a citit legendele Olimpului? Nimeni, nimic...Asa ca m-am vazut nevoita sa le dau obligatoriu sa citesca legendele Olimpului, in anul I de facultate, o lectura care in generatia mea era obligatorie in clasa a 6a sau a 7a!!!...si pe care de altfel o citisem si o recitisem atunci cu mare placere.

Eu m-am ingrozit la ideea ca, de pe bancile universitatii pot iesi profesori de istorie care n-au citit legendele Olimpului si care habar n-au ce-i cu mitologia greco-romana! =))


Bine ca nu ti-au raspuns ca "Charon e un mare capitan de osti", pronuntat ca pe la Pitesti. :headbang: :happy2: :love7:

#43 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 02 December 2009 - 10:43 PM

[/quote]

Ce-i Ksa? ;)[/quote]
Dacsha =Da.Ksa = Dacia[/quote]

La asta nu m-am gandit ;)
Take a walk on the wild side...

artizan

#44 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 02 December 2009 - 10:45 PM

julix_2007 a spus:


Bine ca nu ti-au raspuns ca "Charon e un mare capitan de osti", pronuntat ca pe la Pitesti. ;) ;) ;)


Nu, dar nici multe nu mai aveau si-o spuneau ;)
Take a walk on the wild side...

artizan

#45 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 02 December 2009 - 10:53 PM

[quote name="KikenHana"][/quote]

Ce-i Ksa? ;)[/quote]
Dacsha =Da.Ksa = Dacia[/quote]

La asta nu m-am gandit ;)[/quote]
Acum ai inteles la ce faceam aluzie apropo de formarea poporului si a limbii romane? ;)

#46 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 03 December 2009 - 03:58 AM

Alexandru a spus:

KikenHana a spus:

... Apoi e ignoranta si prostia in floare :angry:


Efectele colaterale ale televiziunii. Pe vremea lu Ceashca aveai un singur canal, trei sferturi de ora de emisiune pe zi, din care doua treimi de cîntare de imnuri si o treime de telejurnal, adica tot aia.
Cum omu muncii se plictisea, mai citea o carte, se mai ducea la un spectacol, un concert...

efectele colaterale ale lui mircea dinescu la teve, badie ... itz mai aduci aminte imediat dupa revolutie cine a venit cu limbaj colorat la teve? ca sa, nu-i asa, inlocuim limba de lemn? si omu' ce si-a zis? dom'le, daca ditamai intelectualu' da rasa vorbeste asa la teveu ... si azi s-a inlocuit pe sticla limba de lemn cu limba da ferentari. multumim dom' mirciulica!!
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#47 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 03 December 2009 - 10:07 AM

Ma ingrozeste ce citesc aici . fiimea e in anul 3 de liceu in sectia fizica mate, dar asta nu-i impiedica sa aibe cursuri de istorie, geo, filozofie etc, plus un curs de literatura rusa si americana . iar barbatumeu ( care a terminat scoala ca si mine acum jdemii de ani) inca mai crede ca scoala romaneasca este ..wow. notele aici sunt de la 1-6 , 6 fiind maxima. dar ca sa treci clasa e musai sa ai media 4. altfel repeti anul. si daca ai repetat odata, nu mai poti sa-l mai repeti. aici liceul nu este obligatoriu, si atunci profii taie in carne vie."Ça passe ou ça casse"

#48 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 03 December 2009 - 10:10 AM

vaxile a spus:

. itz mai aduci aminte imediat dupa revolutie cine a venit cu limbaj colorat la teve? ca sa, nu-i asa, inlocuim limba de lemn? si omu' ce si-a zis? dom'le, daca ditamai intelectualu' da rasa vorbeste asa la teveu ... si azi s-a inlocuit pe sticla limba de lemn cu limba da ferentari. multumim dom' mirciulica!!



z'mor eu daca stiam ca "mirciulica" e mare telectual...mereu l-am pus la categoria betivi mitomani , dar poate ca nu-s eu la curent :angry:

#49 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 03 December 2009 - 10:41 AM

stella a spus:

vaxile a spus:

. itz mai aduci aminte imediat dupa revolutie cine a venit cu limbaj colorat la teve? ca sa, nu-i asa, inlocuim limba de lemn? si omu' ce si-a zis? dom'le, daca ditamai intelectualu' da rasa vorbeste asa la teveu ... si azi s-a inlocuit pe sticla limba de lemn cu limba da ferentari. multumim dom' mirciulica!!



