Forum Culinar: Suleyman Magnificul - Forum Culinar

Salt la continut

  • 25 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Suleyman Magnificul Discutii despre serial

#81 Useril este offline   Giorgiana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 4,405
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 13 March 2013 - 10:52 AM

Mai, fetelor, dar Hurem nici nu poate sa cada altfel...decat in picioare! Mie imi este draga tare!
Si m-a uns pe suflet palma data de Daye lui Gulsah!
Si sper sa se faca dreptate in privinta lui Daye, pentru ca nu merita sa fie asa de aspru pedepsita. Si atunci sa o vedem pe Gulsah! Si chiar pe Mahidevran! Aseara i-a bagat strambe lui Mustafa ca sa cada ea victima, mi-e scarba de ea!
GEORGIA

#82 Useril este offline   Giorgiana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 4,405
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 13 March 2013 - 10:52 AM

Vezi postareaGeany, la 12 March 2013 - 11:05 PM, a spus:

No coment! da?! :floare:

SSSSsss!!


Da, exact: No coment!
GEORGIA

#83 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 13 March 2013 - 11:01 AM

Eu astept sa vad daca se adevereste ca intr-un final sultana mama isi va da seama de firea lui Mahidevran pe care atata a protejat-o si se va apropia de Hurrem,cum am spus aici http://artaculinara....ul/page__st__20 :floare:

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-13631653640596.png

Chiar asi avea o mare satisfactie!

#84 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 13 March 2013 - 05:37 PM

buey, da' indrazneata Nora1 ati vazut cum a actionat? i-a luat mana lui Mustafa si derect pe cheptul ei a pus-o, eeee! de la faza asta am vazut si io aseara :icon_fessee: io care credeam ca-s mai timide, asa, cadanele astea!
si mi-a placut si scena cu profii de dans, chiar talentosi eunucii!

Giani, sa nu faci vreo una sa ma lasi cu ochii-n soare, ca io n-am timp sa vad tot, da' citesc comentariile tale si-i ca si cum as fi vazut filmul. Sa vezi ce tare sunt ca stiu mai multe amanunte decat fetele de la birou care stau geana cu ochii pe serial. da' io am Geana mea :occasion14:
nu le zic de unde stiu toate cele :thumleft:

#85 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 13 March 2013 - 05:52 PM

Am pierdut episoadele de saptamana asta asa ca ma duc sa citesc rezumatul lui Geany.Imagine postata
Dar numai ce a scris din urma nu si celelelalte da ? Imagine postata


La ale care o sa vina ma leg la ochi.Imagine postata
V-am zis eu ca e bun Sumbul .Imagine postata

Alt cuvant in turca : Düşman .Imagine postata

Sultana mama e super operata la fata. Pielea e intinsa ca pe toba.
Dar se vede din profil .Oricum e clar ca a fost femeie faina la viata ei .

No ma duc sa citeImagine postatasc .
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#86 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 13 March 2013 - 07:28 PM

Hi hi!! Daa!! Pisco :thumleft: :-* ,eu l-am prins pe ala cu :''Consana!'' !!!cred ca inseamna,vorbeste/marturiseste,ceva de genul ca am vazut ca asa ii spunea sultana mama lui hurrem,cand era Suleyman ascuns dupa paravan ,apoi Hurrem cand a lovit-o pe Hatice in trailerul din episodul 88 pe care l-am pus cu ceva in urma,la fel ii urla ,si cadanei de i s-a taiat limba,cand aia tacea la fel i-a spus "Consana!''...ai' di' n-om vb. turceste toate acusi pe forum sa te tzii!!! :hug:

Motzulin ma bucur sa fiu Geana'' voastra =)) imi tacuse ciripeala ca mie nu mi-a mers forumul
,cadana Nora fusese initiata din umbra de Hurrem,cu scopul de al atrage pe Mustafa,asa ca mna' cu o asa maestra in arta seductiei ca Hurrem nici nu se putea altfel :icon_fessee:
Hurrem i-a ales si i-a dat vesmantul in care sa se prezinte la Mustafa

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-13631948823425.jpg

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-13631948990184.jpg

Ati vazut si ce sfaturi ii dadea?! sa-si foloseasca trupul ,si mintea astfel incat sa ramana de neuitat acea noapte pt. Mustafa,astfel incat va ramane in inima lui pt. todeauna si de-l va cuceri,prin iubire va putea muta muntii din loc,asa i-a spus Hurrem! :occasion14:
Totusi din ce am citit,planul initial de a o introduce pe Nora ca si spion pe langa Mustafa nu va avea f. mare succes intrucat Nora chiar se va indragosti de el,mi se pare ca ii va darui si un print,pusesem pe pag. 2 ,poza cu ea ca va aparea, acolo scria un comentariu prin care se spunea,ca va fi pusa de Hurrem sa-l otraveasca pe Mustafa ,dar ca aceasta iubindu-l nu va putea,acum inteleg mai bine acel comentariu,dupa ce am vazut intriga,sper ca sursa sa fie viabila,ca va povestesc si eu ceea ce am citi spus de altii!

In schimb cadana aia Fatma care le instiga pe toate si care a ars-o pe Hurrem(aia bruneta cu parul drept si cu gaura in barba),ia' cand da Hurrem cu ochii de ea =))

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-13631948891026.jpg

Moooaamma!! ce croseu de dreapta merita,ca am vazut ca le are Hurrem!!

Si aia se pare ca se indragosteste de Mustafa si va avea un copil care va muri,asa ca va sf. ca se va spanzura

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-1363194904886.png

#87 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 13 March 2013 - 09:02 PM

auzi, Geani, da' care-i treaba cu fosta iubita a frumuselului? Bali parca-l cheama, seful slugilor. Miriam sau cum ii zice, de crede el ca din cauza ei nu se poate indragosti iar?

la sultana a' batrana se vede destul de bine ca-i cu fata botzita. de la maxilare in jos se observa pielea cutata, dar nu cu riduri, asa, pungacita parca. la corp e superbine, a fost de poveste la viata ei!

bun, am barfit si azi. cand se lasa post? :icon_fessee:

#88 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 13 March 2013 - 09:23 PM

Eh! Nu barfim,povestim serialul! :icon_fessee: .. :thumleft:

Motzulin' faci confuziune' :occasion14: Mirimah e fetita lui Hurrem si asa va fi ea cand va creste mare,ca poza cu ea mica am pus (aia cu coroana cand o rupe)mirimah am inteles ca s-ar traduce soare si luna si ca mai era denumita sultana cu parul de aur

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-13632020108133.jpg

Frumuselul''(Baly bei) a fost f. indragostit de Armin,tatal ei era bijutier,ea nu avea mama statea cu tatal ei,acesta nu a fost deloc deacord cu relatia lor din cauza religiei( fata cred ca era evreica sau ceva de genul dar nu musulmana),ei la un moment dat au fugit impreuna ,dar tatal ei s-a dus sa se planga lui Ibrahim sa-l ajuta,frumuselul 'ar fi riscat orice pt. ea,dar ea de teama sa nu-i faca lui rau s-a intors la tatal ei,care o ia si o duce departe ca sa uite de dragostea ei,ea nu mai mananca nu mai vb. se imbolnaveste,tatal o aduce inapoi disperat ca o vede stingandu-se pe picioare,e deacord chiar si sa i-o dea frumuselului' numai sa o scape sa nu o piarda,din pacate boala e cumplita,ciuma,a capatat-o acolo unde o dusese tatal ei,dar a fost epidemie,adusa de spanioli ,frumuselul e disperat si face tot posibilul sa o scape,el spera pana in ultimul moment,ii face cadou o rochie alba de mireasa cu voal,se casatoresc ea abea tinanduse pe picioare ,se intorca acasa ,adorm,doar ca ea nu se mai trezeste,a fost f.f. trist .
Frumuselul e neconsolat pt. ca a iubit-o enorm!Iar tatal ei ramane cu remuscari cumplite!

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-13632024696377.jpg

#89 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 13 March 2013 - 09:29 PM

da, Giani, Armin! daca n-am vazut-o niciodata, nici numele nu i l-am retinut corect.
exact ca-n scheciul ala cu Leopoldina Balanuta: stiam io ca-i un domnitor!

