Forum Culinar: Ce ati gatit astazi? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 770 Pagini +
  • « Prima
  • 768
  • 769
  • 770
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce ati gatit astazi?

#15381 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,535
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 18 September 2024 - 08:54 PM

 Ica, la 18 September 2024 - 08:09 PM, a spus:

Adi, da, te rog, pune reteta completa. Noua ne place foarte mult din acest motiv si cultivam. Mie imi place asta galbena, din asta fac si salata aia cu maioneza si usturoi si morcovi. Cea verde nu stiu de ce nu-mi place dar asta e, sotul e de principiul " lasa sa fie acolo". Un fel de " sa fie bine ca sa nu fie rau." O folosesc mai mult la ciorbele de legume.

Fix asa si eu, cea verde doar la ciorbe sau daca este in amestecurile de legume congelate din magazin. As fi preferat pentru conserva de fapt fasole din aceea lata , dar in toata piata n-am gasit decat un cosulet.

#15382 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,535
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 18 September 2024 - 09:49 PM

Era sa uit reteta:
5 kg fasole pastai
3 kg rosii
4-5 ardei
4-5 cepe
1/2 l ulei
sare dupa gust
Frunze de telina si patrunjel

Se pune in cratita uleiul, apoi un strat de fasole, se preseaza putin, apoi un strat de ceapa taiata, rosiile si ardeii taiati, se repeta straturile.
Se fierb pana se inmoaie cat va place, se pun in borcane cu salicilat sau aspirina.
Notele mele:
- nu am pus niciun conservant, am sterilizat borcanele si am mai pus si la cuptor jumatate de ora la 235 grade Fahrenheit si apoi le-am lasat acolo la racit. Eu n-am mai facut reteta asta de fasole pana acum dar sper sa stea fara conservant, le-am si fiert pana s-au inmuiat bine ca acum nu prea pot manca legume crude desi mie imi plac in general sa crantane un pic
- rosiile le-am taiat in 2 si le-am dat pe razatoarea mare pana am ramas cu pielita in mana ca n-am vrut sa le pun cu coaja - metoda asta mi se pare mult mai rapida decat oparirea rosiilor pentru inlaturarea cojii

#15383 Useril este offline   Ica 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 11-April 23

Postat Ieri, 02:00 PM

Multumesc, Adi!

#15384 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,185
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat Ieri, 02:38 PM

am luat azi pastai
o sa le fac cu reteta ta

#15385 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,790
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat Ieri, 07:10 PM

Să știi Adi ca fasolea asta galbenă rotundă e mai bună decât cea lată. Anul ăsta eu am găsit fasole galbenă lată bună doar când a apărut prima oară, apoi din cauza secetei am nimerit doar bătrână. Și mie îmi place fasolea asta, mult de tot.

#15386 Useril este offline   Ica 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 11-April 23

Postat Ieri, 07:51 PM

Mino, nu stiu daca din cauza secetei. De vreo 13 ani am in gradina si fideluta verde si fideluta galbena si galbena lata. La prima cultura, sper ca ma exprim bine, e buna, cand culeg a doua oara e atoasa. Vorbesc de cateva randuri, udate, nu stiu, ma gandesc ca asa o fi ea. Fideluta galbena e favorita mea.
Cat priveste reteta lui Adi, incep iar cu intrebarile prostesti, pot folosi congelata? Ca deja am facut operatiunea si in piata nu mai gasesc. As face reteta asta pentru ca mai eliberez si lada. Ma gandesc, totusi, ca nu are ce sa strice.

#15387 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,535
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat Ieri, 08:06 PM

Vezi postareaIca, la 19 September 2024 - 07:51 PM, a spus:

Mino, nu stiu daca din cauza secetei. De vreo 13 ani am in gradina si fideluta verde si fideluta galbena si galbena lata. La prima cultura, sper ca ma exprim bine, e buna, cand culeg a doua oara e atoasa. Vorbesc de cateva randuri, udate, nu stiu, ma gandesc ca asa o fi ea. Fideluta galbena e favorita mea.
Cat priveste reteta lui Adi, incep iar cu intrebarile prostesti, pot folosi congelata? Ca deja am facut operatiunea si in piata nu mai gasesc. As face reteta asta pentru ca mai eliberez si lada. Ma gandesc, totusi, ca nu are ce sa strice.


Cred ca merge si congelata, au zis fetele la dulceturi ca au facut cu fructe congelate, cred ca se aplica si la fasole.
Azi am facut si o portie de ciorba, din ce n-a mai incaput in borcan. Poza e inainte sa-i pun "imbunatatirile" 😋: un pic de mujdei si smantana. N-am mai pus usturoi pana acum la ciorba de fasole, dar ramasese de ieri si cica se poate tine la frigider o zi-doua. Si asa fara adaosuri as fi mancat-o cu pofta, dar asa am crezut ca dau gata toate portiile 😂, am reusit totusi sa ma abtin.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_09_2024/post-192-0-43786600-1726769245.jpg

Aceasta postare a fost editata de adi_edi: Ieri, 08:07 PM


#15388 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,535
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat Ieri, 08:11 PM

Mino, asa a zis si maica-mea, ca fasolea asta e mai frageda.

Arata acest topic


  • 770 Pagini +
  • « Prima
  • 768
  • 769
  • 770
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi