Forum Culinar: Polpette al sugo (Giallo Zafferano) - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Polpette al sugo (Giallo Zafferano) Cihfte-lette :) (fierte) in sos

#1 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 27 October 2010 - 07:36 AM

Polpette al sugo (Giallo Zafferano)
Cihfte-lette :-* (fierte) in sos
.
Imagine atasata: monthly_10_2010/post-168-128815727878.jpg
.


M-am inspirat copios din reteta de pe site-ul Giallo Zafferano pe care am modificat-o putin dupa gusturile mele http://ricette.giall...te-al-sugo.html
Ingrediente:
Carne de vita tocata 500 g
Carnat de porc crud 100g
Carnaciori de porc afumati semicruzi100g (original mortadella)
Miez de paine veche de casa (mai densa)100 g (cinci felii mari)
Parmezean ras 100 g (in reteta 50 g parmezan + 50g pecorino)
Patrunjel tocat tocat 2 linguri (eu am folosit o legatura de patrunjel si una de marar)
O ceapa mare. Cea mai mare
Doua oua
Pesmet alb
4 catei de usturoi
Piper proaspat macinat (verde si alb am pus eu)
O priza de nucsoara rasa
6 linguri de untdelemn de masline EV
Rosii pasate 1 litru (eu am folosit 3 conserve de cuburi de rosii in suc propriu)
O lingura de sare
Frunze de busuioc. Eu am folosit oregano si busuioc uscat
O lingura de zahar - Alegerea mea
300 ml de vin alb sec - Alegerea mea
Faina pentru vesela tavalire a chiftelutelor. :D

Mod de preparare:
Se taie coaja de pe feliile de paine se umezesc bine de tot cu apa si se preseaza intr-un castron. Il punem deoparte. 3 linguri de ulei de masline se toarna intr-o tigaie incinsa si se pune un catel de usturoi intreg, usor napastuit cu latul cutitului. Cand acesta devine auriu si uleiul inmiresmat, se scoate usturoiul si se soteaza la foc mic ceapa tocata cat mai fin pana devine sticloasa. Stingem cu doar doua-trei linguri de vin, lasam sa se evapore si sa se mai inmoaie ceapa, stingem focul, adunam ceapa intr-un colt al tigaii (eu am tigai cu colturi :cheers: ) si punem o cutie de chibrituri sub tigaie, in dreptul cepii astfel incat uleiul sa se scurga in partea opusa.
Scurgem/stoarcem foarte bine painea in pumni si o maruntim. Eu am folosit o ustensila ca o stampila de marcat vitele cu un disc perforat la un capat. Punem painea peste carnea tocata pe care o amestecam cu carnea din carnaciori scoasa din membrana, carnaciorul afumat tocat marunt, verdeturile tocate fin si omegenizam. Cei trei catei de usturoi se zdrobesc cu sare in mojar si se transforma in alifie. Rasturnam continutul peste carne si colectam din tigaie ceapa sotata. Omogenizam, macinam piperurile, radem nucsoara (mie imi pace sa fac operatia frecand nucsoara peste lama unui cutit asezat cu taisul in sus pe masa, peste o foaie de hartie) gustam de sare. Spargem in castron doua oua framantam din nou, adaugam parmezan ras si progresiv o cantitate din pesmetul alb astfel incat sa obtinem o pasta bine legata si ferma pe care sa o putem modela. O gustam si ne abtinem sa o mancam asa buna cum este. O lasam la rece o jumatate de ora pentru mariajul gusturilor.
Adaugam restul de ulei de masline peste cel ramas de la sotatul cepii il lasam sa se infierbante si turnam peste el cubuletele de rosii in suc propriu si le lasam sa se soteze. Dupa aceea, am trecut prin ele mixerul stick pentru a obtine o textura fina, am pus vinul, sarea , zaharul si o priza de ardei iute uscat, trecut prin flacara aragazului si apoi macinat. Sosul se lasa la foc mic timp in care modelam chifteleutele.
.
Imagine atasata: monthly_10_2010/post-168-128815750996.jpg
.

Daca am numarat bine, in poza au iesit 86-87 de bucati. Puneti sa cante muzica ce va merge la suflet, caci daca e sa le faceti cam de dimensiunea unui bob de strugure asa mai măşcat, (struguri de masa) ati pus-o si voi! Se ia din compozitie o lingurita nu chiar plina se modeleaza in podul palmei, se scapa in faina si se ruleaza inca un pic in palme. Faina de pe ele va ajuta la ingrosarea sosului. Cand suntem gata (Doamne, cum mai zboara vremea!) le punem sa fiarba la foc dulce in oala cu sosul de rosii. 30-40 de minute sunt suficiente. Avem timp de spalat ustensiluri, sters, pitulat la loc, etc.
.
Imagine atasata: monthly_10_2010/post-168-128815755395.jpg
.

Tusha finala: (cine are tufe proaspete sau bani destui cat sa cumpere sa nu citeasca) O lingura de oregano uscat si o lingura de busuioc uscat - nu ocoliti florile uscate curatate de pe tija - se macina pulbere in mojar. Chiar face diferenta! Se trece prin sita deasupra unei foi de hartie, si se adauga la sos in ultimele cinci minute de fierbere. Gustam. (Stie cineva cum se poate doftorici o limba arsa? :notworthy: Dati-mi PM) Se stinge focul si se acopera cu un prosop textil curat, de bucatarie (operatie anti-condens) si se pastreaza calde pana la servire.
.
Imagine atasata: monthly_10_2010/post-168-128815766491.jpg
.


Carnet de impresii.
Sosul se imbogateste in arome prin fierberea polpette-lor si se transforma intr-un ragu excelent prin comparatie cu marinarea chiftelelor prajite in ulei sau la coapte in cuptor.
Chiftelutele sunt mai aromate, mai delicate (nu le mai poti trimite cu prastia peste gardul cu beteala ghimpata :cheers: ) si au consitenta si textura perisoarelor.

Se pot servi ca atare, sau cu garnitura de orez, langa un piure de cartofi si nu in ultimul rand putem pune sa serpuiasca printre ele pe post de anghile, un banc de spaghetti fierte al dente.

Buno appetito!
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#2 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,186
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 27 October 2010 - 07:46 AM

Bellissime :notworthy:

#3 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 27 October 2010 - 12:05 PM

Asa le fac si eu, inspirandu-ma dupa meniul copiilor de la gradinita , ei le-au numit: polpette alla pizzaiola!Sunt delicioase.Am luat carne tocata taman pentru ele, acu m-apuc de ele.
Maestro :P !

#4 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 27 October 2010 - 03:58 PM

Interesanta reteta , o s-o incerc si eu.

#5 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 28 October 2010 - 08:38 PM

Daca vade sotul dispereaza ca e o reteta (bine pe romaneste piftele cu sos)pe care el o adora...O sa-i zic sa ia ezemplu' si sa presteze si el...Hmm!! =)) la talentul lui mai bine nu,le fac io'(avem si copii si deaia' ;) )...

#6 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 29 October 2010 - 10:44 AM

Vezi postareaGeany, la 28 October 2010 - 08:38 PM, a spus:

Daca vade sotul dispereaza ca e o reteta (bine pe romaneste piftele cu sos)pe care el o adora...O sa-i zic sa ia ezemplu' si sa presteze si el...Hmm!! ;) la talentul lui mai bine nu,le fac io'(avem si copii si deaia' :scratch: )...


Doua mari diferente:

1. Parmezanul ras
2. Fierberea in sugo

Tocmai am cumparat niste file de cod si maine vreau sa incerc sa fac pentru parinti chiftelutele din peste.

Ail bi bec !

Paparott-enegger :(
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#7 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,186
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 29 October 2010 - 10:48 AM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 29 October 2010 - 10:44 AM, a spus:

Tocmai am cumparat niste file de cod si maine vreau sa incerc sa fac pentru parinti chiftelutele din peste.

Tot in sos vrei sa le faci?
Daca ti-au placut astea iti amintesti ca sunt si cele ale lui Eataly din urda care-s tare bune :scratch:

#8 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 29 October 2010 - 11:06 AM

Scuze sefule m-am exprimat eu eronat,voiam sa zic,ca sotul fiind mare amator de piftele cu sos,i-ar place tare mult astea... :scratch:

#9 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 29 October 2010 - 01:10 PM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 27 October 2010 - 07:36 AM, a spus:

(Stie cineva cum se poate doftorici o limba arsa? ;) Dati-mi PM)


Las' ca-ti dau aici sfaturile ca poate si-o mai ard si altii. :(

Tratamentul de calmare a arsurii e la alegere:

1) plimbi un cub de gheatza pe limba :(
2) lingi cu pofta o inghetata :(
3) dizolvi 1 lg bicarbonat de sodiu intr-un pahar de apa (2 dl) si clatesti bine gura cu solutia alcalina :scratch:

p.s. (ca nota de plata pt. doftoriceala online) sari repede cu reteta chiftelor de peste si nu ne fierbe pina miine, ca am fileuri de cod in frigider ! :(

#10 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 29 October 2010 - 01:42 PM

Polpettele mele, crude, aruncate in sugo.Am sarit peste pasajul cu faina.Poza finala n-am ca s-au halit.