#90 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 13 March 2013 - 10:45 PM

Hi hi! Motzulin,ea cred ca e iubita frumuselului (in realitate nu in serial)

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-13632072057961.png

Si despre poza asta cu Hurrem ce spuneti?! :) e frumoasa cu spiralele alea de foc(are o replica la un moment dat in serial care cred ca i se potriveste f. bine :''Hurrem daca te joci cu focul s-ar putea sa te arzi''...''eu sunt focul'') :)

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-1363207212201.png

Asta va fi mehmet fiul lui Hurrem in serial(nu Mustafa care e a lui Mahidevran)

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-13632072189623.png

Iar aceste scene din film se pare ca televiziunea turca nu le-a difuzat sunt cu Isabella si sultanul dupa ce... :P ...dupa ce..stiti voi! :)

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-13632072247505.jpg

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-13632072304688.jpg

#91 Useril este offline   Gorgona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 214
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 13 March 2013 - 11:40 PM

Ce frumos e actorul asta turc, asta da barbat frumos!

#92 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 13 March 2013 - 11:46 PM

Vezi postareaGorgona, la 13 March 2013 - 11:40 PM, a spus:

Ce frumos e actorul asta turc, asta da barbat frumos!

Care?!

Mie cel mai mult imi place sultanul (Halit) :) io' si cu Hurrem :)

#93 Useril este offline   Gorgona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 214
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 13 March 2013 - 11:50 PM

Vezi postareaGeany, la 13 March 2013 - 11:46 PM, a spus:

Vezi postareaGorgona, la 13 March 2013 - 11:40 PM, a spus:

Ce frumos e actorul asta turc, asta da barbat frumos!

Care?!

Mie cel mai mult imi place sultanul (Halit) :) io' si cu Hurrem :P

Bali bey, sultanul e chelios, neeeeeee, are ochi frumosi si imi place cum joaca dar ca mascul il prefer pe tinerel. :)

#94 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 13 March 2013 - 11:55 PM

:) stiu! dar mie tot sultanul imi place mai mult :)

#95 Useril este offline   Gorgona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 214
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 14 March 2013 - 12:02 AM

Vezi postareaGeany, la 13 March 2013 - 11:55 PM, a spus:

:P stiu! dar mie tot sultanul imi place mai mult :)

Lasa ca-i bine asa, abia nu devenim rivale, ti-l las cu draga inima pe sultan, ma multumesc cu d-aia de rang mai mic, is modesta, nu ma arunc la seful sefilor! :)

#96 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 14 March 2013 - 12:19 AM

:P :) Abea nu ne paruim!!
Domnul Geany' doarme :P sa nu ma spuneti! :)
Si asa e nemultumit ca lunea si martea de la 8 (20) pana la 10 (22),30,nu se ciripeste,decat la reclame :P :)
Si tot zic,ca ma las de microb.. :)

#97 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 14 March 2013 - 09:08 AM

Si rezumatul episoadelor 51 si 52 (ce vor rula la noi peste 2 saptamani)http://oana1964.blog...l-ep-51-52.html
Daca sunt persoane care nu pot vedea linkul dau si copy


**************************************************************************

Sultanul taie capul statuii lui Ibrahim spunandu-i ca ar fi trebuit sa fie propriul lui cap si dojenind-l pentru aroganta pe care o arata, apoi intrebandu-l care i-ar fi fost urmatoarea tinta: tronul?? Ibrahim ii reaminteste ca el nu si-a dorit nici una din functiile incredintate, ca sultanul i-a garantat viata, apoi isi scoate sigiliul de prim ministru si i-l preda lui Suleyman, cerandu-i sa-l elibereze din toate functiile detinute dupa care paraseste incaperea. Cand ajunge acasa, isi ia ramas bun de la copii si de la Hatice, spunandu-i ca el este doar un sclav care serveste statul si pleaca. Urmatoarea sedinta de guvern este prezidata de Ayaz Pașa, pus temporar mare vizir in locul lui Ibrahim. Hurrem doreste sa afle adevarul despre Ibrahim de la Suleyman, dar acesta nu ii dezvaluie nimic din cele intamplate, dupa care il intreaba si pe Bali Bey despre Pașă, acesta spunându-i doar ca stie ca este plecat. Hatice, intr-o criza de isterie, sparge tot prin casa, apoi are un cosmar in care sultanul ii aduce capul lui Ibrahim. Atunci, sub influenta depresiei, navaleste la sultan acuzandu-l ca i-a omorat sotul, si raspandeste acest zon, prin Sumbul, in tot palatul. Nigar lesina la auzul cumplitei vesti

Ibrahim ajunge la fratele sau, Nikos, la ferma, si ii spune ca nu stie daca el este fiul unui pescar sau marele vizir Ibrahim, si ca se simte ca intre rai si iad. Ii spune ca ar vrea sa mearga inapoi in Parga sa traiasca impreuna cu el, cu tatal lor si cu femeia pe care o iubeste. Nikos se intreaba daca Hatice ar veni sa locuiasca in Parga, iar Ibrahim ii spune ca nu Hatice este femeia pe care o iubeste, pt ca ea mereu il va vedea ca pe un sclav, ci Nigar.

Hatice merge la Suleyman si ii cere s-o omoare si pe ea daca are de gand sa-l omoare pe Ibrahim, asa cum a facut cu un alt cumnat, mai demult.

Hurrem o aude pe Daye pomenind ceva de rusine si insista sa afle despre ce ar putea fi vorba, insa Daye, nedorind sa se afle despre relatia dintre Nigar si Ibrahim, ii spune ca Nigar este nefericita din cauza divortului si ca a incercat sa se sinucida. Drept consecinta Hurrem ii cere lui Nigar sa doarma in harem de acum inainte.

Hurrem aude ca Aybige a fost de acord sa se marite cu Mustafa si se intreaba care ar putea fi motivul acestui accept. Aybige ii raspunde ca in timp ce ea este indragostita de Bali Bey, acesta umbla cu alte femei. Ulterior Aybige alfa de la Hurrem ca si Bali Bey o iubeste si ca nu are pe altcineva. Intre cei doi are loc o intrevedere, iar Aybige ii spune lui Bali Bey ca inca nu este prea tarziu pentru amandoi, dar acesta ii raspunde ca sentimentele sale nu sunt importante si ca mai presus de orice el il slujeste pe sultan.
Mustafa, care plecase sa-l aduca pe Ibrahim inapoi la palat, revine fara rezultat, deoarece acesta refuza sa se intoarca. In schimb, apare in mod surprinzator, inaintea ceremoniei de logodna, insa cand vrea sa plece iar de la palat, Suleyman ordona sa fie arestat. Valide ii aminteste lui Suleyman ca atat lui Hurrem cat si lui Ibrahim li s-au permis prea multe cand erau sclavi si de aceea s-a ajuns ca ambii sa faca ceea ce doresc. Ibrahim este adus la palat, legat la ochi. Intr-o intrevedere personala cu Suleyman, acesta ii redă sigiliul si ii reproseaza ca a fugit prea usor.

Mahidevran si Aybige doresc sa-l vada pe Mustafa, insa acesta refuza vizita pt ca se afla impreuna cu Nora-Efsun. Hurrem are o intrevedere cu clarvazatoarea Fatma, care ii vorbeste despre o moarte in palat. Hatice se plange lui Gulfem ca Ibrahim n-o mai iubeste la fel ca alta data. Valide si celelalte sultane afla de la Mihrimah ca Aybige si Bali Bey se sarutau in gradina. Aybige se simte jenata, insa Hatice ii spune ca Mihrimah il iubeste pe Bali Bey si ca probabil este geloasa, ceea ce le face pe toate femeile adunate sa râdă. Totusi atmosfera degenereaza cand Mahidevran o acuza din nou pe Hurrem. In acel moment Mustafa intra pe usa si ii spune lui Hurrem ca el a vazut-o mai mereu pe mama lui inlacrimata si trista doar din cauza ei, asa ca o da afara din camera. Bineinteles, despre incident afla si Suleyman care ii cere socoteala fiului sau si apoi o obliga pe Hurrem sa-i ceara scuze pentru cele intamplate, adaugand ca nimeni, niciodata, nu va fi mai presus de fiul sau.
************************************************************************

#98 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 14 March 2013 - 09:39 AM

Moatzo,uite ca ai spus ca nu ai vazut-o pe Armin

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-13632467604829.jpg

Aici e mireasa

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-13632467715013.txt

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-405-1363246766167.jpg

#99 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 14 March 2013 - 09:59 AM

Da, e frumusica, le pavoazeaza astia!

Cea reala parca-i mai draguta, dar nu-mi place deloc coafura asta linsa pe crestet, fara pic de volum. Ma rog, cica asa se poarta! Si el e mai frumusel fara mustata.
Geani,merci de rezumat!

#100 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 14 March 2013 - 11:14 AM

Cu placere Moatzo! :(

Arata acest topic


  • 25 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

7 useri citesc topicul
0 membri, 7 vizitatori, 0 utilizatori anonimi