Forum Culinar: Ce mai cititi si ne recomandati? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 28 Pagini +
  • « Prima
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce mai cititi si ne recomandati?

#341 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 10 August 2014 - 12:05 AM

Vezi postareaAdriana, la 09 August 2014 - 11:04 PM, a spus:

E ambientata in Rusia?
nu stiu de ce eram convinsa ca era gen Baiatul cu pijamaua cu dungi daca asa s-o traduce in romaneste, dar e o idee pe care mi-am facut-o singura, probabil am facut asociatie intre titluri


E un thriller istoric, inspirat dupa un caz real. Datele cazului sînt preluate, dar nu-s chiar exacte, plus ceva abateri de la realitatea istorica, iar spre sfîrsit scenariul o cam da putin în actiune hollywoodiana - action, evadari cu stil, drama, si ceva dragoste - si cu final, chiar daca face parte dintr-o trilogie. Banuiesc ca fiecare carte din aceasta trilogie trateaza alt caz/cazuri. Daca esti amatoare de thriller/crimi, o recomand.

Adevaratul killer îsi începe treaba la sfîrsitul anilor 70, iar autorul plaseaza actiunea în anii 50. Eu nu am dat nume, pen'ca în cazul în care o citesti, nu vrei sa stii din start cine e raufacatorul. In cazul în care nu te deranjeaza, cauta info despre carte si gasesti totul detaliat.

Nu esti înregistrata la goodreads? Acolo poti citi despre carti si se gasesc o gramada de multe alte informatii. Uite, îti copiez descrierea cartii de pe goodreads. Aici vezi putin despre ce e vorba fara a afla cine, ce, cum si de ce :lol:

"Stalin's Soviet Union strives to be a paradise for its workers, providing for all of their needs. One of its fundamental pillars is that its citizens live free from the fear of ordinary crime and criminals.

But in this society, millions do live in fear . . . of the State. Death is a whisper away. The mere suspicion of ideological disloyalty-owning a book from the decadent West, the wrong word at the wrong time-sends millions of innocents into the Gulags or to their executions. Defending the system from its citizens is the MGB, the State Security Force. And no MGB officer is more courageous, conscientious, or idealistic than Leo Demidov.

A war hero with a beautiful wife, Leo lives in relative luxury in Moscow, even providing a decent apartment for his parents. His only ambition has been to serve his country. For this greater good, he has arrested and interrogated.

Then the impossible happens. A different kind of criminal-a murderer-is on the loose, killing at will. At the same time, Leo finds himself demoted and denounced by his enemies, his world turned upside down, and every belief he's ever held shattered. The only way to save his life and the lives of his family is to uncover this criminal. But in a society that is officially paradise, it's a crime against the State to suggest that a murderer-much less a serial killer-is in their midst. Exiled from his home, with only his wife, Raisa, remaining at his side, Leo must confront the vast resources and reach of the MBG to find and stop a criminal that the State won't admit even exists.
"
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#342 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,189
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 10 August 2014 - 12:37 AM

Multumesc sorella mea.

#343 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 15 August 2014 - 01:51 PM

Cu placere, sorella :icon_fessee:

Am terminat The Raven Boys din - The Raven Cycle, vol. 1 - introducere placuta, urmata de un cuprins taraganat, usor derutant si tras de par... cu toate astea, spre sfîrsit mi-a placut în asa fel ( a se citi m-a facut curioasa) , încît sînt dispusa sa dau înca o sansa povestii, citind si al doilea volum - The Dream Thieves - care apare în septembrie.
Pentru ca îmi place cum scrie autoarea, Maggie Stiefvater, am început primul volum din trilogia The Wolves of Mercy Falls.

Later Edit

Am terminat Shiver, primul volum din The Wolves of Mercy Falls - O poveste de dragoste frumoasa, nu neaparat pentru adultii seriosi, ci pentru cei cu capul în nori, îndragostiti si cu suflet tînar. O carte scrisa bine, se citeste rapid, deci o lectura de vara perfecta. Am început si volumul 2 - Linger.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#344 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 17 August 2014 - 09:51 PM

Vezi postareaMaya, la 15 August 2014 - 01:51 PM, a spus:

Cu placere, sorella :lol:

Am terminat The Raven Boys din - The Raven Cycle, vol. 1 - introducere placuta, urmata de un cuprins taraganat, usor derutant si tras de par... cu toate astea, spre sfîrsit mi-a placut în asa fel ( a se citi m-a facut curioasa) , încît sînt dispusa sa dau înca o sansa povestii, citind si al doilea volum - The Dream Thieves - care apare în septembrie.
Pentru ca îmi place cum scrie autoarea, Maggie Stiefvater, am început primul volum din trilogia The Wolves of Mercy Falls.

