Forum Culinar: Cassoeula - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cassoeula Italia, Lombardia

#1 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,193
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 11 March 2023 - 07:28 PM

Dexter, precum zici si tu e o mincare din carne de porc cu varza, sora cu choucroute alsaziana si sauerkraut germana, fel tipic iernii pe acelasi principiu ca din porc nu se arunca nimic.

Scriu niste cantitati asa orientativ dupa care fiecare face cum ii place pe acelasi principiu cite case sint in Lombardia atitea retete :hungry:

Pentru 6 persoane:
costite de porc 800 gr
picior de porc 500 gr
cap de porc 400 gr
soric 150 gr
cirnati "verzini" 250 gr
e un fel de cirnat mic si gros care arata asa, despre el e vorba, pun poza asta ca asa se vede si marimea
Imagine atasata: monthly_03_2023/post-4-0-02997500-1678555408.jpg
binenteles cind zic cirnati aici e vorba doar despre proaspeti
unt 50 gr
vin alb jumatate de pahar
ceapa 100 gr
morcov 200 gr
telina 150 gr
varza 1,5 kg
supa, sare

Se taie toata carnea in bucati si se pune la fiert, se asteapta sa dea in clocot si apoi se scoate si se scurge.
Se curata varza si se spala, se desfac frunzele si se fierb si ele 2-3 minute.
Se caleste ceapa taiata in untul topit, se adauga telina si morcovii taiati marunt si se prajesc citeva minute, se adauga carnea (fara cirnati) si se stinge cu vin, se lasa sa se evapore apoi se pune capac si se da la cuptor la 130°C pentru o jumatate de ora, adaugind cind este nevoie supa.
Dupa jumatate de ora se adauga cirnatii si varza, se potriveste de sare si se continua coptul in acelasi fel adaugind supa.

Varianta traditionala insa se face pe foc.
Eu am vazut-o cel mai des mincata cu mamaliga.

Exista variante si in alte tari din jurul Mediteranei si in alte regiuni ale Italiei. Ingredientele sint destul de maleabile in sensul ca difera de la o zona la alta, versiunea mai bogata e cea care are si carnea de porc si cirnati, iar versiunea mai rafinata carne de pasare. Datul in clocot a carnii e o varianta moderna ca sa i se scoata un pic din grasime.
Traditia aici zice ca varza trebuie folosita dupa ce a dat prima bruma peste ea pentru ca devina mai moale si frageda, daca varza e mai tare se adauga de la inceput.

Exista atitea variante cite zone sint in Lombardia, la Como se foloseste capul de porc si nu piciorul, la sud de Pavia coastele si burta, la Varese si Novara se adauga si carne de gisca. Mai nou unii folosesc si sosul de rosii. Alte condimente nu se folosesc decit extrem de rar inclusiv piperul.

#2 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,023
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 14 March 2023 - 11:15 PM

Multumesc frumos! Pare complicata dar sigur nu e. Am pus-o la catastif de incercat.

#3 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,193
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 15 March 2023 - 10:08 AM

nu, deloc
cred ca tot o mincare de varza cu carne de porc e, in cele din urma :D

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi