Forum Culinar: KITCHENAID - Forum Culinar

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

KITCHENAID

#161 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 22 March 2012 - 04:29 PM

Azi, penne cu sos de anghinare si smantana
Si cu asta am incheiat, v-am aratat toate cele 6 tipuri de paste.
Rigatoni trebuie sa-i refac ca i-am facut la inceput cu ou si n-a fost bine.

Imagine atasata: monthly_03_2012/post-13-13324265067792.jpg

Imagine atasata: monthly_03_2012/post-13-133242652771.jpg

Imagine atasata: monthly_03_2012/post-13-1332426542306.jpg

#162 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 22 March 2012 - 04:37 PM

Bai, perfecte iti ies! Super misto! :pupic:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#163 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 22 March 2012 - 05:36 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 22 March 2012 - 04:37 PM, a spus:

Bai, perfecte iti ies! Super misto! :cheers:


Merita, sa stii :occasion14: !

#164 Useril este offline   Vika 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 01-May 11

Postat 31 March 2012 - 06:28 PM

Fetelor, sa-mi fie cu iertare daca nu scriu unde trebuie (si probabil ca asa este dupa titlul topicului ) dar nu stiu unde in alta parte.

Vroiam sa va intreb daca aveti idee cum este Moulinex Masterchef Gourmet QA401, (900 W, 1.5 l blender, 4 l bol )? Are cineva asa ceva sa-mi poata spuna daca e bun de ceva sau nu?
As vrea sa-l cumpar, in rate sau vad eu cum, si nu stiu daca merita cei 1200 lei sau nu... :scratch:
M-am uitat la un filmulet cum presteaza, dar mi-ar fi de ajutor parerea cuiva care are.

#165 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 31 March 2012 - 06:33 PM

Nataly banuiesc ca e un produs nou.
M-am uitat pe google sa vad cum arata si e foarte asemanator la aspect cu Kenwood-ul.
Eu pe-aici la mine nu l-am vazut inca.

#166 Useril este offline   Vika 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 01-May 11

Postat 31 March 2012 - 07:03 PM

Vezi postareaany_annette, la 31 March 2012 - 06:33 PM, a spus:

Nataly banuiesc ca e un produs nou.
M-am uitat pe google sa vad cum arata si e foarte asemanator la aspect cu Kenwood-ul.
Eu pe-aici la mine nu l-am vazut inca.


Da, ca sistem merge pe aceeasi linie cu Kenwood si KitchenAid. Bine, probabil ''ajunge la degetul lor mic '' dar e macar asemanator.
Nu sunt foarte convinsa la partea cu framantatul aluatului...

#167 Useril este offline   Vika 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 01-May 11

Postat 05 April 2012 - 08:01 PM

Pana la urma mi l-am cumparat, insa varianta 400 si nu 401. Ca aspect acelasi lucru,401-le are putin mai multe functii.
Inca nu l-am folosit, dar sper ca in weekend sa-mi demonstreze ce poate :floare:

#168 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 05 April 2012 - 08:05 PM

Vezi postareaNataly, la 05 April 2012 - 08:01 PM, a spus:

Pana la urma mi l-am cumparat, insa varianta 400 si nu 401. Ca aspect acelasi lucru,401-le are putin mai multe functii.
Inca nu l-am folosit, dar sper ca in weekend sa-mi demonstreze ce poate :floare:


Sa-l folosesti cu drag si spor :floare: !

#169 Useril este offline   Vika 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 01-May 11

Postat 05 April 2012 - 08:09 PM

Multumesc Any!
Iata si poza cu el, desigur Kitchen Aid va ramane pt. mine ''dragostea (neimplinita) vietii'' :floare:

Imagine postata


Si cu asta inchid subiectul Moulinex, ca nu-si are locul aici.
Scuzati inca o data. :floare:

#170 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 05 April 2012 - 08:14 PM

Vezi postareaNataly, la 05 April 2012 - 08:09 PM, a spus:

Multumesc Any!
Iata si poza cu el, desigur Kitchen Aid va ramane pt. mine ''dragostea (neimplinita) vietii'' :hiding:

Si cu asta inchid subiectul Moulinex, ca nu-si are locul aici.
Scuzati inca o data. :floare:


Sunt convinsa ca face treaba buna si Moulinexul :floare: !

#171 Useril este offline   alinacismas 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16-February 10

Postat 11 April 2012 - 12:50 PM

Buna...sunt relativ noua pe aici dar poate ma puteti ajuta si pe mine su cate ceva....
Dupa indelungi asteptari mi-am comandat si un Kitchen Aid din State... Ar cam trebui sa ajunga intr-o sapt doua....
Persoana care ma ajutat cu comada ins ma avertizat ca s-ar putea arde, din pricina faptului ca la noi in Ro , inttensitatea curentului este mai mare decat in USA....ceva cu 220 si 110V....
Am dat o gramada de bani pe el, si chiar mi-ar parea rau sa i se intample ceva....
Voi v-ati confruntat cu astfel de probleme cu KA din USA ?

#172 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 11 April 2012 - 12:55 PM

Vezi postareaalinacismas, la 11 April 2012 - 12:50 PM, a spus:

Buna...sunt relativ noua pe aici dar poate ma puteti ajuta si pe mine su cate ceva....
Dupa indelungi asteptari mi-am comandat si un Kitchen Aid din State... Ar cam trebui sa ajunga intr-o sapt doua....
Persoana care ma ajutat cu comada ins ma avertizat ca s-ar putea arde, din pricina faptului ca la noi in Ro , inttensitatea curentului este mai mare decat in USA....ceva cu 220 si 110V....
Am dat o gramada de bani pe el, si chiar mi-ar parea rau sa i se intample ceva....
Voi v-ati confruntat cu astfel de probleme cu KA din USA ?

In America voltajul e de 120 V. Ai neaparat nevoie de transformator, ca sa poti folosi masinaria in Romania. Altfel, risti sa-ti prajesti toata instalatia electrica din casa, nu doar aparatul.

#173 Useril este offline   alinacismas 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16-February 10

Postat 11 April 2012 - 01:15 PM

Vezi postareaFoxyy, la 11 April 2012 - 12:55 PM, a spus:

Vezi postareaalinacismas, la 11 April 2012 - 12:50 PM, a spus:

Buna...sunt relativ noua pe aici dar poate ma puteti ajuta si pe mine su cate ceva....
Dupa indelungi asteptari mi-am comandat si un Kitchen Aid din State... Ar cam trebui sa ajunga intr-o sapt doua....
Persoana care ma ajutat cu comada ins ma avertizat ca s-ar putea arde, din pricina faptului ca la noi in Ro , inttensitatea curentului este mai mare decat in USA....ceva cu 220 si 110V....
Am dat o gramada de bani pe el, si chiar mi-ar parea rau sa i se intample ceva....
Voi v-ati confruntat cu astfel de probleme cu KA din USA ?

In America voltajul e de 120 V. Ai neaparat nevoie de transformator, ca sa poti folosi masinaria in Romania. Altfel, risti sa-ti prajesti toata instalatia electrica din casa, nu doar aparatul.


Si transformatorul asta unde il gasesc?

#174 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 11 April 2012 - 01:19 PM

Vezi postareaalinacismas, la 11 April 2012 - 01:15 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 11 April 2012 - 12:55 PM, a spus:

Vezi postareaalinacismas, la 11 April 2012 - 12:50 PM, a spus:

Buna...sunt relativ noua pe aici dar poate ma puteti ajuta si pe mine su cate ceva....
Dupa indelungi asteptari mi-am comandat si un Kitchen Aid din State... Ar cam trebui sa ajunga intr-o sapt doua....
Persoana care ma ajutat cu comada ins ma avertizat ca s-ar putea arde, din pricina faptului ca la noi in Ro , inttensitatea curentului este mai mare decat in USA....ceva cu 220 si 110V....
Am dat o gramada de bani pe el, si chiar mi-ar parea rau sa i se intample ceva....
Voi v-ati confruntat cu astfel de probleme cu KA din USA ?

In America voltajul e de 120 V. Ai neaparat nevoie de transformator, ca sa poti folosi masinaria in Romania. Altfel, risti sa-ti prajesti toata instalatia electrica din casa, nu doar aparatul.

Si transformatorul asta unde il gasesc?

Fie din America, fie de aici, de la firmele de electrocasnice, sau pe net. Depinde ce caracteristici tehnice are aparatul.... Nu poti lua orice masinarie gasesti intai.

#175 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 11 April 2012 - 01:20 PM

Eu am avut electrocasnice mari din SUA si regret sa te anunt ca toate au facut fas, in ciuda transformatorului.
Te sfatuiesc sa te uiti chiar pe site la KA sa vezi daca nu au asa ceva, iun transformator specific, asta daca tii cu orice pret sa il iei de acolo.
Daca inca nu i-a parvenit persoanei, ori daca i-a parvenit si mai e timp, te sfatuiesc sa il trimiti inapoi, sa iti incasezi banii si sa iti cumperi unul din Europa.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#176 Useril este offline   alinacismas 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16-February 10

Postat 11 April 2012 - 01:32 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 11 April 2012 - 01:20 PM, a spus:

Eu am avut electrocasnice mari din SUA si regret sa te anunt ca toate au facut fas, in ciuda transformatorului.
Te sfatuiesc sa te uiti chiar pe site la KA sa vezi daca nu au asa ceva, iun transformator specific, asta daca tii cu orice pret sa il iei de acolo.
Daca inca nu i-a parvenit persoanei, ori daca i-a parvenit si mai e timp, te sfatuiesc sa il trimiti inapoi, sa iti incasezi banii si sa iti cumperi unul din Europa.



oau...asta da dezamagire...ptr ca KA meu este deja in drum spre mine.....sper sa gasesc o solutie ptr ca l-am astepta de mult...iar in sua tres sa recunosc ca era mult mai ieftin...de asta am apelat la varianta asta....

#177 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 11 April 2012 - 01:37 PM

Alina, imi pare tare rau pentru tine. S-a mai discutat pe aici aspectul asta. Mergi la un magazin de KA ori scrie-le direct celor de unde a fost cumparat si vezi ce iti spun, daca iti recomanda ei ceva. NU il baga in priza inainte de a te fi documentat si a iti fi procurat transformatorul optimal.
Din cate stiu eu, in US ai un ragaz de 30 zile sa il returnezi si iti primesti banii (daca prezinti chitanta). In cazul in care nu ,merge sa il folosesti, trimite-l inapoi, chit ca te costa transportul.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#178 Useril este offline   Vika 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 01-May 11

Postat 11 April 2012 - 09:26 PM

Vezi postareaalinacismas, la 11 April 2012 - 01:32 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 11 April 2012 - 01:20 PM, a spus:

Eu am avut electrocasnice mari din SUA si regret sa te anunt ca toate au facut fas, in ciuda transformatorului.
Te sfatuiesc sa te uiti chiar pe site la KA sa vezi daca nu au asa ceva, iun transformator specific, asta daca tii cu orice pret sa il iei de acolo.
Daca inca nu i-a parvenit persoanei, ori daca i-a parvenit si mai e timp, te sfatuiesc sa il trimiti inapoi, sa iti incasezi banii si sa iti cumperi unul din Europa.



oau...asta da dezamagire...ptr ca KA meu este deja in drum spre mine.....sper sa gasesc o solutie ptr ca l-am astepta de mult...iar in sua tres sa recunosc ca era mult mai ieftin...de asta am apelat la varianta asta....


De curiozitate, si desigur daca nu te deranjeaza, cat te-a costat daca l-ai comandat din America? Cu tot cu transport ma refer.

#179 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,023
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 11 April 2012 - 09:46 PM

am cumpărat un mixer de mînă, KitchenAid Architect, 9 viteze, 3 accesorii, dar cred că îl duc înapoi pentru că am citit că se cam chinue la frămîntatul aluatului. are cineva experienţă cu aparatul ăsta?

poza de pe net, că încă nu l-am scos din cutie

Imagine postata

#180 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 11 April 2012 - 11:52 PM

Vezi postareaDexter, la 11 April 2012 - 09:46 PM, a spus:

am cumpărat un mixer de mînă, KitchenAid Architect, 9 viteze, 3 accesorii, dar cred că îl duc înapoi pentru că am citit că se cam chinue la frămîntatul aluatului. are cineva experienţă cu aparatul ăsta?

poza de pe net, că încă nu l-am scos din cutie

Imagine postata

Pai probeaza-l! Fa un aluat de pîine din 500 g faina. Sau nu-l mai poti duce 'napoi daca-l probezi?
În orice caz, e taaare frumos!
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

8 useri citesc topicul
0 membri, 8 vizitatori, 0 utilizatori anonimi