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-9-12883525415.jpg

#11 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 29 October 2010 - 01:56 PM

Vezi postareauptown girl, la 29 October 2010 - 01:10 PM, a spus:

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 27 October 2010 - 07:36 AM, a spus:

(Stie cineva cum se poate doftorici o limba arsa? ;) Dati-mi PM)


Las' ca-ti dau aici sfaturile ca poate si-o mai ard si altii. :(

Tratamentul de calmare a arsurii e la alegere:

1) plimbi un cub de gheatza pe limba :(
2) lingi cu pofta o inghetata :(
3) dizolvi 1 lg bicarbonat de sodiu intr-un pahar de apa (2 dl) si clatesti bine gura cu solutia alcalina :scratch:

p.s. (ca nota de plata pt. doftoriceala online) sari repede cu reteta chiftelor de peste si nu ne fierbe pina miine, ca am fileuri de cod in frigider ! :(



Limba dulce mult aduce. Multumiri

D. Mariu Chicoş Rostogan:
Ne vom îngheplini aşedar misiugnea şi vă vom face o prelejere ghespre comeată.
Şcolarul Ionescu: Apoi, a trecut...
Profesorul (aspru): Nu fă larmă, spurcăciune!... Silenţium şi atenţiune, că-z intrăm în makerie!


Am de gand sa procedez exact ca in reteta din capul locului, schimband carnea de vita cu cea de peste. Tocmai ma pregatesc sa plec sa achizitionez si un macrouas afumat. In loc de patrunjel, in chiftelute voi pune mult marar, nucsoara ramane, painea la fel, ouale, ceapa calita si stinsa cu vin, piper alb si verde.

Daca ar fi fost pentru mine as fi facut un sos alb acrisor cu vin si smantana, poate mustar, coaja de lamaie rasa si lemon grass. Parintii - beneficiarii, 78 si 76 de ani - poate nu l-ar intelege, asa ca probabil voi ramane tot la sosul de rosii cu care sunt familiari.

Edit ulterior:
Ai chiar si un link aici:
http://artaculinara....di-vino-bianco/
Am prestat ambele culori de sos
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#12 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 31 January 2011 - 12:38 PM

Polpette di tacchino al sugo
Chiftele de curcan (fierte) in sos
.
Imagine atasata: monthly_01_2011/post-168-12964699455691.jpg
.


Am refacut reteta chifteleor fierte in sos, de data aceasta cu carne tocata de curcan. Compozitia a fost cremoasa datorita procesarii fine a carnii. Chiftele au iesit foarte pufoase.
Cu cele pentru noi, lasate la urma nu mi-am mai bautut prea mult capul sa le modelez micute desi si ele au fost aproximativ byte size - cat pe-o masea.
.
Imagine atasata: monthly_01_2011/post-168-12964699739269.jpg
.


Sosul l-am "gresit" tare bine de data aceasta. Probabil datorita calitatii superioare a unui vin rosu de casa - mersi Radule - si aromei date de busuiocul si uragano-ul =)) macinat pulbere in mojar si adaugat spre sfarsit.
Rosiile au fost din cele conservate in bulion, untdelemnul de masline virginale.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#13 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,186
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 31 January 2011 - 11:06 PM

Arata de nu se poate =))

#14 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 11 January 2013 - 05:12 PM

.
Imagine atasata: monthly_01_2013/post-168-13579166468992.jpg
.

Am scos o ... polpetă ^_^ pe cârpător sa vad daca sunt fierte.
Sunt!
Sosul are tot ce e mai gustos de la bolognese si alla pizzaiola - cum bine a remarcat Etaly. ^_^
Se pot consuma cu mare succes cu paste.

Intre timp am invatat ceea ce eu numesc "jmecheria Ramsay-Blumenthal" ^_^
Cand prepar sos de rosii, calesc in ulei de masline extra vergin incins doua linguri de pasta de rosii. Cam doua minute. Prin caramelizarea zaharurilor aroma se intensifica si gustul de rosie e mult mai pregnant.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#15 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,186
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 11 January 2013 - 06:26 PM

Interesant, ce e pasta de rosii? Bulion sau sos de rosii sau pasta la tub?

#16 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 11 January 2013 - 09:50 PM

Vezi postareaAdriana, la 11 January 2013 - 06:26 PM, a spus:

Interesant, ce e pasta de rosii? Bulion sau sos de rosii sau pasta la tub?

Hmmm...
passata di pomodoro? Tomato puree?
Pasta de rosii. Daca dai un search pe Google images, vei gasi si cateva borcane din comertul nostru.
Eu folosesc pasta de rosii din magazine din borcane de 720 ml sau conserve, nu din tub.
Din puctul meu de vedere, bulionul e mult mai subtire, iar sosul ar putea contine si alte arome/mirodenii, dar pana acum nu am stat sa ma gandesc prea mult la definitii.

"Pasta de rosii si passata sunt de fapt acelasi lucru. Pentru a le obtine, se paseaza rosiile si se trec printr-o sita care retine semintele, astfel incat pasta sa fie cat mai omogena. Pasta de rosii se gaseste in conserva la orice supermarket. "

Asta e cea folosita de mine (am mascat numele caruia nu-i fac reclama)

"Pasta de tomate *****, cu concentratie de 28-30%, este produsul cu cea mai mare concentratie de tomate din Romania. Realizata de catre *****, cea mai mare fabrica de conserve din tara si cea mai moderna, acreditata I.F.S., pasta de tomate ***** cu concentratie 28-30% este comercializata in patru variante de ambalare: borcan 720g si 370g pentru vanzatorii retail, cutie metalica si borcan pentru consumuri colective, etc. Obtinuta exclusiv din rosii, pasta de tomate ***** cu concentratie de 28-30% nu contine amidon, sare zahar, conservanti sau alte ingrediente"

Gordon Ramsay la minutul 00:17 (in alta reteta, dar trecand prin tehnica respectiva, detaliata si de Heston Blumenthal intr-unul din episoadele "In search of perfection" )

http://www.youtube.c...eature=youtu.be
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#17 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,023
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 11 January 2013 - 10:42 PM

maestro, nu ştiu pe cine citezi, dar passata şi pasta nu sunt acelaşi lucru

cele mai încetăţenite accepţii sunt astea. acum ce ajunge pe etichetele borcanelor mai depinde şi de marketing

pasta: roşii fierte îndelungat, strecurate şi reduse pînă ajung ca o pastă solidă
piure: roşii fierte pentru scurtă durată, strecurate, arată ca un lichid, nu ca un solid.
passata: echivalentul piureului, dar negătit, roşii proaspete, strecurate de seminţe şi coajă

după părerea mea, ce bagă nenea in oala din youtube şi cărura îi zice piure, e de fapt pastă.

#18 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 12 January 2013 - 07:25 AM

Vezi postareaDexter, la 11 January 2013 - 10:42 PM, a spus:

maestro, nu ştiu pe cine citezi, dar passata şi pasta nu sunt acelaşi lucru

cele mai încetăţenite accepţii sunt astea. acum ce ajunge pe etichetele borcanelor mai depinde şi de marketing

pasta: roşii fierte îndelungat, strecurate şi reduse pînă ajung ca o pastă solidă
piure: roşii fierte pentru scurtă durată, strecurate, arată ca un lichid, nu ca un solid.
passata: echivalentul piureului, dar negătit, roşii proaspete, strecurate de seminţe şi coajă

după părerea mea, ce bagă nenea in oala din youtube şi cărura îi zice piure, e de fapt pastă.


Vous avez ... (p)rezon :P
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#19 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 12 January 2013 - 01:16 PM

Azi am vazut o reteta bucatarul italian punea pasta si semana cu aia de o iau eu de la colt, trebuie sa scuturi lingura sa cada din ea!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#20 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,186
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 13 January 2013 - 12:10 AM

Era mai simplu cind era mai putin de ales si mai ales termenii erau numai romanesti. :) Iarta-ma, am gresit cind am zis pasta la tub de fapt era acelasi lucru cu bulionul, in italiana chestia asta se numeste concentrato sau doppio concentrato. Eu stiu ca bulionul e ala care nu curge, pe care il cumpara mama la cutie de metal sau conserva cum vreti sa-i ziceti, folosea cit ii trebuia si apoi il transfera in borcan de sticla, il acoperea cu ulei si il pastra la frigider. si de chestia asta sunt foarte sigura
Iar sosul de rosii pentru mine e cel pe care voi vreti sa-l numiti pe romaneste passata :P
In fine, cred ca am inteles ca ai folosit ceea ce pentru mine e sos de rosii, asta vroiam sa stiu :)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

15 useri citesc topicul
0 membri, 15 vizitatori, 0 utilizatori anonimi