z'mor eu daca stiam ca "mirciulica" e mare telectual...mereu l-am pus la categoria betivi mitomani , dar poate ca nu-s eu la curent :angry:


da, da' la revolutie cine era erou si dizident? mircea dinescu! cine mai era p-acolo? ah, doina cornea, ana blandiana ...
sincer, cred ca totz astia au fost pusi acolo pe post de "senila rupta" (daca nu stitz ce e cu senila rupta, e o tactica sovietica de sabotare a tancurilor germane: prizonierii de razboi care lucrau in fabricile de razboi sabotau un segment in senila. nu se vedea, nu era prea important, da' dupa fro juma' de ora de solicitare maxima in timpu' luptei, segmentu' se rupea, tancu' raminea fara senila iar un tanc imobilizat e o tinta usoara). iaca doina cornea numeste azi pe manifestantii din temeshvar "mineri". tot ea le zicea in inaurie '90 manifestantilor sa intre-n case ca sunt inca teroristi pe strazi ...

cind s-a facut cepeuneu', totz acesti "dizidentz" s-au dat gratios la o parte si presedinte a devenit ... ion iliescu. hau bizar! atunci n-am inteles nimic. azi vad destul de clar scenariu'. revolutia aia ... vorba lu' manson ... is as fake as a wedding cake!
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#50 Useril este offline   Kroko 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationA doua stea la stanga

Postat 03 December 2009 - 10:49 AM

Ursuleatza a spus:

Dark, bravo tie ca n-ai uitat romana! Eu stiu un cuplu (amandoi romani) care de cum au plecat au hotarat sa vb doar engleza (ea nu stia pe vremea aia si el vroia s-o invete) asa ca acum vorbesc rau de tot romana (ea, mai ales), iar copilul lor abia abia (nu stie sa citeasca in romana, iar la scris - vai si amar).


Hai sa fim seriosi! Asta-i snobism pur!
Nu mai sunt in Ro. de 24 ani (deci aveam 11 pe vremea aia) si tot vorbesc romaneste fara accent.... ba si scriu (tot fara accent) ... ok, cu oarecare greseli, dar totusi ... am vazut oameni cu facultati in Ro., care scriu mai groaznic decat mine!
Pana si copiii mei (care in total daca au stat in Ro. 3 luni) vorbesc in primul rand romaneste (ok, cel mare, cea mica inca nu vorbeste nimic :angry:)... Si stiu ca o sa si citeasca si scrie romaneste! De ce? In primul rand ptr. ca-i limba lor materna, o limba in plus ... si ptr. ca asa vor parintii lor!
Sanatate!
www.watch-in.com => un altfel de forum ptr. romanii de pretutindeni ( inca in dezvoltare :) )

#51 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 03 December 2009 - 10:50 AM

Vaxile, u made my day...citii senila ( nu era de mirare refetitor la DC) dar apoi am inteles ca era s(h)enila...
asta-mi aminteste de fratele meu care avea urjent nevoie de-o kiloasa ptr masina...si eu care-s tufa de venezia la tiehnici, nu stiam ce sa cer...pana cand repetand cu voce tare am realizat eu ca kiloasa tre sa fie o "culasse"

#52 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 03 December 2009 - 10:17 PM

Apropo de Mircea Dinescu.. Maica-mea i-a fost profa in timpul liceului si zicea ca era batex..... duduia pamantu' sub el!!!! :shock: Ca pana la urma l-a trecut, asta-i alta poveste - cam toata lumea trecea, pana la urma! :scratch:

#53 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 03 December 2009 - 10:54 PM

Apropo de unii romani plecati (Italia,Spania)...
Am intalnit 2 situatii mai mult sau mai putin ilare.
-In primul caz,au plecat de la tara.
Ajunsi pe alte meleaguri au invatat cuvinte in italiana,spaniola ,pe care nu le cunosc in limba romana.Asa ca vin acasa si folosesc aceste cuvinte,pentru ca nu cunosc corespondentul lor in limba romana. :roll:
-Al doilea caz
Oameni care revin "acasa" si vorbesc in supermarket intre ei in spaniola sau italiana.Astia sunt cei care cred ca in felul acesta devin brusc speriori.De obicei sunt imbracti tipator .Ele ...exces de bijuterii.Ei ..trening Adidas. :pupic:
Ii citesti dintr-o privire.Nu numai ca sunt prost imbracati,dar vorbesc italiana sau spaniola stalcit si cu accent.
Vorbesc 2 limbi...prost !Si tare ! :scratch:
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#54 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 03 December 2009 - 10:59 PM

piscotel a spus:

Apropo de unii romani plecati (Italia,Spania)...
Am intalnit 2 situatii mai mult sau mai putin ilare.
-In primul caz,au plecat de la tara.
Ajunsi pe alte meleaguri au invatat cuvinte in italiana,spaniola ,pe care nu le cunosc in limba romana.Asa ca vin acasa si folosesc aceste cuvinte,pentru ca nu cunosc corespondentul lor in limba romana. :roll:
-Al doilea caz
Oameni care revin "acasa" si vorbesc in supermarket intre ei in spaniola sau italiana.Astia sunt cei care cred ca in felul acesta devin brusc speriori.De obicei sunt imbracti tipator .Ele ...exces de bijuterii.Ei ..trening Adidas. =))
Ii citesti dintr-o privire.Nu numai ca sunt prost imbracati,dar vorbesc italiana sau spaniola stalcit si cu accent.
Vorbesc 2 limbi...prost !Si tare ! :love7:


Da' de aia care, imediat dupa revolutie, vazand ca-n "vest" se circula pe autostrada cu faza scurta, aprindeau si pe soselele de la noi (chiar si pe alea neasfaltate, de la tara - ori mai ales pe alea!!) toate farurile posibile si imposibile! Iar aia care aveau masini aduse din afara, cu proiectoare.... ziceai ca-s pomu' de Craciun!!!! :headbang:

#55 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 03 December 2009 - 11:14 PM

Foxi,

Sunt aceeasi cu cei care vin cu masini straine,arunca tigari pe geam,fac raliu in oras,parcheaza aiurea
te preseaza cu masina pana in bara din spate....fac tot ce nu fac afara....
Sa fie clar ,nu generalizez sunt destui romani de bun simt.
Dar si astia sunt tot ai nostri.

Sa povestim si despre exceptii.
Am vazut intr-un documentar la TV un roman plecat in Suedia prin 34,pe cand era copil.
Vorbea o limba romana aproape arhaica.Dar vorbea frumos,corect,cursiv.
Vorbea inca 5 limbi straine.
Ar fi putut sa dea interviul in engleza.Nimeni nu l-ar fi condamnat.
Desi batran,era inalt si falnic ca un brad.Si sufletul lui de roman era la fel.
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#56 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 04 December 2009 - 05:00 AM

piscotel a spus:

Foxi,

Sunt aceeasi cu cei care vin cu masini straine,arunca tigari pe geam,fac raliu in oras,parcheaza aiurea
te preseaza cu masina pana in bara din spate....fac tot ce nu fac afara....
Sa fie clar ,nu generalizez sunt destui romani de bun simt.
Dar si astia sunt tot ai nostri.

Sa povestim si despre exceptii.
Am vazut intr-un documentar la TV un roman plecat in Suedia prin 34,pe cand era copil.
Vorbea o limba romana aproape arhaica.Dar vorbea frumos,corect,cursiv.
Vorbea inca 5 limbi straine.
Ar fi putut sa dea interviul in engleza.Nimeni nu l-ar fi condamnat.
Desi batran,era inalt si falnic ca un brad.Si sufletul lui de roman era la fel.


concluzia e ca plecatu' in alta parte nu schimba ceea ce esti. tzaran pleci, tzaran ramaii :floare: :drool: :appl: =)) =))
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#57 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 04 December 2009 - 08:40 AM

subscriu vaxile, la modul serios. nu te slefuieste nimic daca asa e calapodul!

am vazut intr-un magazin la mine doua romance vb. ma indreptam spre ele in cea mai mare viteza, bucuroasa. cand s-au strigat: ia vino fa sa vezi cum miroase parfumu' asta :shock: am facut stanga imprejur.mi-am facut o parere imediat. :floare:

#58 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 04 December 2009 - 08:41 AM

dark angel a spus:

subscriu vaxile, la modul serios. nu te slefuieste nimic daca asa e calapodul!

am vazut intr-un magazin la mine doua romance vb. ma indreptam spre ele in cea mai mare viteza, bucuroasa. cand s-au strigat: ia vino fa sa vezi cum miroase parfumu' asta :shock: am facut stanga imprejur.mi-am facut o parere imediat. :floare:


ceeee bine ca nu m-ai auzit pe mine la volan cind n-am nevasta/copil linga mine ...
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#59 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 04 December 2009 - 08:44 AM

nu cred ca esti mai rau decat mine, chiar cu ei in masina ca nu ma intelege nimeni :floare:
mai rau a fost cand au venit ai mei, nu puteam sa injur pe nici o limba :laughing7:

#60 Useril este offline   boariu iuliana 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationDublin

Postat 04 December 2009 - 12:35 PM

Si la mine ,toti copiii imi vorbesc lb romana ,e drept ca nu f bine dar se descurca si sunt de inteles.Io ii intreb in romana si ei raspund in engleza sau le combina :occasion14:

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi