Forum Culinar: Sarmale fel de fel - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sarmale fel de fel

#41 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 27 December 2012 - 07:47 PM

Nu te mai lua de fata, poate ei ii plac mai mari!! :thumleft:
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#42 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 27 December 2012 - 09:03 PM

 zerda, la 27 December 2012 - 07:47 PM, a spus:

Nu te mai lua de fata, poate ei ii plac mai mari!! :thumleft:

Nici nu stii cat am laudat-o! De gustibus...cu cat mai mari, cu atat mai bine, sa nu se multumeasca cu putin! :drool:

#43 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 27 December 2012 - 09:09 PM

Da si mama ma lauda de bucurie ca le fac eu, dar defapt depinde de foaie, daca nu e foaia buna, ies mai mari, ca se rupe foaia, daca le impaturesti strans.
Anul trecut mi-au iesit ca ale lui Cerra de stravezii si mai scurte decat o bricheta, ca mi-am luat eu varza din piata!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#44 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 December 2012 - 12:05 AM

Iaca shi galushili lu' moi, de toate marimile ca deh, varza de la rusi. M-am bucurat sa o gasesc si pe aia. La inceput m-am minunat ce varza buna dom'ne, dar dupa primele straturi au aparut frunzele mai nasoale. :thumleft:




Am facut reteta familiei, care e practic si reteta Geaninei. Mbuuuuune frate, buuuneee, sa tot bobinezi la ele. =))
Geany :drool:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#45 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 28 December 2012 - 12:24 AM

:drool: sa le mancati sanatosi! =))
Cum am mai zis ,cate bordeie atatea obiceie,pe la noi cel putin cam asa se fac!

Eu astept aici pe toate lumea cu sarmalute care mai de care,sper ca in timp/ani,topicul sa devina f.f. stufos si gustos,o sursa de inspiratie pt. fiecare si pt. toate gusturile,chiar si cele mai rafinate...tocmai mi-a laudat baiatul cel mare niste sarmalute ce a mancat el la prietena lu' mnealui' facute cu carne de curcan :thumleft:

#46 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 28 December 2012 - 02:12 AM

Si te-ai ambitzionat??

Eu sigur o sa mai pun sarmale, ca este unul din felurile mele preferate.
Am gasit inca niste poze sarmale cu carne si ciuperci, experimental facute pentru cineva din Basarabia care vroia reteta!:

Imagine postata

Imagine postata

ciupercile se trag nitel la tigaie si se amesteca cu restul  componenentelor

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata
Asta e cea mai buna sectiune de sarmale care mi-a reusit in veci!

Imagine postata

Dupa joaca asta cu sarmalele pentru amica de care spuneam, imi zicea omul sa mai fac sarmale de "post", dar alte poze nu am facut, asa ca le-am recuperat pe astea vechi, sunt delicioase!!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#47 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 28 December 2012 - 09:29 AM

uite genul asta de sarmale m-ar tenta si pe mine. chiar o sa fac cateva cu amestec carne+ciuperci. n-ai mai pus orez in astea?

omu' zice ca dintre toate mancarurile de la Craciunul asta, pe unde-am fost, sarmalele mele au fost cele mai bune. Le-am pus ptr prima data o bucata de coasta grasa afumata. Mie nu-mi place prea tare aroma de fum la fiert, plus ca mi se par prea grase. Dar el si fi-su sunt in extaz. Iar fi-miu f greu se manifesta din proprie initiativa. De gustibus!

Si-mi mai place ideea Gianinei de-a pune chiar si loboda in sarmalele alea primavaratice. Am sa-i pacalesc si eu pe-ai mei :notworthy:

#48 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 28 December 2012 - 10:21 AM

Daa! Paii alea de primavara nu sunt inventia mea ,asa se fac pe la noi primavara si mai ales de paste,cu ceapa verde si coditele,cu loboda,stevie marar patrunjel leustean verde sunt f f bune!

Cu carne si ciuperci mi-ar place si mie(doar cu ciuperci nu vor hunii mei, fara carnita)

Eu am facut toamna cu carne tocata si ghebe,cand am avut mai multe(am oparit ghebele si le-am tocat ca pe carne).

Alea cu carne de pasare cum am zis si la puiul umplut ,e o idee buna cand se face orice pasaroi' umplut ca la el trebuie scos pieptul asa ca numai bine din ala se fac sarmalutele pt. al umple daca se mai pun si ceva ciuperci,mmmhhhmm!! o nebunie pt. gustul meu..
O sa fac! :notworthy:

#49 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 28 December 2012 - 11:37 AM

 moatza, la 28 December 2012 - 09:29 AM, a spus:

uite genul asta de sarmale m-ar tenta si pe mine. chiar o sa fac cateva cu amestec carne+ciuperci. n-ai mai pus orez in astea?

omu' zice ca dintre toate mancarurile de la Craciunul asta, pe unde-am fost, sarmalele mele au fost cele mai bune. Le-am pus ptr prima data o bucata de coasta grasa afumata. Mie nu-mi place prea tare aroma de fum la fiert, plus ca mi se par prea grase. Dar el si fi-su sunt in extaz. Iar fi-miu f greu se manifesta din proprie initiativa. De gustibus!

Si-mi mai place ideea Gianinei de-a pune chiar si loboda in sarmalele alea primavaratice. Am sa-i pacalesc si eu pe-ai mei :notworthy:

Nunu, in astea am pus doar paine muiata, ca ciupercile, chiar calite mai lasa zeama, painea este doar sa uneasca compozitia! Deci ai vazut erau 10 sarmale, eu am reusit sa mananc una, aia pozata, restul s-au ras la prima strigare. Facusem numai pentru amica de demonstratie, dar au avut super succes la omul, pe care nu-l luasem in carti, ca el este foarte conservator!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#50 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 28 December 2012 - 05:24 PM

bineinteles ca-s cu gandul tot la inovatii: as fi pus ciupercile crude si orez (in loc de paine) care sa absoarba lichidul lasat din ciuperci. cred ca merge si-asa!

Iote cum din vorba in vorba iti vin tot felul de idei: eu am niste ghebe la congelator, Giani! :thumleft:

#51 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 28 December 2012 - 07:04 PM

Mie mi-au placut asa, dar lui i-au placut si mai tare! Asa ca le las asa, sigur ca trage si orezul zeama, dar pe urma chiar sunt prea de "post". Cu ghebe vezi ca ies mai intunecate la compozitie!
Desi eu nu sunt fana calit si nu calesc ceapa la niciun fel de sarmale, sa stii ca aici conteaza ca sunt calite ciupercile, ca sa mai ajustezi compozitia!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#52 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 918
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 02 January 2013 - 01:32 PM

Sarmalele mele care au disparut rapid.... :)

Imagine atasata: monthly_01_2013/post-591-13571262835174.jpg

#53 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 02 January 2013 - 01:39 PM

Frumoase sarmalute!

:) ale mele au luat o pauza in congi' alaturi de tochitura,ca am mancat mult prin vecini :hug: nu-i nimik dupa vreo saptamana cand am sa le scot pe rand si o sa le fac mamaliguta ,or sa le rada ai mei :)

#54 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 02 January 2013 - 03:03 PM

Ba eu le-am mancat pana la ultima la cat m-am chinuit cu de-piperatul!! :)

Numai ca am varza murata la congelator si iar am pofta, sunt o vicioasa la sarmale!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#55 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 02 January 2013 - 03:19 PM

 zerda, la 02 January 2013 - 03:03 PM, a spus:

Ba eu le-am mancat pana la ultima la cat m-am chinuit cu de-piperatul!! :)

Numai ca am varza murata la congelator si iar am pofta, sunt o vicioasa la sarmale!

Mai bine ai veni la mine atunci! :hug:

:) noi am mancat atunci proaspete dar a trebuit sa mancam si la mama si la matusa si la praznic si ne-au dat si la pachet,a mai dus sotul la servici o tura,dar tot au mai ramas un rand(de ceaun :) ) le-am cules si eu frumusel si le-am pus intr-o caserola la congelator,la fel si tochitura ,a mai ramas ca mi-a dat si mama pe a ei ca au zis:''mama.f. bun,da nu mai merge :) '',nu-i nimik,eu sunt fata strangatoare de felul meu :) ,pus la congi si aia sa tina de uarat la sarmalute,ia sa inceapa cel mare scoala si cand s-or aduna toti hunii flamanzi si infrigurati de pe la gradi' scoala si serviciu',sa vezi cu mamaliguta calda cum o sa se linga pe boticuri!
Acum dupa sarbatori nu mai merge ,mai trebuie sa treaca putin,mama ieri am vrut sa o pacalesc dar nu au vrut decat ciorbita si exact o ligura de salata buf',o feliuta subtire transparenta de sunca(buna rau de la un coleg de-al sotului) si gata!

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

9 useri citesc topicul
0 membri, 9 vizitatori, 0 utilizatori anonimi