Forum Culinar: Ce mai cititi si ne recomandati? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 28 Pagini +
  • « Prima
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce mai cititi si ne recomandati?

#381 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 15 November 2014 - 01:53 PM

Vezi postareablack_cat, la 15 November 2014 - 09:47 AM, a spus:

Am terminat Sharp Objects, a treia carte a lui Gillian Flynn.Un pic cam prea dark dupa gustul meu. Ca si Mayiei si mie tot Gone Girl mi-a placut cel mai mult dintre cele trei.


Filmul l-ai vazut? Nu am ajuns înca, dar sper sa-l vad curînd.



Sa ramîn la subiect - am început Maze Runner de James Dashner, motivata de (cele 4 stelute pe GR) Eataly. Mai am putin si termin prima din trilogie. Lili, stii cumva cîte pagini a avut de exemplu prima carte, în italiana? Vad ca în engleza are vreo 370 si..., iar în germana 476. Toate cartile, în germana sînt mult mai stufoase! Limba germana e mai "lunga" :notworthy:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#382 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,360
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 15 November 2014 - 08:03 PM

Vezi postareaMaya, la 15 November 2014 - 01:53 PM, a spus:

Vezi postareablack_cat, la 15 November 2014 - 09:47 AM, a spus:

Am terminat Sharp Objects, a treia carte a lui Gillian Flynn.Un pic cam prea dark dupa gustul meu. Ca si Mayiei si mie tot Gone Girl mi-a placut cel mai mult dintre cele trei.


Filmul l-ai vazut? Nu am ajuns înca, dar sper sa-l vad curînd.



Sa ramîn la subiect - am început Maze Runner de James Dashner, motivata de (cele 4 stelute pe GR) Eataly. Mai am putin si termin prima din trilogie. Lili, stii cumva cîte pagini a avut de exemplu prima carte, în italiana? Vad ca în engleza are vreo 370 si..., iar în germana 476. Toate cartile, în germana sînt mult mai stufoase! Limba germana e mai "lunga" :notworthy:


Nici eu n-am vazut inca filmul dar am auzit de bine despre el.
brain loading....please wait....

#383 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 25 November 2014 - 03:18 PM

Am terminat trilogia lui Dashner, Maze Runner ( The Maze Runner, The Scorch Trials, The Death Cure ). Se citeste rapid, mult dialog, e foarte aglomerata, e mai pentru copii, dar a fost ok, chiar mi-a placut. Cred ca e o serie care da mai bine filmata decît citita, fiind foarte multa actiune. O sa ma uit zilele astea la film, sa vedem...

Cum nu pot s-o las cu seriile, am început înca una, care la fel, se citeste rapid, dar asta îmi place mai mult deocamdata. Legend ( Legend, Prodigy, Champion), de Marie Lu.
Cîndva am început cu The Raven Cycle, si citisem prima carte din serie - The Raven Boys. Nu m-a dat pe spate, dar spre sfîrsit mi-a stîrnit interesul încît m-am hotarît sa citesc si al doilea volum - The Dream Thieves. Am aceeasi senzatie ca la prima carte... probabil o sa-mi placa din nou spre sfîrsit, încît ma voi simti obligata s-o citesc si pe urmatoarea, si pe aia dupa... ca vad ca se continua la greu :icon_fessee:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#384 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 25 November 2014 - 04:14 PM

Vezi postareaMaya, la 15 November 2014 - 01:53 PM, a spus:




Sa ramîn la subiect - am început Maze Runner de James Dashner, motivata de (cele 4 stelute pe GR) Eataly. Mai am putin si termin prima din trilogie. Lili, stii cumva cîte pagini a avut de exemplu prima carte, în italiana? Vad ca în engleza are vreo 370 si..., iar în germana 476. Toate cartile, în germana sînt mult mai stufoase! Limba germana e mai "lunga" :icon_fessee:


Eu am citit-o pe tableta.Ma uit sa vad cate capitole are.Ultima parca avea 57, sau asa ceva.

#385 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 25 November 2014 - 04:21 PM

Vezi postareaMaya, la 25 November 2014 - 03:18 PM, a spus:

Am terminat trilogia lui Dashner, Maze Runner ( The Maze Runner, The Scorch Trials, The Death Cure ). Se citeste rapid, mult dialog, e foarte aglomerata, e mai pentru copii, dar a fost ok, chiar mi-a placut. Cred ca e o serie care da mai bine filmata decît citita, fiind foarte multa actiune. O sa ma uit zilele astea la film, sa vedem...



Eu am apreciat ideea.Originala, si faptul ca nu stiam ce sa mai cred(sau in cine sa mai cred).Si mie asta mi-a placut.
E adevarat ca le-am citit dupa ce am terminat cu greu " Mana Fatimei" scrisă de Ildefonso Falcones.M-am impotmolit la ea, am luptat si am reusit sa o termin.

A mers ceva mai usor dupa. :icon_fessee:

Si sa raman la subiect, citesc "Regina desculta" tot de Ildefonso Falcones.

#386 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,189
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 25 November 2014 - 10:44 PM

Vezi postareablack_cat, la 13 November 2014 - 08:13 AM, a spus:

Sa ai servetele la tine ca daca esti ca mine, s-ar putea sa lacrimezi pe alocuri.
Mie mi-a placut mult.

Mi-a placut foarte mult, trebuie sa il pun si pe Stefano s-o citeasca.
Simbata dupa-masa am terminat-o linga soba cu lemne pe care fierbeau oalele, mingiind-o pe Puffy si plingind :icon_fessee:

#387 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,360
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 01 December 2014 - 12:58 PM

Vezi postareaMaya, la 25 November 2014 - 03:18 PM, a spus:

Am terminat trilogia lui Dashner, Maze Runner ( The Maze Runner, The Scorch Trials, The Death Cure ). Se citeste rapid, mult dialog, e foarte aglomerata, e mai pentru copii, dar a fost ok, chiar mi-a placut. Cred ca e o serie care da mai bine filmata decît citita, fiind foarte multa actiune. O sa ma uit zilele astea la film, sa vedem...


Ai vazut filmul pana la urma> Eu n-am citit cartea am sarit direct la film, actiune multa asa e, si alergat si mai mult :P finalul insa.....cum a zis omu' "Misto film dar n-am inteles nimic :P" :-*
brain loading....please wait....

#388 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 19 December 2014 - 09:34 AM

Vezi postareablack_cat, la 01 December 2014 - 12:58 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 25 November 2014 - 03:18 PM, a spus:

Am terminat trilogia lui Dashner, Maze Runner ( The Maze Runner, The Scorch Trials, The Death Cure ). Se citeste rapid, mult dialog, e foarte aglomerata, e mai pentru copii, dar a fost ok, chiar mi-a placut. Cred ca e o serie care da mai bine filmata decît citita, fiind foarte multa actiune. O sa ma uit zilele astea la film, sa vedem...


Ai vazut filmul pana la urma> Eu n-am citit cartea am sarit direct la film, actiune multa asa e, si alergat si mai mult :love7: finalul insa.....cum a zis omu' "Misto film dar n-am inteles nimic :rolleyes:" :love7:

Da, vazut-am filmul, a fost ok. Si al meu a zis la fel :D Pentru mine, ca am citit cartile, a fost altfel :love7:


Am terminat seria Legend ( Legend, Prodigy, Champion), de Marie Lu. Placut, da! :love7:

Five Minutes Alone, by Paul Cleave ( stiti voi, eu îl ador pe nou zeelandezu' asta, cu tot cu ale sale carti :D ), a patra (si cea mai noua aparitie a autorului) carte din seria Theodore Tate.

Terminat Against Authority, J.T. Hawks - nu e un roman, ci o carte non fiction despre supravegherea oamenilor de catre autoritati, tehnologie, coruptie, putere, cum sa ne putem apara cît de cît libertatea, sfera privata + informatii din surse credibile pe aceasta tema. Cine o vrea, o poate lua de pe pagina autorului, e gratis :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#389 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 05 January 2015 - 11:10 PM

Ce am mai citit în decembrie..

The Hundred-Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared, Jonas Jonasson - o carte nebunatica. O aglomeratie de evenimente absurde, confuze, amuzante dar si serioase, salturi din prezent in trecut si invers. Actiunea variaza de la zbucium tensionat - la divertisment smintit, si asta într-un tempo exploziv. Istorie, politica, spionaj, dragoste, crima, nazbîtii... si un elefant. Viata lui Allan Karlsson, o aventura pura de-a lungul celor 100 si...de ani.

Criminal ( cartea 6 din seria Will Trent), Karin Slaughter. Am mai citit si cartea 4. Voi citi si restul cartilor din aceasta serie.

Outlander
, Diana Gabaldon - cartea 1 din serie de 8. Asta am terminat-o acum. Continui cu careta a doua.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#390 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,189
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 05 January 2015 - 11:32 PM

Vezi postareaMaya, la 05 January 2015 - 11:10 PM, a spus:

Outlander[/b], Diana Gabaldon - cartea 1 din serie de 8. Asta am terminat-o acum. Continui cu careta a doua.

Eu le-am citit pe toate

Acum am terminat
Imagine postata

#391 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 06 January 2015 - 01:37 PM

Vezi postareaAdriana, la 05 January 2015 - 11:32 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 05 January 2015 - 11:10 PM, a spus:

Outlander[/b], Diana Gabaldon - cartea 1 din serie de 8. Asta am terminat-o acum. Continui cu careta a doua.

Eu le-am citit pe toate

Acum am terminat
Imagine postata


Din moment ce ai citit întreaga serie, banuiesc ca ti-a placut. S-a mentinut calitatea în cele 8 carti, sau a mai scazut/ridicat pe parcurs? Adica a fost interesanta continuu/sau e întinsa ca guma la chiloti cîteodata? :-*
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#392 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,189
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 06 January 2015 - 03:59 PM

Vezi postareaMaya, la 06 January 2015 - 01:37 PM, a spus:

Adica a fost interesanta continuu/sau e întinsa ca guma la chiloti cîteodata? :)

Amindoua :-*

#393 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 06 January 2015 - 04:48 PM

Vezi postareaAdriana, la 06 January 2015 - 03:59 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 06 January 2015 - 01:37 PM, a spus:

Adica a fost interesanta continuu/sau e întinsa ca guma la chiloti cîteodata? :)

Amindoua :-*

Aha, deci o sa le întind si eu pe lînga altele. Numai bine, mai bag un fantasy sau crimi pe lînga :P
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#394 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,189
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 06 January 2015 - 05:38 PM

Pai eu m-am repezit si le-am cumparat toate pe hirtie asa ca le-am citit cred ca pe parcursul unui an cind eram acasa in paralel cu ce citeam pe kindle si intre timp i le-am imprumutat si matusii.

#395 Useril este offline   Destiny 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationLa munte

Postat 19 January 2015 - 04:12 PM

Mie mi-a dat una din profesoarele de la curs cartea Raiul Exista,de Todd Burpo si Lynn Vincent,care descrie calatoria incredibila a unui baietel de patru ani pana in rai si inapoi... :thumleft:
Prietenii advarati sunt rari

#396 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,189
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 23 January 2015 - 12:36 AM

Am inceput azi dupa ce am vazut filmul cartea unui jurnalist italian care atunci cind a fost trimis la Sarajevo s-a intors cu o fetita orfana pe care evident a adoptat-o si crescut-o.
Imagine postata

#397 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 23 January 2015 - 10:22 AM

Am vazut cateva scene, dar mi-era prea somn.
Ca-mi place Beppe.

#398 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,189
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 23 January 2015 - 10:45 AM

Si mie, de aia am si zis ca ma uitam, ca tot sunt singura care se uita ca Stefano Puffy si Perla dorm :D
Apoi m-a impresionat cind am aflat ca povestea e adevarata si stiam cine e el.

#399 Useril este offline   Daphne 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 03-November 12

Postat 10 February 2015 - 05:22 PM

Doua carti care mi-au placut foarte mult:
1.Sariul roz(El sari rojo)de Javier Moro-istoria unui cuplu improbabil si pasionat-Rajiv si Sonia Gandhi.
2.Singele florilor(The blood of flowers) de Anita Amirrezvani-printre murmurari de hamam si fosnituri de matasuri trecem prin istoria unei eroine curajoase care cu pasiune si determinare devine experta in confectionarea faimoaselor covoare orientale.

#400 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 08 March 2015 - 09:20 PM

Haruki Murakami fans pe aici?
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

Arata acest topic


  • 28 Pagini +
  • « Prima
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

24 useri citesc topicul
0 membri, 24 vizitatori, 0 utilizatori anonimi