Later Edit

Am terminat Shiver, primul volum din The Wolves of Mercy Falls - O poveste de dragoste frumoasa, nu neaparat pentru adultii seriosi, ci pentru cei cu capul în nori, îndragostiti si cu suflet tînar. O carte scrisa bine, se citeste rapid, deci o lectura de vara perfecta. Am început si volumul 2 - Linger.

Mi le dai si mie pe astea (toate), pliiiz? Ideal ar fi un format pdf, da' zic saru' mana si pentru alte formate! :icon_fessee: Daca le ai pe calculator, normal! :blackeye:

#345 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 18 August 2014 - 01:59 PM

Vezi postareaFoxyy, la 17 August 2014 - 09:51 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 15 August 2014 - 01:51 PM, a spus:

Cu placere, sorella :lol:

Am terminat The Raven Boys din - The Raven Cycle, vol. 1 - introducere placuta, urmata de un cuprins taraganat, usor derutant si tras de par... cu toate astea, spre sfîrsit mi-a placut în asa fel ( a se citi m-a facut curioasa) , încît sînt dispusa sa dau înca o sansa povestii, citind si al doilea volum - The Dream Thieves - care apare în septembrie.
Pentru ca îmi place cum scrie autoarea, Maggie Stiefvater, am început primul volum din trilogia The Wolves of Mercy Falls.

Later Edit

Am terminat Shiver, primul volum din The Wolves of Mercy Falls - O poveste de dragoste frumoasa, nu neaparat pentru adultii seriosi, ci pentru cei cu capul în nori, îndragostiti si cu suflet tînar. O carte scrisa bine, se citeste rapid, deci o lectura de vara perfecta. Am început si volumul 2 - Linger.

Mi le dai si mie pe astea (toate), pliiiz? Ideal ar fi un format pdf, da' zic saru' mana si pentru alte formate! :floare: Daca le ai pe calculator, normal! :floare:

Vezi YM e-mail.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#346 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 18 August 2014 - 08:22 PM

Vezi postareaMaya, la 18 August 2014 - 01:59 PM, a spus:

Vezi YM e-mail.

Primit, vazut, cercetat..... Sar'naaaaaaaaaaaaa! :floare: :floare: :lol:

#347 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 19 August 2014 - 01:10 PM

Vezi postareaFoxyy, la 18 August 2014 - 08:22 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 18 August 2014 - 01:59 PM, a spus:

Vezi YM e-mail.

Primit, vazut, cercetat..... Sar'naaaaaaaaaaaaa! :floare: :floare: :lol:

Cu placere =))
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#348 Useril este offline   AllyMcBeal 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 19 August 2014 - 09:45 PM

Zilele trecute am terminat de citit *Război în bucătărie (Madame Mallory și micul bucătar indian)* de Richard C. Morais, iar azi am văzut filmul la cinema (regizat de Spilberg și Oprah). Excelente ambele. E de artă culinară ! Merită.

#349 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 03 September 2014 - 10:48 PM

Vezi postareaMaya, la 19 May 2014 - 01:41 PM, a spus:

Am terminat si Allegiant, a treia parte din seria Divergent.

Ai cumva trilogia la indemana? :)

#350 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 29 September 2014 - 02:05 PM

Vezi postareaMaya, la 15 August 2014 - 01:51 PM, a spus:


Am terminat Shiver, primul volum din The Wolves of Mercy Falls - O poveste de dragoste frumoasa, nu neaparat pentru adultii seriosi, ci pentru cei cu capul în nori, îndragostiti si cu suflet tînar. O carte scrisa bine, se citeste rapid, deci o lectura de vara perfecta. Am început si volumul 2 - Linger.


Ce am mai citit :occasion14:

Am terminat si Linger, volumul doi, si Forever volumul 3. Placut trilogia.



Despre dragoste și alți demoni
, Gabriel Garcí­a Márquez Acest gen de povestire nu este deloc "lumea mea". Pe Goodreads însă, am acordat 3 stele pentru arta narativa picturala.


Apoi am terminat o alta trilogie, de Julie Kagawa - Blood of Eden: The Immortal Rules ( vol. 1), The Eternity Cure ( vol. 2), The Forever Song ( vol. 3.) despre vampiri si alte creaturi mai zombioase. Scrise bine. Jackal, un caracter mai negativ asa, e un delicios! :thumleft:
Volumul trei e proaspat pe piata, asa ca îl am doar în engleza. Cu toate ca traducerile volumelor precedente în germana sînt ok, mi-a placut mai mult volumul 3 scris în engleza. L-am savurat pe Jackal în toata splendoarea :toothy9;



The 5th Wave (The Fifth Wave, #1)
, Rick Yancey - Nu m-a prins la început deloc, dar am citit-o mai departe pentru ca e scrisa bine. Pe ultima suta de metri însa, mi-a stîrnit interesul, asa ca voi citi si al doilea volum, abia aparut. Sa vadem cum ma prinde în engleza.




Si sa trecem din nou la Paul Cleave. Momentan citesc ultima din cartile sale publicate pîna la momentul de fata. Nu ultima aparitie, ci ultima citita de mine. Ca le-am citit într-o ordine cam anapoda, ma rog (...) Deci ma declar fan Paul Cleave, pîna în ultima celula =))


The Laughterhouse
, Paul Cleave Ador stilul de scris al autorului. Are un mod interesant de a se juca cu cuvintele, iar umorul nu lipseste nici în cele mai serioase situatii.


Blood Men, Paul Cleave - Acest thriller este putin diferit fata de celelalte scrise de Paul Cleave si citite de mine, pîna în prezent. Are un aer usor melancolic, aproape psihedelic, ceea ce-l face sa para si mai înspaimîntator. Scenele sîngeroase si violente sînt nelipsite, iar umorul perfid printre rînduri în cele mai "nepotrivite" situatii confera o nota perversa, deloc pentru firi sensibile. Paul Cleave este un autor care trebuie sa-ti placa, altfel este mai greu de digerat :P


Joe's Diary, Paul Cleave - Ar fi fost mai misto daca as fi citit jurnalul lui Joe între "The Cleaner" si "Joe Victim". As fi putut arunca o privire în al doilea volum înainte de aparitie, dar bun si-asa, dupa. Oricum nu-mi pare rau de cei 49 de centi ( :P ) investiti în (apple store) acest scurt jurnal, chiar daca e atît de scurt.
Între cele doua volume sînt o gramada de ani diferenta. Primul a fost publicat în 2006, iar al doilea în 2013. Joe Middleton însa, este amintit si în restul cartilor lui Paul Cleave, scrise între acesti ani. Killer, killer...dar simpatizam cu el :P


Cemetery Lake, Paul Cleave -Fiind fan Paul Cleave, nu as spune ca asta e cea mai slaba dintre cartile sale, ci spun ca nu e asa buna ca restul. Prea "cuminte" fata de celelalte.



The Killing Hour
, Paul Cleave - Dupa The Cleaner, nici nu ma mira ca The Killing Hour nu a avut asa succes. Absenta aproape în totalitate a sarcasmului, ironiei, umorul perfid si macabru cu care ne-a obisnuit autorul, a derutat putin cititorul.
O carte în care absolut toate caracterele si-au facut de cap, au luat-o razna, actiunile lor la fiind lipsite de orice logica. Dar fiind vorba de nebunie, nu trebuie sa asteptam ratiune, nu? Finalul cam exagerat, gen Terminator, m-a iritat putin.

Luna viitoare apare cea mai noua carte a autorului - Five Minutes Alone. Cum o prind, a mea e :D



Naaaa, v-am ametit destul? :P
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#351 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 30 September 2014 - 01:01 AM

Vezi postareaMaya, la 29 September 2014 - 02:05 PM, a spus:




Naaaa, v-am ametit destul? :thumleft:

daaaa :occasion14:
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#352 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 01 October 2014 - 12:27 AM

Citeaza

daaaa :toothy6:



me happy ;)))))



Acu' sincer, nu credeam ca cineva chiar citește ce scriu eu aici ;)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#353 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,743
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 01 October 2014 - 09:04 AM

Vezi postareaMaya, la 01 October 2014 - 12:27 AM, a spus:

Acu' sincer, nu credeam ca cineva chiar citește ce scriu eu aici :toothy6:
O, ba da! Doar că nu apuc să şi scriu. Da' iau notiţe. ;)

Eu deocamdată sunt "cufundată" în Asimov. Citesc ciclul "Fundaţia" (extins), iar acum sunt la volumul 6 din 7.

#354 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,189
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 01 October 2014 - 09:07 AM

Vezi postareaMaya, la 29 September 2014 - 02:05 PM, a spus:

Naaaa, v-am ametit destul? ;)

Da :toothy6: Eu inca n-am terminat "The Goldfinch", zic titlul in engleza ca nu stiu cum a fost tradus in romaneste.

#355 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 01 October 2014 - 04:26 PM

Vezi postareaMaya, la 01 October 2014 - 12:27 AM, a spus:

Citeaza

daaaa :toothy6:



me happy ;)))))



Acu' sincer, nu credeam ca cineva chiar citește ce scriu eu aici ;)

Urmaresc topicul asta, ca-mi place si mie sa citesc. Dar tu ai o viteza....Bravo tie! Cartile cu vampiri sau thriller nu sunt genul meu, dar urmaresc cu placere comentariile tale.

Eu am inceput Cuisine & Culture, A history of food and people. Titlul spune totul despre subiectul cartii si abia astept sa citesc din ea.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#356 Useril este offline   floricica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 761
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationCutia Pandorei

Postat 02 October 2014 - 12:51 AM

Si mie mi-a placut "The Goldfinch", scrisa de Donna Tartt. Un roman contemporan, New Yorkez despre un tanar si legatura lui cu un tablou "Canarul".

M-a facut sa plang Liviu Rebreanu cu "Amandoi", un roman politist dar asa de frumos scris ca foarte mult m-a impresionat. Spre deosebire de "Metropole" de acelasi autor care ovationeaza Roma lui Musolini, Berlinul si Parisul...

O alta carte care m-a impresionat si mi-a placut foarte mult este volumul de "Amintiri despre Caragiale" editat de Humanitas in care :
Ion Agârbiceanu ♦ Archibald ♦ Paul Bujor ♦ Marius Bunescu ♦ Luca I. Caragiale, ♦ Al. Davila ♦ Barbu Delavrancea ♦ Cella Delavrancea ♦ Victor Eftimiu ♦ Gala Galaction ♦ Ioan D. Gherea ♦ Octavian Goga ♦ Dimitrie Gusti ♦ G. Ibrăileanu ♦ Şt.O. Iosif ♦ Ioan I. Livescu ♦ Ecaterina Logadi ♦ C.I. Nottara ♦ Cincinat Pavelescu ♦ Horia Petra-Petrescu ♦ N. Petraşcu ♦ Radu D. Rosetti ♦ Vintilă Russu Şirianu ♦ M. Sevastos ♦ Ion Slavici ♦ D.I. Suchianu ♦ Ion Suchianu ♦ A. Toma ♦ V.A. Urechia ♦ Al. Vlahuţă ♦ Paul Zarifopol....povestesc despre Caragiale. Foarte, foarte interesant si un volum superb.

Eu citesc mult ca am naveta zilnica de 3 ore cu autobuzul si citesc si in timpul pauzei la munca si pana sa adorm, tot citesc...Acum incep Adam si Eva. Mi-am adus din Romania provizii pana in iarna.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_10_2014/post-56-14122037201137.jpg

The more I see, the less I know.

#357 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 02 October 2014 - 11:27 AM

Vezi postareafloricica, la 02 October 2014 - 12:51 AM, a spus:


Eu citesc mult ca am naveta zilnica de 3 ore cu autobuzul si citesc si in timpul pauzei la munca si pana sa adorm, tot citesc...Acum incep Adam si Eva. Mi-am adus din Romania provizii pana in iarna.


Uite eu nu pot sa citesc "in mers".In masina, autobuz, metrou etc.
Mi se face rau.Nici cu telefonul in mana nu pot sa stau. :)

#358 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 02 October 2014 - 02:55 PM

Vezi postareaEataly, la 02 October 2014 - 11:27 AM, a spus:

Vezi postareafloricica, la 02 October 2014 - 12:51 AM, a spus:


Eu citesc mult ca am naveta zilnica de 3 ore cu autobuzul si citesc si in timpul pauzei la munca si pana sa adorm, tot citesc...Acum incep Adam si Eva. Mi-am adus din Romania provizii pana in iarna.


Uite eu nu pot sa citesc "in mers".In masina, autobuz, metrou etc.
Mi se face rau.Nici cu telefonul in mana nu pot sa stau. :D

Asa e Dan. I se face rau în 2 secunde. Ameteli, senzatii de voma... Eu pot citi oriunde si în orice pozitie. Singurul loc unde nu citesc e la... buda :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#359 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,189
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 02 October 2014 - 05:21 PM

Vezi postareaMaya, la 02 October 2014 - 02:55 PM, a spus:

Asa e Dan. I se face rau în 2 secunde. Ameteli, senzatii de voma..

exact la fel si mie :)

#360 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 October 2014 - 09:10 PM

Vezi postareaMaya, la 02 October 2014 - 02:55 PM, a spus:

Asa e Dan. I se face rau în 2 secunde. Ameteli, senzatii de voma... Eu pot citi oriunde si în orice pozitie. Singurul loc unde nu citesc e la... buda :D

Unde nu citesti tu, cetesc altii.... :D :)

Arata acest topic


  • 28 Pagini +
  • « Prima
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

24 useri citesc topicul
0 membri, 24 vizitatori, 0 utilizatori anonimi