Forum Culinar: Ce mai cititi si ne recomandati? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 28 Pagini +
  • « Prima
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce mai cititi si ne recomandati?

#481 Useril este offline   floricica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 761
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationCutia Pandorei

Postat 21 May 2017 - 08:56 AM

Scuze pentru editare
The more I see, the less I know.

#482 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 21 May 2017 - 09:19 PM

Vezi postareafloricica, la 21 May 2017 - 08:48 AM, a spus:

Eataly, indraznesc sa cred ca ti-ar place " Un uomo chiamato Ove / L' uomo che metteva in ordine il mondo" de Fredrik Backman.

O am format epub in engleza, pentru doritori.

E delicata

Eu acum o citesc pe Ellen DeGeneres prin autobuze ereader si am Jurnalul lui Mihail Sebastian si Galeria cu vita salbatica a lui Constantin Toiu pe hartie care imi animeaza mintea.


Indrazneste, indrazneste.Multumesc de sugestie, o caut in biblioteca.
:hug:

Si mai astept interventia ta.Si a altora bineinteles. :P

#483 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 07 June 2017 - 09:00 PM

Vezi postareaMaya, la 05 January 2015 - 11:10 PM, a spus:



The Hundred-Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared, Jonas Jonasson - o carte nebunatica. O aglomeratie de evenimente absurde, confuze, amuzante dar si serioase, salturi din prezent in trecut si invers. Actiunea variaza de la zbucium tensionat - la divertisment smintit, si asta într-un tempo exploziv. Istorie, politica, spionaj, dragoste, crima, nazbîtii... si un elefant. Viata lui Allan Karlsson, o aventura pura de-a lungul celor 100 si...de ani.





Vezi postareaEataly, la 21 May 2017 - 09:19 PM, a spus:



Si mai astept interventia ta.Si a altora bineinteles. :rolleyes:



Cui i-a placut Un uomo chiamato Ove, cu siguranta îi va placea si Il centenario che saltò dalla finestra e scomparve ( engl. The Hundred-Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared ) de Jonas Jonasson - e cartea de debut a autorului. Pe lînga asta, mai are înca doua carti. Mie mi-au placut toate trei :floare:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#484 Useril este offline   floricica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 761
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationCutia Pandorei

Postat 09 June 2017 - 09:15 PM

[quote name='Maya' date='07 June 2017 - 01:00 PM' timestamp='1496862040' post='242139']
[quote name='Maya' date='05 January 2015 - 11:10 PM' timestamp='1420492219' post='224390']


The Hundred-Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared, Jonas Jonasson - o carte nebunatica. O aglomeratie de evenimente absurde, confuze, amuzante dar si serioase, salturi din prezent in trecut si invers. Actiunea variaza de la zbucium tensionat - la divertisment smintit, si asta într-un tempo exploziv. Istorie, politica, spionaj, dragoste, crima, nazbîtii... si un elefant. Viata lui Allan Karlsson, o aventura pura de-a lungul celor 100 si...de ani.


[/quote]


[/quote]


Cui i-a placut Un uomo chiamato Ove, cu siguranta îi va placea si Il centenario che saltò dalla finestra e scomparve ( engl. The Hundred-Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared ) de Jonas Jonasson
[/quote]

Merci Maya, le incep dupa ce o termin pe "Mademoilselle Chanel " de C.W Gortner, o biografie realistica si totusi sensibila. Imi place.
The more I see, the less I know.

#485 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 15 December 2018 - 12:29 PM

A citit careva cartea aceasta?Sunt la jumatate: sunt socata dar in acelas timp fascinata.
"
Games turn to nightmares during the summer holidays at the magnificent Chilean country estate of the Ventura family when the children - 33 cousins ranging in age from 6 to 16 - are left to themselves while their parents pursue their own pastimes. "

Imagine atasata: monthly_12_2018/post-9-0-07602900-1544869663.jpg

#486 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 December 2018 - 01:44 PM

Eu am terminat-o pe asta, dar nu a fost cine stie ce.

Imagine atasata: monthly_12_2018/post-13-0-99318200-1544874279.jpg

#487 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 15 December 2018 - 06:20 PM

Wow! Ce drag imi e topicul asta, uitasem de el.
Personal...citesc literatura de specialitate, totul job, job, job. Cand mai am timp - cat se poate de redus - ma delectez cu fictiune gotica. Acum il am companion pe Tudor Ceaur Alcaz, unul din personajele principale ale lui Teodoreanu. Prietena mea din facultate mi-a facut o mare bucurie cand mi-a facut-o cadou. Cartea este rara si a gasit-o cu greu la anticar, din pacate doar trei volume, editie din 46. Anul asta citeam din ea intro-o universitate foarte moderna si un asistent de acolo a remarcat ca e o carte foarte veche si a venit sa o vada de aproape. Mi a sus ca asa ceva nu se mai vede in viata de zi cu zi :drool: M-a facut sa zambesc.
V-o recomand, daca va place stilul lui Teodoreanu.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#488 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 December 2018 - 12:17 PM

Citesc acum The Flame Bearer - a zecea si totodata ulima din seria The Saxon Stories de Bernard Cornwell si Never let me go de Ishiguro Kazuo.

Si eu fan Teodoreanu si fericita posesoare a unor editii din anii 30.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#489 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 16 December 2018 - 06:03 PM

Al aceluiasi roman, Maya? Deja nu se mai pot numi carti ci sunt pure piese de muzeu :drool:
Si, cum ti se pare Never let me go? Noi il facem si la a 12-a, in cadrul tematicii Dystopia-Utopia si Science and Technology.

Daca esti fan, iti recomand si The Handmaid's tale , atat romanul cat si serialul, foarte bine facut.


Ups, am citit "posesor". Asadar, rectific : A aceluiasi roman respectiv Tudor Ceaur Alcaz?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#490 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,540
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 16 December 2018 - 06:03 PM

Vezi postareafloricica, la 09 June 2017 - 09:15 PM, a spus:


The Hundred-Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared, Jonas Jonasson - o carte nebunatica. O aglomeratie de evenimente absurde, confuze, amuzante dar si serioase, salturi din prezent in trecut si invers. Actiunea variaza de la zbucium tensionat - la divertisment smintit, si asta într-un tempo exploziv. Istorie, politica, spionaj, dragoste, crima, nazbîtii... si un elefant. Viata lui Allan Karlsson, o aventura pura de-a lungul celor 100 si...de ani.





Eu cautam o carte sa o citesc in timp ce-i astept pe copii la diferite activitati, si am dat peste The Accidental Further Adventures of the Hundred-Year-Old Man, care e continuarea celei de mai sus.
Nu citisem prima carte, dar apoi am cumparat-o si pe prima. Fiu-meu le-a terminat de vreo 2 luni, eu mai am cateva pagini din prima :help: . Am vazut si filmul pe Netflix :drool:. Prima carte mi-a placut mai mult, dar fiu-meu a zis ca lui a doua (ca e mai "contemporana", cu personaje politice din actualitate).
Ma duc sa rasfoiesc topicul, ca nu stiu ce o sa fac dupa ce ma despart de Allan...

#491 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 December 2018 - 09:18 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 16 December 2018 - 06:03 PM, a spus:

Al aceluiasi roman, Maya? Deja nu se mai pot numi carti ci sunt pure piese de muzeu -_-



Nu. Fata din Zlataust si Lorelei.

Vezi postareaLapona Enigel, la 16 December 2018 - 06:03 PM, a spus:


Si, cum ti se pare Never let me go? Noi il facem si la a 12-a, in cadrul tematicii Dystopia-Utopia si Science and Technology.



Nu am citit-o înca, însa mi-a captivat atentia. Momentan ma intriga linistea si calritatea cu care îsi accepta donatorii destinul. Niciun rebel caruia sa-i treaca prin minte sa evadeze sortii, ci accepta pur si simplu tehnologia ca o parte organica a vietii de zi cu zi…

Vezi postareaLapona Enigel, la 16 December 2018 - 06:03 PM, a spus:


Daca esti fan, iti recomand si The Handmaid's tale , atat romanul cat si serialul, foarte bine facut.



Ambele pe lista.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#492 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 December 2018 - 09:24 PM

Vezi postareaadi_edi, la 16 December 2018 - 06:03 PM, a spus:

Vezi postareafloricica, la 09 June 2017 - 09:15 PM, a spus:


The Hundred-Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared, Jonas Jonasson - o carte nebunatica. O aglomeratie de evenimente absurde, confuze, amuzante dar si serioase, salturi din prezent in trecut si invers. Actiunea variaza de la zbucium tensionat - la divertisment smintit, si asta într-un tempo exploziv. Istorie, politica, spionaj, dragoste, crima, nazbîtii... si un elefant. Viata lui Allan Karlsson, o aventura pura de-a lungul celor 100 si...de ani.





Eu cautam o carte sa o citesc in timp ce-i astept pe copii la diferite activitati, si am dat peste The Accidental Further Adventures of the Hundred-Year-Old Man, care e continuarea celei de mai sus.
Nu citisem prima carte, dar apoi am cumparat-o si pe prima. Fiu-meu le-a terminat de vreo 2 luni, eu mai am cateva pagini din prima :D . Am vazut si filmul pe Netflix -_-. Prima carte mi-a placut mai mult, dar fiu-meu a zis ca lui a doua (ca e mai "contemporana", cu personaje politice din actualitate).
Ma duc sa rasfoiesc topicul, ca nu stiu ce o sa fac dupa ce ma despart de Allan...



Nu stiu de ce apare citatul ca fiind al Floricicai, dar e sigur al meu, ea nu scrie "comunist" :D

Si mie mi-a placut prima, iar a doua nu am citit-o înca, dar o am pe lista de :D
Cartile lui Jonas Jonasson nu sînt opere de arta, dar sînt descretitoare de frunti, usoare si amuzante :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#493 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 16 December 2018 - 09:33 PM

Vezi postareaMaya, la 16 December 2018 - 09:18 PM, a spus:

Nu. Fata din Zlataust si Lorelei.

La finalul clasei a 12-a diriga, Dumnezeu sa o odihneasca in pace, ca nu i-a lasat multe zile pe pamantul asta, ne-a facut fiecaruia dintre noi cadou o carte care, considera ea, ne cuprinde in ea caracterul si personalitatea...legatura mea cu romanul asta a devenit de-a dreptul organica Imagine postata

Vezi postareaLapona Enigel, la 16 December 2018 - 06:03 PM, a spus:

Si, cum ti se pare Never let me go? Noi il facem si la a 12-a, in cadrul tematicii Dystopia-Utopia si Science and Technology.



Nu am citit-o înca, însa mi-a captivat atentia. Momentan ma intriga linistea si calritatea cu care îsi accepta donatorii destinul. Niciun rebel caruia sa-i treaca prin minte sa evadeze sortii, ci accepta pur si simplu tehnologia ca o parte organica a vietii de zi cu zi
Imagine postata Citeste-o intai. Unul din topicele pe care le iubesc cel mai mult. Cata controverse mai isca, vorbim acolo cu inimi, capete, maini, picioare, emotii...


Vezi postareaLapona Enigel, la 16 December 2018 - 06:03 PM, a spus:

Daca esti fan, iti recomand si The Handmaid's tale , atat romanul cat si serialul, foarte bine facut.



Ambele pe lista.


Bun, buuuuuun. Enjoy!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#494 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,540
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 16 December 2018 - 09:48 PM

Vezi postareaMaya, la 16 December 2018 - 09:24 PM, a spus:


Cartile lui Jonas Jonasson nu sînt opere de arta, dar sînt descretitoare de frunti, usoare si amuzante :D


Asa e - de asa ceva am nevoie, de relaxat, ceva sa nu ma deprime sau sa ma provoace 'ntelectual -_- .

#495 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 December 2018 - 10:06 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 16 December 2018 - 09:33 PM, a spus:



Nu am citit-o înca, însa mi-a captivat atentia. Momentan ma intriga linistea si calritatea cu care îsi accepta donatorii destinul. Niciun rebel caruia sa-i treaca prin minte sa evadeze sortii, ci accepta pur si simplu tehnologia ca o parte organica a vietii de zi cu zi
Imagine postata Citeste-o intai. Unul din topicele pe care le iubesc cel mai mult. Cata controverse mai isca, vorbim acolo cu inimi, capete, maini, picioare, emotii...




Bun, buuuuuun. Enjoy!


Asa am sa fac, jawohl! :D -_-
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#496 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 16 December 2018 - 10:10 PM

Am gasit asta -_-
Imagine atasata: monthly_12_2018/post-12-0-82895100-1544990955.jpg


Nu e vina mea, serios :D)))
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#497 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 18 December 2018 - 07:20 PM

Nu mai stiu daca v-am povestit sau nu...daca ma repet, va rog sa ma scuzemuatz!

Ca tot vorbeam pe la han de himerele, bubele si realitatile din tara muma, va recomand cu sinceritate si buna intentie colectia de nuvele a lui Mike Ormsby, un fost jurnalist britanic BBC, aciuat prin Transilvania si calator prin lumea larga. Om cu un racoritor si si sfichiuitor simt critic incisiv, asa cum ii sade bine unui jurnalist de calibru BBC.

Vorbesc despre asta, iar pe engleza se numeste Never mind the Balkans, here is Romania:
Imagine atasata: monthly_12_2018/post-12-0-25995800-1545152947.jpg

Nu am nimic de adaugat la ceea ce am spus deja si pe amazon si pe FB, dupa ce i-am citit cartea. O sa radeti si o sa plangeti in acelasi timp...Nu imi place sa ma citez, dar chiar nu am nimic de adaugat la ce am spus deja, asa ca va pun si aici ce am spus:
"4 dimineata. Dupa ce ii termin si ultima pagina, inchid cartea jurnalistului BBC Mike Ormsby, Grand Bazar Romania, uitand-o in mana. Parc-as tine mana moale si fragila a bolnavei si fantasticei (citat din Mike) mele tara muma. Timpul trece si eu tot nu pot sa dorm. Par-as fi baut o stacana de espresso si facut un dus rece ca gheata...asta e efectul cartii. Dureros. Dureros de adevarat, dureros de realist si dureros de necesar...Cartea asta ar trebui servita in doze precise cu cafeaua de toate zilele a romanului si de acasa si din strainataturi. Iac-asa! Pentru ca multi alearga prin viata si prin minunea aia de tara cu ochii larg inchisi si pentru ca multi altii ii lasa Imagine postata:) Avem nevoie de tine, Mike Ormsby, de stilul tau de jurnalist incisiv si de umorul tau britanic. Tine-ne oglinda, nu prea o sa te iubim pentru asta Imagine postata:()) Cuvintele grele insa nu rup oase. Multumesc, Mike!"

Mai deunazi Mike mi-a spus ca a scris si o carticica de copii al carei titlu este pe romana Morisca fara frica, iar pe engleza Spinner the winner. Am avut timp sa arunc un ochi si , cunoscandu-l putin pe Mike, pot sa va spun ca este ceva foarte simpatic si un mod inovator de a ii educa pe cei mici despre sursele de energie regenerabila :)
Aici un link:Imagine atasata: monthly_12_2018/post-12-0-25995800-1545152947.jpg

https://spinnerthewi...1BrFXLz6GvTF-EU

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_12_2018/post-12-0-00028400-1545153632.jpg

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#498 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 19 December 2018 - 09:56 AM

Vezi postareaMaya, la 16 December 2018 - 09:18 PM, a spus:


La finalul clasei a 12-a diriga, Dumnezeu sa o odihneasca in pace, ca nu i-a lasat multe zile pe pamantul asta, ne-a facut fiecaruia dintre noi cadou o carte care, considera ea, ne cuprinde in ea caracterul si personalitatea...legatura mea cu romanul asta a devenit de-a dreptul organica Imagine postata




Of, unde-s profesorii de alta data :) :(

Lore caut Grand Bazar-ul, sa vad ce gasesc.

Azi incep asta, poate imi sterg din minte imaginile socante de la Marulanda.

Imagine atasata: monthly_12_2018/post-9-0-02064700-1545205928.jpg

Maya, parca si tu esti fan fantasy.Mie mi-au placut astea

Imagine atasata: monthly_12_2018/post-9-0-46072200-1545206155.jpg

Prima e Gens Arcana.

#499 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,540
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 19 December 2018 - 01:20 PM

Lapona, sa stii ca mi-am comandat de pe Amazon "Never mind the vampires" a lui Mike, dupa ce ti-am vazut postarea initiala :notworthy: .

#500 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 19 December 2018 - 02:47 PM

Adi, eu inca nu am citit-o, dar o sa o fac! I-am promis ca i le citesc pe toate , cand o sa am timp.
Deocamdata ii citesc relatarile scurte din mijlocul maasailor, unde se afla acum cu sotia =))



Vezi postareaEataly, la 19 December 2018 - 09:56 AM, a spus:

Of, unde-s profesorii de alta data :notworthy: :love7:

>>>>>>>>>>>> Multi dintre ei la cativa metri sub pamant, din nefericire Imagine postata Pe diriga nu am s-o uit niciodata...ei ii datorez multe.


Lore caut Grand Bazar-ul, sa vad ce gasesc.>>>>>>>>>>>>>>>>> Lilloh, sunt convinsa ca o sa te amuzi. Eu am citit-o in romana. Faptul ca sotia lui este romanca, a fost foarte fain tradusa, cu expresii autohtone, uneori radeam in mijlocul noptii de rasunau peretii, zau! Bai, si va jur, ca m-am aflat in aproape orice situatie ori am fost cel putin martor la tot ce scrie. Dar are un haz omul asta!



Maya, parca si tu esti fan fantasy.Mie mi-au placut astea

Atasament 43068115_1214825685326945_3438235213527230648_n.jpg

Prima e Gens Arcana.

Si eu si euuuuuuu! Mersi de infos! Te pup!

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


  • 28 Pagini +
  • « Prima
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

19 useri citesc topicul
0 membri, 19 vizitatori, 0 utilizatori anonimi