Forum Culinar: Ce mai cititi si ne recomandati? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 28 Pagini +
  • « Prima
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce mai cititi si ne recomandati?

#361 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,360
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 03 October 2014 - 08:59 AM

[quote name='Maya' date='01 October 2014 - 01:27 AM' timestamp='1412116075' post='220900']
[quote]
daaaa :D
[/quote]


me happy :)))))



Acu' sincer, nu credeam ca cineva chiar citește ce scriu eu aici :D
[/quote]
Ba si eu urmaresc mereu topicul asta. Am citit Child44 care mi-a placut pana la sfarsitul ala in stil hollywoodian cu evadari si happyending.
Tot de la tine cred am aflat de Gillian Flyn, termin acum Dark Places si am in asteptare Gone Girl.
Asa ca te rog eu, pe tine si pe toti cei care cititi si gasiti ceva interesant sa scrieti aici, ca desi poate uneori pare ca nimeni nu va citeste, ochii sint pe voi :D.
Si eu citesc in tren, in autobuz, in metrou.... in masina nu ca de obicei vorbim :P .


[quote name='Foxyy' date='02 October 2014 - 10:10 PM' timestamp='1412277056' post='220952']
[quote name='Maya' date='02 October 2014 - 01:55 PM' timestamp='1412254543' post='220945']
Asa e Dan. I se face rau în 2 secunde. Ameteli, senzatii de voma... Eu pot citi oriunde si în orice pozitie. Singurul loc unde nu citesc e la... buda :D[/quote]
Unde nu citesti tu, cetesc altii.... :D :D
Cunoastem si noi :D
brain loading....please wait....

#362 Useril este offline   floricica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 761
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationCutia Pandorei

Postat 03 October 2014 - 02:40 PM

Da, da, si Gone Girl mi-a placut. Vine si filmul dar nu mi s-a parut ca merita sa-mi pierd timpul cu el.
The more I see, the less I know.

#363 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 08 October 2014 - 09:05 PM

Vezi postareablack_cat, la 03 October 2014 - 08:59 AM, a spus:



Ba si eu urmaresc mereu topicul asta. Am citit Child44 care mi-a placut pana la sfarsitul ala in stil hollywoodian cu evadari si happyending.
Tot de la tine cred am aflat de Gillian Flyn, termin acum Dark Places si am in asteptare Gone Girl.
Asa ca te rog eu, pe tine si pe toti cei care cititi si gasiti ceva interesant sa scrieti aici, ca desi poate uneori pare ca nimeni nu va citeste, ochii sint pe voi :).
Si eu citesc in tren, in autobuz, in metrou.... in masina nu ca de obicei vorbim :) .


Eu vreau sa continui cu The Secret Speech si Agent 6 sa vad cum (si daca) se dezvolta relatia dintre Leo si Raisa :)
Dar am si eu atîtea în asteptare, ca îmi trebuie 10 vieti sa citesc tot ce vreau =))

Gone Girl mi-a placut cel mai mult, dintre cartile lui Gillian Flynn, zic =))

Vezi postareaFoxyy, la 02 October 2014 - 09:10 PM, a spus:


Cunoastem si noi =))


Sa stii ca locul ala e cel mai nesanatos pentru citit.. a se citi - nesanatos pentru coor =))

Vezi postareafloricica, la 03 October 2014 - 02:40 PM, a spus:

Da, da, si Gone Girl mi-a placut. Vine si filmul dar nu mi s-a parut ca merita sa-mi pierd timpul cu el.


Eu sînt curioasa. Din trailer, pare pus foarte bine în scena. Totusi nu voi merge la cinema. Astept pîna îl vad acasa =))
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#364 Useril este offline   Amina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 301
  • Inregistrat: 03-December 09
  • LocationRm. Valcea

Postat 09 October 2014 - 08:55 AM

Vezi postareaMaya, la 29 September 2014 - 02:05 PM, a spus:


Am terminat si Linger, volumul doi, si Forever volumul 3. Placut trilogia.
.
.
.


Naaaa, v-am ametit destul? :)


din "cauza ta" am citit si eu primele 2 volume. cartile sunt asa de bine centrate pe .... ei bine, chestii lupesti, iar eu intru foarte adanc in atmosfera cartilor citite, ca mergeam la un moment dat pe strada si mi se parea ciudat ca vad oameni, masini si nu lupi =)) . acum astept sa gasesc si ultimul volum.
pana atunci sunt deja bagata in al doilea volum din Vampirii din Morganville. si e asa de stufoasa seria...
deja ma ustura ochii de citit noaptea pe laptop sau telefon pana la 2.
stiu ca citesc si vizionez numai sf-uri si fantasy, dar sunt satula de realitate.

si nu, nu ne ametesti, eu citesc si ma bucur de recenziile tale in materie de filme, seriale, carti. =))

#365 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 09 October 2014 - 01:54 PM

Vezi postareaAmina, la 09 October 2014 - 08:55 AM, a spus:



din "cauza ta" am citit si eu primele 2 volume. cartile sunt asa de bine centrate pe .... ei bine, chestii lupesti, iar eu intru foarte adanc in atmosfera cartilor citite, ca mergeam la un moment dat pe strada si mi se parea ciudat ca vad oameni, masini si nu lupi :) . acum astept sa gasesc si ultimul volum.
pana atunci sunt deja bagata in al doilea volum din Vampirii din Morganville. si e asa de stufoasa seria...
deja ma ustura ochii de citit noaptea pe laptop sau telefon pana la 2.
stiu ca citesc si vizionez numai sf-uri si fantasy, dar sunt satula de realitate.

si nu, nu ne ametesti, eu citesc si ma bucur de recenziile tale in materie de filme, seriale, carti. =))



Daca vrei Forever in engleza, format pdf sau epub, trimit pe mail.
Pe laptop nu îmi place sa citesc. Fa-ti rost de o tableta sa nu te mai usture ochii. De carti îti facem noi rost :)

Ce recenzii? Comentez asa pe alaturi. Nu pot scrie o recenzie adevarata, nici nu citesc recenziile cartilor pe care hotarasc a le citi. Ma informez doar scurt despre tema care o trateaza cartea. Nu vreau sa aflu prea multe, îmi place sa fiu surprinsa, iar cei care scriu recenzii... scriu prea mult =))

Cît despre sf-uri/fantasy, cred ca anul asta as lua premiul I =)) Am o faza, deja... prelungita de cînd nu reusesc sa fac nici macar o pauza de acest gen. Cum spui tu, de realitate sînt satula, iar fantezia ma coafeaza momentan foarte bine =))


Acu' citesc The Infinite Sea ( volumul doi - The 5th Wave ) de Rick Yancey. Pe lînga, am început si Le Rouge et le Noir, Stendhal - asta prevad ca o s-o intind pe urmatoarele 2 luni, ca e de Hardcover de peste 600 de pagini cu scris taaaare maruntel. Iar azi am bagat un ochi în Mr. Mercedes a lui Stephen King. Proaspat aparuta pe piata germana.

Combinatie ciudata de data asta - alieni futuristici, Franta în perioada restauratiei si criminali psihopati rau =))
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#366 Useril este offline   Amina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 301
  • Inregistrat: 03-December 09
  • LocationRm. Valcea

Postat 09 October 2014 - 03:09 PM

tableta am, da momentan e in service ca a scapat-o Yasmine in cap. nu citesc carti in engleza pentru ca ar trebui sa ma opresc sa mai traduc pe ici pe colo si ajunge ca ma intrerup ai mei din 5 in 5 minute, si nu am decat cate unu din fiecare, adica un copil, un sot, un motan =)) da tot reusesc sa ma scoata din sarite.

inainte de seria asta cu lupii am citit Creatura de Nely Cab, numai primul volum ca restul acum le/il scrie. mi-a placut ca are un subiect mai diferit, de fapt numai cadrul e diferit ca sa zic asa, e cu zei, ca restul e tot o poveste de dragoste intre un el si o ea. da mi-a placut.
in rest am mai bagat un ochi in Tristeti de sucub si Academia Vampirilor de Richelle Mead, da nu m-au prins.
mai am multe carti care asteapta, da s-a deschis sezonu de seriale si incep sa ma distraga.

#367 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 09 October 2014 - 08:35 PM

Ultima serie cu vampiri care am citit-o si mi-a placut a fost Blood of Eden, de Julie Kagawa în trei volume - The Immortal Rules, The Eternity Cure, The Forever Song. Primele doua le-am citit în germana, iar al treilea în engleza, ca la noi n-a aparut înca. Jackal e un caracter "semi-negativ". Zic asa, ca nu e negativ chiar rau de tot =)) Dialogurile cu el sînt pur si simplu delicioase, amuzante. În germana însa nu a sunat asa bine ca în engleza.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#368 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 28 October 2014 - 04:23 PM

Am venit sa dau raportul:

Terminat The Infinite Sea, by Rick Yancey. E partea a doua din The Fifth Wave. Mi-a placut. Nu m-a dat pe spate, dar a fost ok. Cînd va iesi si-a treia carte pe piata, probabil voi citi-o si pe aia. (engleza)



Ca sa fie citita si asta, daca tot am citit trilogia, Four: A Divergent Story Collection, de Veronica Roth. O cartulie cu patru povestioare a personajului Four/Tobias Eaton. Asa... sa stim ce-a facut Four de cînd si-a parasit factiunea pentru o alta, si pîna a cunoscut-o pe Tris si a început trilogia. (engleza)



O alta carticica scurta ( doar 60 de pagin) si draguta, Sale Gosse/Böser kleiner Junge, despre un baietel micut si taaare rau, nu doar poznas. Aceasta carte a fost scrisa exclusiv ( doar germana si franceza) pentru fanii germani si francezi, ca semn de multumire pentru primirea calduroasa - In Germania si Franta, în noiembrie 2013. Probabil a scris-o în timp ce se afla în avion în drum spre fanii europeni :71: Oricum, e super povestioara. A meritat cei 49 de centi investiti în App Store :drool: (germana)



Mr. Mercedes, tot Stephen King, e pur si simplu suuuuper! Mi-a placut mult. (germana)



My Soul to Take, by Yrsa Sigurðardóttir, un crime-thriller bunisor. Mi s-a împletucit limba-n gînd, citind numele personajelor! :hug: (germana)



Asa, si în final, Cimitirul by Adrian Telespan. Am cumparat-o în format electronic de pe elefant-ro. O aveau în oferta cu 12,38 lei. Acum ca a cumpatar-o careva (eu :thumleft: ) au ridicat pretul la 15, 75. Cît despre continut, copiez comentariul care l-am scris pe Goodreads.

O carte fără pretenții, scrisă fluid, se citește ușor și este amuzantă - te surprinzi hăhă-ind de unul singur. Personajele sînt colorate, nostime, acaparează curiozitatea cititorului. Limbajul indecent e... așa cum e, dar repetarea acestor/anumitor cuvinte în mod abuziv, este enervantă, obositoare, plictisitoare. Fără acestea, cartea ar fi fost cu siguranță o sută de pagini mai scurtă.
Cei mai puritani sau homofobi, posibil să nu digere cu succes scenele de sex care sînt descrise explicit, detaliate picant, uneori sufocante pînă la lacrimi în sensul adevarat al cuvîntului. Scene concepute intenționat pentru a provoca, părerea mea. Dar ce nu face omu' pentru vînzare? Oricum, mai efectiv decît așteptarea unui cîștig la loto :lol:
Mi-au plăcut dialogurile dintre Adrian și Leonard, și discuția dintre Adrian și Conrad Lingus. (româna)

Daca doriti ceva din astea, le am în format epub. Limbile în care le am le-am scris în paranteza.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#369 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 31 October 2014 - 03:01 AM

Eleganta ariciului - Muriel Barbery :tongue3:

Nu stiu daca v-am mai recomandat-o au ba (stiu de cuscra) dar cititi-o! Nu o sa va para rau :((
A cat is a friend fur-ever !

#370 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 31 October 2014 - 06:21 AM

Vezi postareaUma, la 31 October 2014 - 03:01 AM, a spus:

Eleganta ariciului - Muriel Barbery :tongue3:

Nu stiu daca v-am mai recomandat-o au ba (stiu de cuscra) dar cititi-o! Nu o sa va para rau :((


O carte care merita atentie deosebita. E scrisa cu mult farmec si rafinament, evidentiaza lucrurile importante în viata, da de gîndit...pur si simplu hrana pentru minte si suflet. Personajele sînt adorabile, în nici un caz comune sau plictisitoare, ci intense, pline de sarcasm. O poveste minunata, un tribut adus lucrurilor frumoase în viata: prietenie si dragoste, filosofie, arta, literatura, muzica...
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#371 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,189
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 31 October 2014 - 12:25 PM

Atunci o incep si eu ca am terminat in sfirsit "the goldfinch".

#372 Useril este offline   Titirimundi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationWalking on sunshine

Postat 31 October 2014 - 01:11 PM

Vezi postareaUma, la 31 October 2014 - 03:01 AM, a spus:

Eleganta ariciului - Muriel Barbery :tongue3:

Nu stiu daca v-am mai recomandat-o au ba (stiu de cuscra) dar cititi-o! Nu o sa va para rau :((


Si eu am primit-o la serviciu de la un prieten invizibil si mi-a placut mult.
Nu-ţi dai seama cât de puternic eşti până în momentul în care singura ta opţiune e să fii puternic .

#373 Useril este offline   floricica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 761
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationCutia Pandorei

Postat 02 November 2014 - 06:32 AM

Merci pentru Barbery. O voi cauta si eu.

Deocamdata Anthony ma tine foarte foarte interesata, abia astept sa am putin timp liber sa o deschid.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_11_2014/post-56-14149027133087.jpg

The more I see, the less I know.

#374 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 11 November 2014 - 06:06 PM

Am terminat Spark, de John Twelve Hawks. E diferita fata de trilogia Fourth Realm, de acelasi autor, care mi-a placut foarte mult. Mi-a placut însa si Spark :)
(eng.)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#375 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 11 November 2014 - 08:29 PM

Am terminat "The Gathering Blue" si "Messenger" continuarea la "The Giver".
Imi place mult Lois Lowry.

Hai sa va zic cum am descoperit-o:
In cartea de italiana a lui Manu de anul trecut era un scurt text dintr-o carte a ei si anume "Stay!".
Practic povestea unui caine vagabond povestita de el insusi.
Textul desi era scurt m-a fascinat si am cautat detalii.Asa am descoperit-o pe Lois.
N-am citit inca cartea "Stay!" dar o mai caut.

#376 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 12 November 2014 - 05:14 PM

Vezi postareafloricica, la 02 November 2014 - 06:32 AM, a spus:

Merci pentru Barbery. O voi cauta si eu.

Deocamdata Anthony ma tine foarte foarte interesata, abia astept sa am putin timp liber sa o deschid.

Si mie imi plac povestile lui Anthony. Cand am timp urmaresc si emisiunile lui, un pic de istorie, un pic de mancare, despre oameni si obiceiurile lor. Interesant.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#377 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,189
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 12 November 2014 - 11:00 PM

Am inceput azi la coafor pe telefon
Imagine postata

#378 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,360
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 13 November 2014 - 08:13 AM

Vezi postareaAdriana, la 12 November 2014 - 11:00 PM, a spus:

Am inceput azi la coafor pe telefon
Imagine postata



Sa ai servetele la tine ca daca esti ca mine, s-ar putea sa lacrimezi pe alocuri.
Mie mi-a placut mult.
brain loading....please wait....

#379 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,189
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 13 November 2014 - 08:43 AM

Ma consolez. Am inceput deja de la primele pagini

#380 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,360
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 15 November 2014 - 09:47 AM

Am terminat Sharp Objects, a treia carte a lui Gillian Flynn.Un pic cam prea dark dupa gustul meu. Ca si Mayiei si mie tot Gone Girl mi-a placut cel mai mult dintre cele trei.
brain loading....please wait....

Arata acest topic


  • 28 Pagini +
  • « Prima
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi