Forum Culinar: Paste, fel de fel de feluri - Forum Culinar

Salt la continut

  • 52 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Paste, fel de fel de feluri

#21 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 17 February 2010 - 03:01 PM

In cinstea pinoli-lor (premiera pentru mine) am facut 41 de fotografii (==> portia mea am mancat-o doar calduta) dar si asa mi-a placut la nebunie
Din aproape, in aproape ...
.
Imagine atasata: monthly_02_2010/post-168-126641148306.jpg
.
Imagine atasata: monthly_02_2010/post-168-126641152364.jpg
.
Spuneam ca am 41 de fotografii si toate miroasa a lamaie, usturoi si ulei de masline
.
Imagine atasata: monthly_02_2010/post-168-126641155206.jpg
.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#22 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,193
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 22 February 2010 - 12:08 AM

Spaghetti cacio e pepe=Spaghetti cu brinza de oaie si piper
E un lucru mai mult decit simplu, reteta romana, se da pe razatoare brinza uscata de oaie (pecorino romano), se macina deasupra abundent piper boabe negru, intre timp se fierb pastele si cind sunt al dente se arunca peste brinza rasa si se adauga un pic de apa de la fiertul pastei ca sa se amestece bine, se aseaza in farfurie si se papa :)
Imagine atasata: monthly_02_2010/post-4-1266790126.jpg

#23 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 22 February 2010 - 11:42 AM

Vezi postareaAdriana, la 22 February 2010 - 12:08 AM, a spus:

Spaghetti cacio e pepe=Spaghetti cu brinza de oaie si piper
E un lucru mai mult decit simplu, reteta romana, se da pe razatoare brinza uscata de oaie (pecorino romano), se macina deasupra abundent piper boabe negru, intre timp se fierb pastele si cind sunt al dente se arunca peste brinza rasa si se adauga un pic de apa de la fiertul pastei ca sa se amestece bine, se aseaza in farfurie si se papa :)
Atasament caciopepe.jpg

Ottimamente!
:)
Iata ca si maestrul Rossini (ca sa-mi onorez nick-ul), facea referire acum 194 de ani la reteta Adrianei :D
FIGARO:
Siete ben fortunato;
sui maccheroni il cacio v'e' cascato.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#24 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,193
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 22 February 2010 - 12:11 PM

Nu-i reteta mea, eu sunt doar executant si raspindac :) pentru voi :)

#25 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 23 February 2010 - 06:28 PM

Asa o ciuda am pe acciughe :scratch: cand nu le am la indemana si doresc sa prepar pastele cu numele cel de rusine, care are rezonante mai picante in urechile barbatilor iubareti.
Azi s-au intrunit toate ingredientele necesare, inclusiv sardele cele scumpe la vedere(si numai :lol: ) asa ca am facut o portie generosa de sugo alla puttanesca pentru paste.
Da, noi suntem din categoria sos cu paste, nu paste cu sos :drool:
Ca sa fie mai puttanesti decat ... whatever, am pus din plin si pepperoncini secchi (iutzica :drool: ) dupa ce m-am convins pe net ca sunt si italieni prieteni cu ardeiul temperamental.
.
Imagine atasata: monthly_02_2010/post-168-126694216816.jpg
.
Ne apropiem si vedem si anchois-ul (cat nu s-a topit) si maslina, si caperele
.
Imagine atasata: monthly_02_2010/post-168-1266942197.jpg
.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#26 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,193
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 27 February 2010 - 11:17 PM

Penne rigate cu rosii si kaiser.
Am pus in wok kaiserul taiat bucatele mici si o ceapa taiata tot marunt, le-am lasat sa se prajeasca in sos propriu si apoi am adaugat rosiile puse intregi in borcan asta-vara si am lasat sa fiarba pina ce s-a evaporat tot lichidul, intre timp pasta a fiert si cind era al dente am aruncat-o peste sosulet, excelent, ingrediente de calitate care dau un rezultat exceptional :notworthy:
Imagine atasata: monthly_02_2010/post-4-126730528948.jpg

#27 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,193
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 07 March 2010 - 08:39 PM

Mafalde cu ficatei
Am calit un pic de ceapa in putin ulei, am adaugat ficateii si i-am lasat sa se coaca 10 minute dupa care am adaugat sosul de rosii si am lasat sa fiarba la foc mare pina cind s-a evaporat tot lichidul, am adaugat sare, pastele fierte si scurse, parmigiano, am amestecat bine si servit cu piper proaspat macinat deasupra.
Imagine atasata: monthly_03_2010/post-4-126798715165.jpg

#28 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,193
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 16 March 2010 - 09:35 AM

Especially for raluca
Rigatoni cu cirnat, smintina si sofran
E o reteta pe care mi-o face "cuscra" si care imi place foarte mult, conditia esentiala este sa se foloseasca un cirnat cit mai slab, cel folosit de mine aici e din carne de vitel deci are extrem de putina grasime. In nici un caz nu se foloseste cirnat picant sau uscat sau afumat. Daca si daca si daca nu gasiti si vreti totusi sa incercati reteta asta eu as inlocui cu bilute mici de carne tocata de vitel. Daca cineva vrea sa foloseasca cirnatul tot proaspat de porc eu as zice sa arunce grasimea dupa ce s-a topit pentru ca impreuna cu smintina, chiar daca e putina, va iesi o chestie mult prea grasa si deci neplacuta, parerea mea.
Se pune un plic de sofran intr-o ceasca si deasupra o cutie de smintina (200 ml) si se amesteca bine bine. Pentru cine nu are sofran poate folosi curcuma. Smintina eu as insista pe folosirea celei lichide cu un gust mai delicat, nu cea acra.
Imagine atasata: monthly_03_2010/post-4-126872473848.jpg
Se caleste in 2 picaturi de ulei o cepusoara micuta taiata foarte fin, cind e sticloasa se adauga cirnatul taiat bucatele
Imagine atasata: monthly_03_2010/post-4-126872467204.jpg
Se amesteca mereu bucatile de cirnat, se adauga vin alb sec si se lasa sa se evapore, in putin timp cirnatul va fi copt
Imagine atasata: monthly_03_2010/post-4-126872479839.jpg
In acel moment se varsa deasupra smintina si se mai lasa la fiert 2 minute, cit sa fie amalgamat bine totul
Imagine atasata: monthly_03_2010/post-4-126872485526.jpg
Se scurg de apa in care au fiert rigatonii, se aseaza in castron si se varsa deasupra sosul
Imagine atasata: monthly_03_2010/post-4-126872488678.jpg
Noua, si mereu copiilor, ne place foarte mult combinatia asta
Imagine atasata: monthly_03_2010/post-4-126872492363.jpg

#29 Useril este offline   Nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 178
  • Inregistrat: 02-December 09

Postat 16 March 2010 - 12:34 PM

Foarte apetisanta reteta asta (eu insa voi da jos matul de pe carnati ;)ori as incerca sa fac carnatii inainte la cuptor sau pe grill dar nu va luati dupa mine ca-s cam capricioasa ) :floare:
"Maybe this world is another planet's Hell." - Aldous Huxley (1894-1963)

#30 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,193
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 16 March 2010 - 01:02 PM

Pe mine matul nu ma deranjeaza dar daca vrei sa-l elimini nu vad de ce sa n-o faci. Ideile de pregatire ale cirnatului sunt binevenite daca tie iti plac :floare:

#31 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 16 March 2010 - 02:48 PM

Orechiette con cime di rapa.Reteta simpla cime fierte, in apa lor fierte orechiette, "saltate" in tigaie cu olio "evo", usturoi si acciughe(anchoa), fara pesmet, ca nu-mi plac.

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-9-126874372323.jpg

#32 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 16 March 2010 - 03:06 PM

Am cautat sa traduc cima di rapa, am gasit denumirea in latina,Brassica rapa L. sylvestris, o subspecie a rapitei.Poza aici.

Am dus seminte asta vara la mama, dar n-a iesit mare lucru.De 5 cm si era deja inflorita!Pacat!Mie imi place la gust.Un broccoli, amestecat cu varza si o nuanta de urzica si stevie.Ce descriere!

#33 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 16 March 2010 - 06:53 PM

Mbuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuun!!!!
:floare:
raluca elena

#34 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 16 March 2010 - 06:57 PM

Eataly, in Ro n-am vazut, dar pe afara ii zice rapini. E o incrucisare intre brocoli si rapita. Si mie imi place mult!
raluca elena

#35 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,193
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 16 March 2010 - 11:28 PM

Le-am luat ieri congelate de la Bofrost, miine caut orecchiette-le si le fac in weekend ;)

#36 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 17 March 2010 - 12:24 AM

Am fiert si eu niste paste (scria pe pachet pisellini :wacko: ), noi in casa le ziceam cus-cus (pana sa-l cunosc pe cel original). Am avut niste creveti si surimi pe care i-am preparat cu sosul scris aici de Uptown Girl. A fost foarte gustos, multumim de reteta. :scratch: Barbatu-miu a infulecat portie dubla.

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-97-126877807642.jpg

Adriana, urmatoarele paste le voi face cu carnati, ca-n reteta ta. Nici nu stii ce pofta mi-ai facut, o gateam chiar azi dar n-am avut ingredientul principal, carnatii proaspeti. =))

#37 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,193
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 17 March 2010 - 08:36 AM

Vezi postarealaura_lala, la 17 March 2010 - 12:24 AM, a spus:

Adriana, urmatoarele paste le voi face cu carnati, ca-n reteta ta. Nici nu stii ce pofta mi-ai facut, o gateam chiar azi dar n-am avut ingredientul principal, carnatii proaspeti. :scratch:

Sper sa-ti placa.
Pisellini (mazare micuta) in forma de paste aici inca n-am vazut.

#38 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 17 March 2010 - 05:28 PM

Vezi postareaAdriana, la 17 March 2010 - 08:36 AM, a spus:

Vezi postarealaura_lala, la 17 March 2010 - 12:24 AM, a spus:

Adriana, urmatoarele paste le voi face cu carnati, ca-n reteta ta. Nici nu stii ce pofta mi-ai facut, o gateam chiar azi dar n-am avut ingredientul principal, carnatii proaspeti. :)

Sper sa-ti placa.
Pisellini (mazare micuta) in forma de paste aici inca n-am vazut.


Auzi tu la ea! Sa nu-mi placa! Imi place chiar foarte mult! Mi-a aratat saptamana trecuta soacra-mea de unde sa cumpar carnati buuuni, proaspeti (sunt amestec de vitel cu porc) si de abia astept sa-i fac.

M-am uitat pe ambalajul pastelor, sunt productie portugheza, tot ce se poate ca numele de pisellini sa fi fost inventia lor. :floare:
Nu stiu daca-ti mai aduci tu aminte, dar se gaseau/gasesc in Romania niste paste la care gresit le zice cus-cus (rotunjoare, fierte erau ca si mazarea verde), ei cam asa au fost si astea, doar ca mai mititele, nu chiar ca mazarea ci ca lintea fiarta. :pupic:

#39 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,193
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 23 March 2010 - 01:49 PM

Vezi postareaEataly, la 16 March 2010 - 02:48 PM, a spus:

Orechiette con cime di rapa.Reteta simpla cime fierte, in apa lor fierte orechiette, "saltate" in tigaie cu olio "evo", usturoi si acciughe(anchoa), fara pesmet, ca nu-mi plac.

Cum ziceam eu le-am avut congelate asa ca am pregatit o baza din ansoa in ulei si usturoi, cind s-a incalzit totul am pus deasupra verdeata, am pus capacul si am lasat la fiert amestecind din cind in cind, apoi le-am mai maruntit si amestecat cu orecchiettele, in farfurie abundent parmigiano.
Imagine atasata: monthly_03_2010/post-4-126934479296.jpg

#40 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 23 March 2010 - 02:17 PM

:D
Clubul orecchiettelor! :D

Arata acest topic


  • 52 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

10 useri citesc topicul
0 membri, 10 vizitatori, 0 utilizatori anonimi